Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 220

Poniklec

Jaderná elektrárna Dukovany je zřejmě nejzápadnější elektrárnou v Evropě, v jejímž okolí je možno spatřit krásné květy silně ohroženého koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis). Třebíčsko totiž tvoří západní hranici jeho rozšíření. V Čechách se vyskytují pouze odlišné druhy koniklece. Všechny však mají podobný tvar květů, chlupaté listy a ochmýřená semínka.
Zajímá vás, jak vznikl název této rostliny? Po vymizení staršího českého slova „poniklý“ (svěšený, povadlý) byl její původní název (poniklec – tj. rostlina se svěšenými květy) nahrazen zkomoleninou „koniklec“. Název „poniklec“ se dodnes používá na Slovensku. Na zaniklé české slovo nám zůstala vzpomínka jen v názvu obce Poniklá.
V minulosti se prý kořen koniklece velkokvětého úspěšně využíval k léčení morové nákazy. Dnes je tato rostlina vzácnou ozdobou našich jarních luk. Je ozdobou i čistého životního prostředí Dukovanska. Za tu krásu ochrana přírody určitě stojí.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hledání hmotnosti neutrina

Částice, o níž se kdysi předpokládalo, že je nehmotná, hmotnost má. Je pravděpodobně 500 000 krát menší než elektron, případně ještě menší. Nový horní limit hmotnosti neutrina je 1,1 elektronvoltu. (Elektronvolt je kinetická energie, kterou získá elektron urychlený ve vakuu napětím jednoho voltu.

Kuriózní pojídání arsenu

Určité empirické zkušenosti s jedovatými látkami pocházejí již z doby prehistorické, ale první písemné zmínky o nich najdeme ve starém Egyptě. Vražedné a sebevražedné prostředky se těšily velké pozornosti také v antickém Řecku a Římě, avšak svého vrcholu dosáhlo travičství až v době renezance.

Zadrátovaný ITER

14. dubna 2020 uplynulo 40 let od havárie Apolla 13. Kosmonauti tehdy na Měsíc nevystoupili, „pouze“ ho s vypětím všech sil obletěli. Jejich šťastný návrat na Zemi sledoval s rozechvěním celý svět.

Deštný prales pod Antarktidou

Antarktida nebyla vždy zemí ledu. Před miliony let, kdy byla stále součástí obrovského kontinentu na jižní polokouli zvaného Gondwana, vzkvétaly poblíž jižního pólu stromy. Nově objevené fosílie stromů a dalších organizmů odhalují, jak se pralesu dařilo.

Dvě cívky na cestě a sedmnáct jich čeká

V letech 2004-2005, kdy se rozhodovalo, zda se bude tokamak ITER stavět v Japonsku nebo v Evropě, byla jedním z velmi diskutovaných argumentů přeprava výrobků. Ty rozměrné  se měly dopravovat od výrobce na staveniště ITER po moři.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail