Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Jak si oloupat banán

(Hrátky s plyny - 5. díl)

Fotogalerie (2)
Obr. 10

Co budeme potřebovat:

Vhodnou láhev (např. od džusu či kečupu), vařící vodu, zápalky, banán a trochu oleje (obr. 9).

Jak na to:

V rychlovarné konvici vaříme vodu. Banán zkraje naloupneme. Pokud je moc zahnutý, přelomíme jej napůl. Jestliže příliš zahnutý není, můžeme jej ponechat celý. Hrdlo láhve pomažeme troškou oleje. Dovnitř láhve nalijeme horkou vodu a krouživým pohybem ji mícháme. Tím prohřejeme sklo láhve a vzduch uvnitř. Horkou vodu vylijeme z láhve a ihned do hrdla vsuneme špičku naloupnutého banánu a mírně jej k hrdlu přitlačíme. Banán se sám pomalu vtahuje do láhve (obr. 10).

Vysvětlení:

Na začátku experimentu byl tlak v láhvi totožný s okolním tlakem. Po nalití horké vody do láhve se vzduch uvnitř láhve ohřál a část vzduchu z láhve unikla. Po vylití horké vody a ucpání hrdla banánem se ohřátý vzduch v láhvi jen chladí stěnami, pára kondenzuje a tlak uvnitř láhve se zmenšuje. Venkovní (atmosférický) tlak vmáčkne banán do láhve. Hrdlo láhve jsme namazali trochou oleje proto, aby banán dobře přiléhal k vnitřku hrdla a těsnil.

Závěr:

Plyny se zahříváním roztahují (zvětšují svůj objem), a pokud jsou uzavřeny, rozpínají se (zvětšují svůj tlak). Při ochlazování plynu v uzavřeném objemu jeho tlak klesá.

Tipy:

Banán nesmí být přezrálý (rozmačkal by se) ani příliš nezralý (slupka by držela příliš pevně).

PhDr. Zdeňka Kielbusová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail