Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 299

Pozitronová emisní tomografie

PET – pozitronová emisní tomografie – je jednou z nejmodernějších metod diagnostického zobrazení v nukleární medicíně.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Princip
Základním principem PET je detekce dvou anihilačních fotonů gama vzniklých ve tkáni při interakci pozitronu s elektronem. Tyto dva fotony, které vzniknou ve stejný okamžik, mají stejnou energii 511 KeV a „rozletí“ se (emitují) v opačných směrech (v úhlu 180 stupňů) do okolního prostoru a dopadnou na dva protilehlé detektory. Tyto detektory jsou spojeny tzv. koincidenčním obvodem, tudíž zachytí jen fotony dopadající na oba protilehlé detektory současně, tedy právě jen ten případ, kdy došlo k anihilaci. Nastřádaná data použije počítač pro tvorbu obrazu.

Pozitronové zářiče ß+
Pro vyšetření je nutné vpravit do těla pacienta pozitronový (ß+ )zářič. Tyto zářiče se připravují uměle, většinou přímo na oddělení, v tzv. cyklotronu. Jde především o radionuklidy 11C, 13N, 15O, a hlavně 18F. Nejdůležitější a nejpoužívanější radiofarmakum v PET je 18F fluorodeoxy-glukóza (FDG), využívá se pro zobrazení oblastí s vysokým metabolickým obratem glukózy v onkologii, kardiologii a neurologii. Při anihilaci vzniklé gama záření má vysokou energii a obsluhující personál musí být řádně chráněn.

Provedení
Pacientovi je aplikována injekce např. s 18F – FDG, po aplikaci je nutné čekat určitou dobu, než se radiofarmakum akumuluje v oblasti zájmu (v místě se zvýšenou metabolickou aktivitou). Poté je pacient podroben samotnému vyšetření na PET kameře.
PET kamera je detektor, zářičem je sám pacient. Pacient je položen na vyšetřovací stůl a zavezen do „nitra“ PET kamery. Detektory jsou uspořádány ve tvaru prstence, takže pacient se nachází v „tunelu“. (Zařízení je na pohled velmi podobné CT nebo MR scanneru.) PET kamera může mít stovky až tisíce detektorů uspořádaných do prstenců, prstenců je až 16 a jsou skládány do řad. Pacient projíždí mezi detektory po sekvencích, po dosažení potřebného množství dat na detektorech. Počítač na základě nashromážděných dat zrekonstruuje obrázky. Může být vyšetřován např. jen mozek, ale i celé tělo najednou. Vyšetření je časově náročné, může trvat i více než hodinu. Po vyšetření odchází pacient domů.

PET & CT
Toto zařízení je naprosto unikátní, kombinuje totiž výhody zobrazování metodou PET a počítačovou tomografií. Pacient podstoupí nejprve PET vyšetření a poté jednoduše „popojede hlouběji“ k CT scanneru. Obrázky z obou metod je možné sloučit a překrývat, což je další výhodou a předpokladem pro určení správné diagnózy.

PET v ČR
U nás máme zatím jedno PET centrum, v Nemocnici Na Homolce v Praze, kde je instalovaná PET kamera ECAT EXACT, Siemens, a nyní nově také PET – CT kombinace BIOGRAPH DUO LSO od stejného výrobce. Vzniká další PET centrum na Moravě.

Michal Schmitt
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva

Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové  hospodářství v energetickém sektoru?

Sledování podvodů ve farmacii

Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...

Lidé mění povrch Měsíce

Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...

Klíčové strategie pro stálý krevní cukr

Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?

Jak AI změní kvalitu vzdělávání?

V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail