Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 237

Poniklec

Jaderná elektrárna Dukovany je zřejmě nejzápadnější elektrárnou v Evropě, v jejímž okolí je možno spatřit krásné květy silně ohroženého koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis). Třebíčsko totiž tvoří západní hranici jeho rozšíření. V Čechách se vyskytují pouze odlišné druhy koniklece. Všechny však mají podobný tvar květů, chlupaté listy a ochmýřená semínka.
Zajímá vás, jak vznikl název této rostliny? Po vymizení staršího českého slova „poniklý“ (svěšený, povadlý) byl její původní název (poniklec – tj. rostlina se svěšenými květy) nahrazen zkomoleninou „koniklec“. Název „poniklec“ se dodnes používá na Slovensku. Na zaniklé české slovo nám zůstala vzpomínka jen v názvu obce Poniklá.
V minulosti se prý kořen koniklece velkokvětého úspěšně využíval k léčení morové nákazy. Dnes je tato rostlina vzácnou ozdobou našich jarních luk. Je ozdobou i čistého životního prostředí Dukovanska. Za tu krásu ochrana přírody určitě stojí.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Technické muzeum v Brně má obří mapu města

Technické muzeum v Brně si  na podlahu expozice věnované letectví nechalo nainstalovat velkou ortofotomapu města, která zabírá plochu 40 m2.

Uran v roce 2021: Průvodce cenou, hodnotou a využitím komodity

Pro pochopení uranu jako obchodní komodity je důležité znát, jak se tento kov získává, jaké je jeho využití a jak se tato využití vyvíjela, které země produkují ...

Britský Sizewell C bude dělat nejen elektřinu

Jestliže investujete do jaderné elektrárny, bude standardním výsledkem velké množství vyrobené elektřiny. Od současného jaderného průmyslu se však očekává víc.

Nabídka odborných T-exkurzí v rámci Talnetu

Zajímá vás, co všechno žije na vaší zahradě a jak to najít? Víte, odkud pocházejí vaši sousedé? Umíte vyčíst z kamenů životní příběhy?

Nová studie vyzývá k renesanci jaderné energie v EU

Pokud chce Evropská unie splnit své cíle v oblasti klimatické neutrality, měla by znovu rozjet program „jaderné renesance“. To je závěr nové studie o klimatické politice EU.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail