Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Jak si oloupat banán

(Hrátky s plyny - 5. díl)

Fotogalerie (2)
Obr. 10

Co budeme potřebovat:

Vhodnou láhev (např. od džusu či kečupu), vařící vodu, zápalky, banán a trochu oleje (obr. 9).

Jak na to:

V rychlovarné konvici vaříme vodu. Banán zkraje naloupneme. Pokud je moc zahnutý, přelomíme jej napůl. Jestliže příliš zahnutý není, můžeme jej ponechat celý. Hrdlo láhve pomažeme troškou oleje. Dovnitř láhve nalijeme horkou vodu a krouživým pohybem ji mícháme. Tím prohřejeme sklo láhve a vzduch uvnitř. Horkou vodu vylijeme z láhve a ihned do hrdla vsuneme špičku naloupnutého banánu a mírně jej k hrdlu přitlačíme. Banán se sám pomalu vtahuje do láhve (obr. 10).

Vysvětlení:

Na začátku experimentu byl tlak v láhvi totožný s okolním tlakem. Po nalití horké vody do láhve se vzduch uvnitř láhve ohřál a část vzduchu z láhve unikla. Po vylití horké vody a ucpání hrdla banánem se ohřátý vzduch v láhvi jen chladí stěnami, pára kondenzuje a tlak uvnitř láhve se zmenšuje. Venkovní (atmosférický) tlak vmáčkne banán do láhve. Hrdlo láhve jsme namazali trochou oleje proto, aby banán dobře přiléhal k vnitřku hrdla a těsnil.

Závěr:

Plyny se zahříváním roztahují (zvětšují svůj objem), a pokud jsou uzavřeny, rozpínají se (zvětšují svůj tlak). Při ochlazování plynu v uzavřeném objemu jeho tlak klesá.

Tipy:

Banán nesmí být přezrálý (rozmačkal by se) ani příliš nezralý (slupka by držela příliš pevně).

PhDr. Zdeňka Kielbusová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku

Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail