Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 215

Úsporné bydlení je alternativou pro život ve třetím tisíciletí

Dobu, kdy cedule „Zhasni – šetříš elektřinu“ anebo „Nesvítí se někde zbytečně?“ patřily k neodmyslitelnému koloritu všech kanceláří a školních tříd, lze stále ještě považovat za nedávnou minulost.

Fotogalerie (5)
Ilustrační foto

Foto Miroslav Kučera a Jan Hejcman

Dobu, kdy cedule "Zhasni - šetříš elektřinu" anebo "Nesvítí se někde zbytečně?" patřily k neodmyslitelnému koloritu všech kanceláří a školních tříd, lze stále ještě považovat za nedávnou minulost. Těmito výstražnými nápisy ovšem šetření energie a přírody v tehdejším Československu zpravidla končilo. Objevily se po revoluci nějaké nové metody, technologie a zařízení, která by vyráběla energii bez toho, aby neúnosně zatěžovala přírodu? Kdo má šanci něco změnit na úrovni individuálního bydlení? Starší lidé anebo dnešní studenti?

Někde v domě táhne

Než začneme vybavovat domácnost zařízeními na úsporu energie, je potřeba zateplit vnější obálku celého domu, jen tak se nám podaří uchovat v domě energii vyrobenou spálením uhlí, plynu anebo elektřiny. Nejslabšími místy každého domu jsou okna, dveře a střecha, ale velice často také samotné stěny domu.
Co se týče oken, řešení jsou poměrně známá. Když nemáme v domě klasická dvojitá okna, do kterých si babičky dávají květináče, mohou být řešením okna z dvojitého nebo trojitého skla, ale pomůže i kvalitní izolace oken, která v domě jsou. Zateplení střechy se provádí několika způsoby, nejčastěji jsou pod tašky umisťovány pásy minerální plsti, vlny anebo tvarovaný polystyrén.

"Sídlištní plýtvači"

Šetření energie závisí do značné míry na komplexním řešení energetické politiky v rámci celého objektu, ať bydlíte v rodinném domku anebo v paneláku. Jednotlivcům žijícím na sídlištích proto moc možností nezbývá. Zde je alespoň pár tipů, co mohou udělat bez ohledu na věk ti, kteří to se šetřením energie, respektive přírody, myslí vážně. A jestli ještě nestojíte na vlastních nohou, nevadí, můžete s rodiči anebo spolubydlícími diskutovat, jestli by se některé z tipů opravdu nevyplatily.
Je-li váš soused "plýtvač", který má ve svém bytě přetopeno, můžete si dovolit přivřít topení, váš byt se totiž částečně ohřívá od sousedů. Jestli máte v kuchyni starší elektrický sporák s litinovými plotýnkami, vypínejte vařiče dříve, než je jídlo úplně dovařené. Než se plotýnka zchladí, chvíli to potrvá a to, co máte v hrnci, vám za tu dobu dojde. Malé množství čehokoli se dá upéct pohodlně v remosce, nemusíte přece zapínat celou troubu. Velmi úsporné jsou rychlovarné konvice. Brambory uvaříte úsporněji, když na ně na začátku nalijete již horkou vodu, kterou předem uvaříte.
Nenechávejte přes noc zapnutou televizi v poloze stand by, televize v této fázi spotřebovává celou jednu desetinu energie, kterou potřebuje, když se na ní díváte. Pořiďte si záchodovou nádrž se dvěma polohami pro splachování, pokaždé nepotřebujete vyplýtvat celou nádrž vody, stačí poloviční množství. A konečně, neperte, když nemáte pračku dostatečně naplněnou. Pračka, která nemá speciální funkci pro praní polovičního množství prádla, vyplýtvá stejné množství vody a elektřiny, ať je pračka plná či poloprázdná.
Velkým "žroutem" energie v domácnosti bývají také starší lednice. Zkontrolujte, kolik eletřiny vaše lednička spotřebuje, ale hlavně na ni nenechejte svítit slunce a nestavte ji vedle topení.

Jak si chytit Slunce

Mnohem více možností k úsporám energie se v porovnání s obyvateli panelových domů nabízí majitelům rodinných domků a vilek. Řešení pro úsporné bydlení je několik a lze je navíc kombinovat tak, aby se konečná úspora energie maximalizovala. Vedle již zmíněných izolačních opatření sem patří především zařízení na výrobu energie z alternativních zdrojů.
Jsou to sluneční panely neboli kolektory, které využívají energii ze slunce k ohřevu vody. Teplou užitkovou vodu, která tak vznikne, lze v zimě využít v topném systému a v létě ji můžeme svést například od bazénu. Solární kolektory jsou dobře kombinovatelné například s tepelnými čerpadly.
Ve Švédsku anebo sousedním Rakousku je v současnosti nainstalováno přes sto tisíc tepelných čerpadel, zatímco u nás je jich řádově tisíc. Tepelná čerpadla využívají nízkopotenciální teplo ze země, vzduchu či vody. Toto teplo je běžným způsobem díky své nízké teplotě nepoužitelné. Tepelná čerpadla však dokáží i relativně nízkou teplotu přetransformovat na teplo s dobře využitelnou teplotou. Odebírají teplo ze země pomocí registrů uložených v rýhách v nezámrzné hloubce či v hlubinných vrtech.
Dalším alternativním využitelným zdrojem energie je biomasa. Spalováním biomasy, tedy dřeva, dřevního odpadu, rostlin, slámy, ale například i skládkového plynu, je možné vytápět různě velké objekty. Speciální kotle na biomasu se liší od běžných kotlů na uhlí. Ekologické jsou zejména proto, že využívají ke spalování obnovitelné zdroje - zejména rychle rostoucí dřeviny či rostliny. Výhodné jsou kotle na biomasu zejména na vesnicích, tedy tam, kde jsou pořizovací náklady dřeva a jiných druhů biomasy nízké.
Chcete hned anebo v budoucnosti začít bydlet úsporněji a ekologičtěji než dosud a nevíte přesně jak na to? První důležité pravidlo zní: než začnete s amatérským zateplováním domu, nákupem kotlů na biomasu či obřích solárních panelů, obraťte se na energetické poradce a odborníky na ekologické bydlení.
A chcete-li opravdu šetřit energii a také svoji kapsu, řekněte jim vše. Nebojte se dát specialistům co nejvíce informací o tom, kde váš dům stojí, jak je postaven, kolik z jeho plochy obýváte a kolik členů má vaše domácnost.
Špatně propočítaná energetická soustava domu či špatně nainstalovaná - byť i drahá - úsporná zařízení mohou totiž nakonec být víc k pláči než k užitku.

CO JE TO EKODŮM

V Informačním centru ČEZ v Praze stojí zajímavý veřejnosti přístupný projekt. Jedná se o maketu domu úsporného bydlení, která byla postavena podle původního návrhu inženýra Vladimíra Zeleného. Dají se zde nalézt ukázky téměř všech možností, jak šetřit v obytném domě. Úsporný domeček lze chápat jako příklad "jiného" bydlení, které přitahuje zejména mladou generaci.

KAM PRO RADU?

Infolinka České energetické agentury
tel.: 0800 155 211
http://www.ceacr.cz

ČENES, Poradenství v energetice
Novotného lávka 5, Praha 1
tel.: (02) 21 08 23 98 | email: ces@csvts.cz
http://www.ekowatt.cz/hyperporadna.php3

Tereza Krobová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

12 největších sopečných erupcí

V historii jsme byli svědky několika monstrózních sopečných erupcí. Zde je stručný popis 12 z nich. Síla takových erupcí se měří pomocí indexu vulkanické explozivity (VEI), což ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail