Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 288

Pozitronová emisní tomografie

PET – pozitronová emisní tomografie – je jednou z nejmodernějších metod diagnostického zobrazení v nukleární medicíně.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Princip
Základním principem PET je detekce dvou anihilačních fotonů gama vzniklých ve tkáni při interakci pozitronu s elektronem. Tyto dva fotony, které vzniknou ve stejný okamžik, mají stejnou energii 511 KeV a „rozletí“ se (emitují) v opačných směrech (v úhlu 180 stupňů) do okolního prostoru a dopadnou na dva protilehlé detektory. Tyto detektory jsou spojeny tzv. koincidenčním obvodem, tudíž zachytí jen fotony dopadající na oba protilehlé detektory současně, tedy právě jen ten případ, kdy došlo k anihilaci. Nastřádaná data použije počítač pro tvorbu obrazu.

Pozitronové zářiče ß+
Pro vyšetření je nutné vpravit do těla pacienta pozitronový (ß+ )zářič. Tyto zářiče se připravují uměle, většinou přímo na oddělení, v tzv. cyklotronu. Jde především o radionuklidy 11C, 13N, 15O, a hlavně 18F. Nejdůležitější a nejpoužívanější radiofarmakum v PET je 18F fluorodeoxy-glukóza (FDG), využívá se pro zobrazení oblastí s vysokým metabolickým obratem glukózy v onkologii, kardiologii a neurologii. Při anihilaci vzniklé gama záření má vysokou energii a obsluhující personál musí být řádně chráněn.

Provedení
Pacientovi je aplikována injekce např. s 18F – FDG, po aplikaci je nutné čekat určitou dobu, než se radiofarmakum akumuluje v oblasti zájmu (v místě se zvýšenou metabolickou aktivitou). Poté je pacient podroben samotnému vyšetření na PET kameře.
PET kamera je detektor, zářičem je sám pacient. Pacient je položen na vyšetřovací stůl a zavezen do „nitra“ PET kamery. Detektory jsou uspořádány ve tvaru prstence, takže pacient se nachází v „tunelu“. (Zařízení je na pohled velmi podobné CT nebo MR scanneru.) PET kamera může mít stovky až tisíce detektorů uspořádaných do prstenců, prstenců je až 16 a jsou skládány do řad. Pacient projíždí mezi detektory po sekvencích, po dosažení potřebného množství dat na detektorech. Počítač na základě nashromážděných dat zrekonstruuje obrázky. Může být vyšetřován např. jen mozek, ale i celé tělo najednou. Vyšetření je časově náročné, může trvat i více než hodinu. Po vyšetření odchází pacient domů.

PET & CT
Toto zařízení je naprosto unikátní, kombinuje totiž výhody zobrazování metodou PET a počítačovou tomografií. Pacient podstoupí nejprve PET vyšetření a poté jednoduše „popojede hlouběji“ k CT scanneru. Obrázky z obou metod je možné sloučit a překrývat, což je další výhodou a předpokladem pro určení správné diagnózy.

PET v ČR
U nás máme zatím jedno PET centrum, v Nemocnici Na Homolce v Praze, kde je instalovaná PET kamera ECAT EXACT, Siemens, a nyní nově také PET – CT kombinace BIOGRAPH DUO LSO od stejného výrobce. Vzniká další PET centrum na Moravě.

Michal Schmitt
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail