Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
V dnešním dílu nekonečného seriálu o záření v medicíně se seznámíme se špičkou soudobé technologie.
CyberKnife, vyráběný americkou firmou Accuray, je stereotaktické radiochirurgické zařízení využívající k léčbě podob-ný „navigační“ princip jako střela s plochou dráhou letu. Technologie, určená původně k zabíjení, zachraňuje lidské životy. CyberKnife lze použít k ozáření jakékoli oblasti v lidském těle. V České republice ho zatím nemáme.
Střela s plochou dráhou letu
Jak vlastně funguje? Nejdříve je ze satelitu nebo letadel AWACS nasnímkována cílová oblast a vyznačí se cíl (třeba budova nebo most), a cesta k cíli. Obrazový materiál se přenese do počítače uloženého ve střele a ta se vypustí. Střela během letu neustále snímkuje své okolí a porovnává ho s obrázky, uloženými v počítači. Počítač ve střele pak koriguje pohyb střely tím, že porovnává uložený obrazový materiál se skutečnou situací. Tak střela doletí k cíli a přesně jej zasáhne. Navigace systému CyberKnife funguje úplně stejně.
CyberKnife
Nejprve nasnímkujeme cílovou oblast v pacientovi (nádor a blízké okolí) pomocí CT (computerové tomografie). CT snímky potom přeneseme do řídícího počítače CyberKnife. Lékař s fyzikem určí cílový objem – oblast určenou k ozáření, dávku, atd. Když je plán léčby hotov, uložíme pacienta na léčebné lůžko CyberKnife ve stejné pozici, jako ležel při vyšetření na CT. Nijak jej nemusíme fixovat (upevňovat). Doprovodný zobrazovací systém CyberKnife udělá kontrolní snímek ozařované oblasti. Počítač CyberKnife podle snímku zaměří pomocí robotické paže lineární urychlovač přesně na cílovou oblast v souladu s uloženými CT snímky. Pak začne samotné ozařování. Doprovodný zobrazovací systém během ozařování stále snímkuje cílovou oblast a počítač stále porovnává aktuální snímky s uloženými. Když se pacient pohne, systém to zaregistruje, zastaví ozařování a robot – podle sním-ků – upraví polohu ozařovače tak, aby opět mířila přesně na dané cílové ložisko (přizpůsobení se nové poloze pacienta trvá systému jen 7 sekund!). Tak se ozařování naprosto bezchybně dokončí s absolutní přesností.
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.