Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 303

CyberKnife

V dnešním dílu nekonečného seriálu o záření v medicíně se seznámíme se špičkou soudobé technologie.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

CyberKnife, vyráběný americkou firmou Accuray, je stereotaktické radiochirurgické zařízení využívající k léčbě podob-ný „navigační“ princip jako střela s plochou dráhou letu. Technologie, určená původně k zabíjení, zachraňuje lidské životy. CyberKnife lze použít k ozáření jakékoli oblasti v lidském těle. V České republice ho zatím nemáme.

Střela s plochou dráhou letu
Jak vlastně funguje? Nejdříve je ze satelitu nebo letadel AWACS nasnímkována cílová oblast a vyznačí se cíl (třeba budova nebo most), a cesta k cíli. Obrazový materiál se přenese do počítače uloženého ve střele a ta se vypustí. Střela během letu neustále snímkuje své okolí a porovnává ho s obrázky, uloženými v počítači. Počítač ve střele pak koriguje pohyb střely tím, že porovnává uložený obrazový materiál se skutečnou situací. Tak střela doletí k cíli a přesně jej zasáhne. Navigace systému CyberKnife funguje úplně stejně.

CyberKnife
Nejprve nasnímkujeme cílovou oblast v pacientovi (nádor a blízké okolí) pomocí CT (computerové tomografie). CT snímky potom přeneseme do řídícího počítače CyberKnife. Lékař s fyzikem určí cílový objem – oblast určenou k ozáření, dávku, atd. Když je plán léčby hotov, uložíme pacienta na léčebné lůžko CyberKnife ve stejné pozici, jako ležel při vyšetření na CT. Nijak jej nemusíme fixovat (upevňovat). Doprovodný zobrazovací systém CyberKnife udělá kontrolní snímek ozařované oblasti. Počítač CyberKnife podle snímku zaměří pomocí robotické paže lineární urychlovač přesně na cílovou oblast v souladu s uloženými CT snímky. Pak začne samotné ozařování. Doprovodný zobrazovací systém během ozařování stále snímkuje cílovou oblast a počítač stále porovnává aktuální snímky s uloženými. Když se pacient pohne, systém to zaregistruje, zastaví ozařování a robot – podle sním-ků – upraví polohu ozařovače tak, aby opět mířila přesně na dané cílové ložisko (přizpůsobení se nové poloze pacienta trvá systému jen 7 sekund!). Tak se ozařování naprosto bezchybně dokončí s absolutní přesností.

Víte, že

CyberKnife® počítačem řízená robotická paže má 6 stupňů volnosti (možný pohyb v 6 osách). Robot může nasměrovat lineární urychlovač k více než 100 specifických lokalizací neboli uzlů. Každý uzel má 12 možných přístupových úhlů, to znamená celkem 1200 možných pozic svazku (paprsku).
• CyberKnife je jediný stereotaktický radiochirurgický systém s doprovodným zobrazovacím systémem.
• Jediný systém, který využívá jako základnu RTG snímky kostry člověka. Není tedy nutný pevný stereotaktický rám ani jiná fixace pacienta během ozařování.
• Jediný systém, který stále monitoruje a upravuje polohu ozařovač – pacient v průběhu léčby.

Michal Schmitt
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Robotizace mění pracovní trh

Podle Mezinárodní federace robotiky měla Česká republika v roce 2021 nainstalováno v průmyslovém sektoru přibližně 168 průmyslových robotů na 10 tisíc zaměstnanců; světový průměr je přibližně 126 robotů.

Úprava 3D modelu jaderného reaktoru

Studuji strojírenský obor na Střední průmyslové škole v Hranicích na Moravě. Jedním z mých koníčků je vytváření a využívání programů pro tisk různých ...

Radiační technologie pro recyklaci plastů na Filipínách

Mezinárodní agentura pro atomovou energii podporuje projekt NUTEC Plastics, který si kromě přesného monitorování a měření výskytu plastů v životním prostředí jadernými technologiemi ...

NUTEC Plastics Research Mission MAAE v Antarktidě

Experti našli pomocí jaderných technik znečistění mikroplasty dokonce už i na Antarktidě. Iniciativa NUclear TECHnology for Controlling Plastic Pollution (NUTEC Plastics) využívá jaderné nástroje ...

Lunární rover pro malé náklady

Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail