Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 187

Japonci se předvedli s elektrickým bratrancem oblíbené Nissan Micry

Rozvoj elektromobility je realitou, kterou nepřehlédnete. Do sprintu o výhodnou pozici v závodním poli nového automobilového odvětví se zapojil i japonský Nissan. Již v prosinci tohoto roku budou na vybrané trhy (USA, Japonsko, Portugalsko a Holandsko) dodány první kusy Nissanu Leaf z továrny v Oppamě.

Fotogalerie (3)
Nissan Leaf v plné kráse

Nissan Leaf byl od počátku navržen jako elektrický vůz. To umožnilo vzniknout originálnímu tvaru karoserie s krátkou a svažitou kapotou, která na rozdíl od běžných vozů nemusí vpředu ukrývat rozměrný spalovací motor. Li-ion baterie o celkové kapacitě 24 kWh jsou integrovány do rámu vozu pod předními a zadními sedadly. Nízké těžiště a rovnoměrné rozložení hmotnosti má velice pozitivní vliv na jízdní vlastnosti – Leaf je dobře ovladatelný a nechá si líbit i ostré zatáčky bez přetáčivosti, která je typická pro vozy se spalovacím motorem vpředu.

Posed je díky bateriím v podlaze o něco vyšší, což však umožňuje dobrý výhled z vozu. Po stlačení tlačítka „start“ se přehraje jedna ze tří zvolených melodií a za čtyři vteřiny je vůz připraven k jízdě. Stačí zvolit „D“ a pod pedálem máte k dispozici výkon 107 koní a 280 Nm okamžitého kroutícího momentu. Ačkoliv zrychlení na 100 km/h za 11,5 vteřiny zní jen průměrně, do padesátky vám nebude stačit žádný šestiválec.

Je tak tichý, že vyžaduje ozvučení
Jednou z nesporných výhod elektromobilů je jejich tichost. Redukce zvukového znečištění však s sebou přináší bezpečnostní riziko pro cyklisty na silnici, chodce na parkovištích a nevidomé na přechodech. V souladu s chystanou legislativou USA a snahou o splnění všech standardů byl Nissan Leaf vybaven reproduktorem, který jej do rychlosti 30 km/h „ozvučuje“. Zatímco zvuk pro pohyb vpřed není ve skutečnosti tak intenzivní, jak se může zdát z dostupných videí na YouTube, při couvání je již dvakrát tak hlasitý a vcelku protivný. Ve vyšších rychlostech již pneumatiky a aerodynamický odpor činí Nissan běžně slyšitelný. Nikoliv však uvnitř a ani dodatečně vytvářený zvuk není slyšet.

Chytré řízení
Elektronická přístrojová deska s mnoha grafickými prvky vás neustále utvrzuje v pocitu, že řídíte něco zcela odlišného od běžného automobilu, ale také podrobně informuje, kolik ze 160 kilometrového dojezdu ještě zbývá. Po zařazení „Eco“ módu je díky snížení citlivosti plynového pedálu, vypnutí klimatizace a zesílení rekuperace možné ujet ještě o 10 % větší vzdálenost. Naopak setrvání v maximální rychlosti 145 km/h zkrátí dojezd přibližně na 100 kilometrů. Při hledání nejbližší nabíjecí stanice vám pomůže navigace s aktualizovanou databází schopná rozlišit mezi standardními a velkokapacitními nabíječkami, které baterie dobijí za méně než 30 minut. U běžné zásuvky je však nutné počítat až s osmi hodinami.

Mění se jen pneumatiky
Li-ion baterie, kterou tvoří 48 laminovaných modulů od společnosti AESC (joint-venture společností Nissan Motor a NEC) by měla po pěti letech užívání být schopná udržet 80 % své původní kapacity a její celková životnost se odhaduje až na deset let. Nissan předpovídá, že v době kdy budete nuceni vyměnit baterii za novou, budou již k dispozici technologie, které umožní dojezd přes 500 kilometrů.

Zájemci o koupi Nissanu Leaf vsází na předpoklad, že baterie budou za 5 až 7 let levnější a s větší kapacitou než dnes – jedině tak hodnota ojetého vozu nebude činit pouze zlomek pořizovací ceny. Na druhou stranu samotný provoz bude výrazně levnější než u srovnatelně velkého vozu se spalovacím motorem, už například tím, že neexistuje důvod navštívit servis po dobu několika let. Jediné, co vyžaduje výměnu, jsou pneumatiky, stěrače a voda v ostřikovači. Rekuperace významně pomáhá nejen při brzdění, ale také prodlužuje několikanásobně životnost brzdových destiček.

Chce ho dnes již více než 21 000 zájemců
Nissan Leaf je včetně baterií nabízen v USA za 33 000 USD (asi 660 000 Kč), v Evropě za 33 000 EUR (asi 825 000 Kč) a v Japonsku za 3,76 mil. JPY (asi 865 000 Kč). Za tuto cenu získáte vše, na co jste u nového vozu nižší střední třídy zvyklí: 16“ hliníková kola, klimatizaci, 6 airbagů, tempomat, bluetooth handsfree, navigaci a CD MP3 stereo kompatibilní s iPodem. Co však jinde nezískáte je možnost ovládat mobilním telefonem průběh nabíjení a především činnost klimatizace. Těsně před cestou je tak možné interiér vyhřát nebo ochladit a ideálně k tomu využít energii ze sítě dokud je vůz připojen. V příplatkové výbavě je pak možné mít kameru vzadu nebo spoiler vybavený solárními články, které pomáhají napájet palubní elektroniku.

Rezervační systém v tuto chvíli registruje přes 21 000 zájemců o zakoupení Nissanu Leaf, z toho Nissan se snaží budoucím majitelům elektromobilů usnadnit užívání tím, že všechna prodejní místa vybaví dobíjecími stanicemi a přibližně 10% z nich bude vlastní model rychlonabíječky. Za částku 2 200 USD (asi 44 000 Kč) prvním zájemcům již také instaluje domácí nabíjecí stanice.

Zdroj: http://www.hybrid.cz

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak se svítí v Brně

Jeďte se podívat do Brna, jak se má správně svítit v ulicích! Jak se z hlediska svítivosti liší jednotlivé typy moderních LED svítidel nebo jakým způsobem fungují ...

Atomové hodiny do vesmíru

Společnost Orolia je světovým lídrem v oblasti navigace a určování polohy a významným dodavatelem atomových hodin pro globální navigační satelitní systémy.

Jak se dostane slunce do zásuvky? Nový program Obnovitelné zdroje pro děti.

Proč vzniká vítr? Jak funguje solární panel? A k čemu slouží vodním elektrárnám přelivy? Na zvídavé dětské otázky najdete odpovědi v novém výukovém ...

Jak přepravovat zelený vodík

Palivem budoucnosti se může podle odborníků stát vodík vyrobený elektrolýzou z vody. Širšímu využití zatím brání omezené možnosti jeho přepravy na větší vzdálenosti.

Je budoucnost letectví v elektřině, vodíku nebo biopalivech?

Podle Mezinárodní energetické agentury emise oxidu uhličitého z letecké dopravy v posledních dvou desetiletích raketově rostou. Statistiky ukazují, že letecký provoz se před razantním ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail