Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 210

Poniklec

Jaderná elektrárna Dukovany je zřejmě nejzápadnější elektrárnou v Evropě, v jejímž okolí je možno spatřit krásné květy silně ohroženého koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis). Třebíčsko totiž tvoří západní hranici jeho rozšíření. V Čechách se vyskytují pouze odlišné druhy koniklece. Všechny však mají podobný tvar květů, chlupaté listy a ochmýřená semínka.
Zajímá vás, jak vznikl název této rostliny? Po vymizení staršího českého slova „poniklý“ (svěšený, povadlý) byl její původní název (poniklec – tj. rostlina se svěšenými květy) nahrazen zkomoleninou „koniklec“. Název „poniklec“ se dodnes používá na Slovensku. Na zaniklé české slovo nám zůstala vzpomínka jen v názvu obce Poniklá.
V minulosti se prý kořen koniklece velkokvětého úspěšně využíval k léčení morové nákazy. Dnes je tato rostlina vzácnou ozdobou našich jarních luk. Je ozdobou i čistého životního prostředí Dukovanska. Za tu krásu ochrana přírody určitě stojí.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak jste na tom s informační gramotností?

Jak se studenti druhého stupně základních škol orientují ve světě technologií, které nás obklopují? Jak zvládají aplikovanou matematiku? To ukáže jubilejní 10. ročník informační soutěže IT-SLOT, které se pravidelně účastní tisíce žáků 8. a 9. tříd základních škol z celé České republiky.

Cyklické změny teploty na Zemi

Paleoklimatologové hledají stopy vývoje teplot na Zemi v horninách a fosíliích. Dlouhodobé ochlazování začalo asi před 50 miliony lety, kdy byla průměrná globální teplota 14 °C. Tenkrát ještě nebyla na Zemi trvalá ledová pokrývka a hladina mořské vody byla o více než 70 m vyšší než dnes.

Záhadný lidský mikrobiom

Nedávný výzkum ukazuje, že naše tělo je domovem mikrobů, se kterými se věda předtím nesetkávala. Možná, že se kvůli nim bude i přepisovat strom života. Navíc může mít tato mikrobiální „temná hmota“ i vliv na zdraví.

MAAE zveřejnila nové odhady vývoje jaderné energetiky do roku 2050

MAAE zveřejnila 10. září své nejnovější projekce trendů v energetice, elektřině a jaderné energii do roku 2050. Výroční zpráva nabízí smíšený odhad budoucího příspěvku jaderné energie k celosvětové výrobě elektřiny v závislosti na tom, jak se budou potenciálně ...

Vyřeší největší problém větrných elektráren pojišťovny?

Závislost na počasí je největším problémem větrných elektráren nejen z hlediska jejich vlivu na stabilitu elektrizační soustavy, ale také z pohledu celkové i provozní ekonomiky. Když vítr nefouká, elektrárna nejen že nevyrábí, což dělá problémy v přenosové síti, ale ani nevydělává.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail