Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 219

Ekologické Silicon Valley Středního východu

V arabštině „masdar“ znamená zdroj. V případě města stejného názvu jde navíc o obnovitelný zdroj energie. Jde totiž o město bez aut, v němž kromě jiného zásobování aglomerace vodou zajišťuje především odsolená mořská voda, a kde téměř veškerý odpad slouží k výrobě energie. I když se nám to zatím zdá jako utopie či hudba budoucnosti, takové město skutečně vyrůstá v poušti Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech.

Fotogalerie (1)
Město budoucnosti Masdar

Představte si energeticky i ekologicky ideální město
Energetické potřeby města Masdar budou uspokojovány výhradně obnovitelnými zdroji. Město nebude produkovat téměř žádné emise ani odpad. Spotřeba vody klesne o více než polovinu. Ve výsledku tak dojde k 75 procentnímu snížení energetických potřeb města. Jakým způsobem toho Masdar docílí? Bude využívat zdroje, které má přirozeně k dispozici. Energie ze Slunce bude zpracovávána pomocí fotovoltaických článků. Vítr bude využíván větrnými elektrárnami. Pasivní domy budou maximálně úsporně nakládat s energií. A co je nejdůležitější? Masdar je unikátním projektem především proto, že všechny obnovitelné zdroje energie integruje do jednoho propojeného ekosystému.

Města budou brzy přelidněna
Růst populace je jedním z největších problémů, před kterým kdy lidstvo stálo. Podle Střediska pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) – jedné z nejvýznamnějších mezinárodních výzkumných institucí sídlících ve Washingtonu – dosáhne do roku 2025 světová populace 7,9 miliard lidí. Ve městech budou žít plné 3,9 miliardy lidí. Podle názoru washingtonského centra budou nabývat na významu nová architektonická řešení založená na využívání alternativních a obnovitelných zdrojů energie. Podobnou předzvěstí metropolí 21. století je právě Masdar City.

Ecomagination
Ecomagination je prvním centrem na světě, které se v souvislosti s uplatněním nových ekologických technologií rozhodla v Masdar City zřídit společnost General Electric (GE). Důvodem je zejména možnost odzkoušet nové technologie a využít je v budoucnu. V Masdar se mají kromě jiného uplatnit např. i ekologické turbíny Jenbacher, které jsou již instalovány v České republice.

Ecomagination centrum GE v Masdaru postavené na 4 tisících čtverečních metrech se zaměří jak na vývoj a aplikaci, tak i na prodej inovativních řešení při využívání obnovitelných zdrojů energie.

Laboratoř budoucnosti
Masdaru se již dnes přezdívá Silicon Valley Středního východu. Stává se totiž opravdovým myšlenkovým a inovačním centrem světa. Město dokazuje, že lidstvo má v rukou potenciál jak vyřešit nejpalčivější problémy naší doby – energetickou bezpečnost, klimatické změny i udržitelný rozvoj společnosti.

Masdar se stává laboratoří budoucnosti. Jeho obyvatelé budou žít v nejvyšším komfortu a současně budou za sebou zanechávat minimální „ekologicky negativní stopu“. Masdar bude příkladem pro budoucí rozvoj měst a ukázkou možností naší doby.

Video k projektu Masdar a GE můžete shlédnout na adrese:
http://www.ge.com/innovation/masdar



Město Masdar:
počet obyvatel: 50 000 + 40 000 dojíždějících
rozloha: 6,4 km2
instalovaný výkon ve fotoltaice: 40-60 MW, později až 130 MW
instalovaný výkon ve větrných elektrárnách: 20 MW

Podrobnější informace o městu a projektu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Masdar_City
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/spojene-arabske-emiraty/masdar-city-mesto-budoucnosti/1001482/49710/
http://www.ekobydleni.eu/tag/masdar
http://www.stream.cz/video/6/260205-masdar-city-mesto-budoucnosti
http://interier.mise.cz/clanky/masdar-nejcistsi-mesto-planety-vystavba-zacne-v-unoru.html

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail