Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 219

Jak skladovat elektřinu ve vodě

Elektřina se, jak známo, těžko skladuje. Vždy je potřeba jí vyrobit právě tolik, kolik se jí zrovna spotřebovává. Dispečeři energetických závodů z toho mívají někdy pěkně těžkou hlavu, aby soulad mezi výrobou a spotřebou uřídili.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Pro jadernou elektrárnu je nejlepší, když jede stále ve stejném výkonu, kotel uhelky se roztápí několik hodin. Pro operativní řízení jsou tedy vhodné např. průtočné vodní elektrárny, jejichž turbína se rozjede a dodává do sítě elektřinu do dvou minut po otevření přívodu vody. Existuje však ještě jiný typ vodních elektráren - přečerpávací. A ty právě mohou sloužit jako "zásobník energie" na období, kdy je zvýšená spotřeba proudu.

ZDOLA NAHORU, SHORA DOLŮ

Princip je jednoduchý: nádrž pod kopcem, nádrž na kopci, když je elektřiny v síti přebytek, čerpadla čerpají vodu zdola nahoru, když je v síti elektřiny nedostatek, pustí se voda shora dolů přes turbínu, která elektřinu vyrobí. Smějete se, že víc elektřiny se spotřebuje na čerpání, než kolik se jí potom vyrobí? Jenže vtip je v tom, že potřeba elektřiny se během dne mění např. podle pořadů v televizi a podle toho má také svoji cenu: v období, kdy je jí přebytek, je levná, vyplatí se zapnout čerpadlo a přebytečnou elektřinu "uskladnit" v podobě potenciální energie vody v horní nádrži. Ve špičce, kdy je jí nejvíc potřeba a kdy je nejdražší, pak turbína přemění energii vody zpět na cennou a žádanou elektřinu. Význam přečerpávacích elektráren je tedy zejména regulační a ekonomický.

Největší v Evropě

V malebných Jeseníkách poblíž Koutů nad Des-nou se skrývá naše největší přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně. Má dvě Francisovy turbíny, každou o výkonu 325 MW. Jsou to největší taková soustrojí v Evropě. Turbíny jsou reverzní, mohou tedy fungovat jako turbíny, nebo jako čerpadla, pouze se změní směr otáčení. Horní nádrž je ve výšce 1350 metrů nad mořem, má objem 2,7 milionů metrů krychlových, dolní je ve výšce cca 820 m. n. m. a má objem 3,4 mil. m3. Soustrojí je schopno najet na plný turbinový výkon do 100 sekund od obdržení povelu z Ústředního dispečinku. Voda z horní nádrže vystačí na 5 hodin plného provozu. Elektrárna se začala stavět v roce 1978 a byla uvedena do provozu v roce 1996. Oběžné kolo turbíny vyvinulo ČKD Blansko, generátory jsou škodovácká práce, můžeme být tedy jako občané naší republiky právem hrdi na to, co naši technici dovedou.

Obrázek: Horní a dolní nádrž naší největší přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně v Jeseníkách. Poblíž horní nádrže je areál dalších alternativních zdrojů - 3 větrných a první české fotovoltaické elektrárny.

Soutěž: Vyjmenujte další 2 přečerpávací elektrárny v České republice a alespoň 10 průtočných. Odpověď pište nebo mailujte na adresu redakce do 10. března 2002. Vylosovaný výherce získá Velkou knihu o energii.

Navštivte nádrž

U dolní nádrže stojí Informační centrum, které vás ochotně seznámí s různými zajímavostmi nejen o našich ale i světových vodních elektrárnách, okolní přírodě, historii výstavby. Po promítnutí filmu a besedě vás vezmou na návštěvu podzemí. Vlastní srdce elektrárny s oběma soustrojími je totiž skryto hluboko uvnitř hory. Autobus vás pak dopraví nahoru k hornímu jezeru, odkud můžete za pěkného počasí obdivovat panorama Jeseníků s Pradědem a areál dalších alternativních zdrojů akciové společnosti ČEZ - tři větrné elektrárny a první českou fotovoltaickou elektrárnu. Vlastní exkurze je bezplatná, platíte pouze 40 Kč (30 Kč školy) za vstup na soukromé komunikace firmě Energotis. Návštěvu můžete objednat na adrese: Energotis, s. r. o., Rejhotice 75, 788 12 Loučná nad Desnou, tel. 649 235 091.

Víte, že:

- Kdybyste chtěli obejít horní nádrž kolem dokola, ušli byste 2 km?
- Voda "padá" na turbíny z výšky 534 metrů?
- Tlakový přivaděč vody z horní nádrže k turbíně má průměr 3,6 m, takže by jím projel autobus?
- Při výstavbě se vylámalo 290 000 m3 horniny, přemístilo
- 3 mil. m3 zeminy a uložilo 175 tisíc m3 betonu?

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail