Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 216

„Ekologicky přátelské“ kotle na dřevo – pohroma pro ovzduší

V posledním lednovém týdnu roku 2017 dosáhlo znečištění ovzduší v Londýně nejvyššího stupně od roku 2011. Za největší viníky se jako obvykle považovaly výfukové plyny z dopravy a bezvětří. Tentokrát se k nim přidal i další překvapivě nový viník: asi polovinu znečištění způsoboval kouř ze spalování dřeva v kotlích.  Módní kotle spalující dřevo se považují za prostředek k využívání obnovitelných zdrojů energie nejen snižující emise CO2 a globální oteplování, ale také za prostředek ke snižování účtů za vytápění. Nedávné výzkumy však ukázaly, že jde o vážné ohrožení zdraví lidí, a že se z krátkodobého hlediska urychluje i změna klimatu. Pokud se proti tomuto trendu nic nepodnikne, mohlo by se spalování dřeva stát největším zdrojem znečištění ovzduší ve velkoměstech, jako je například právě Londýn.

Fotogalerie (2)
Pověstný londýnský smog se vrací (zdroj Adobe Stock)

Ve Spojeném království se spalování dřeva oficiálně považuje za největší zdroj obzvláště nepříjemné formy znečištění ovzduší, která je velmi škodlivá pro zdraví. Nejmenší částečky se dostávají do krve i mozku a zvyšují riziko vzniku mnoha zdravotních potíží, včetně srdečních onemocnění. Na vysokou úroveň znečištění jsou citlivé zejména děti, protože ohrožuje vývoj jejich plic a mozku. Odhaduje se, že znečištěné ovzduší ze všech příčin způsobuje jen v Londýně předčasná úmrtí asi 10 000 osob za rok. Kouř ze dřeva obsahuje stejné škodlivé látky jako kouř cigaretový. Ve světovém měřítku se proto jedná o „masového vraha“, který každoročně způsobuje asi 4 miliony předčasných úmrtí v důsledku znečištěného ovzduší.

Horší než výfukové plyny

Ve Spojeném království panovalo přesvědčení, že znečišťování ovzduší spalováním dřeva bylo vyřešeno přísnými zákony v padesátých letech. Přesto spalování dřeva ve městech pokračuje i nadále, a to díky oficiálně povoleným, ba doporučovaným „ekologickým“ kotlům. Prodej takových kotlů se v poslední dekádě neustále zvyšoval. V současné době se jich ročně prodává 200 000 s tím, že „výrazně přispívají ke snižování emisí CO2“. I když jsou tyto kotle označené jako nízkoemisní, jsou vysoce znečišťující a připomínají aféru s naftovými motory. Slovem "nízkoemisní" se zde totiž myslí emise CO2, ale ne ostatních látek - a to si téměř nikdo z běžných uživatelů neuvědomí.

Prokázalo se, že měřené emise v konkrétních podmínkách domů jsou mnohem vyšší než emise naměřené v laboratoři. Kare Press-Kristensen z Danish Ecological Council naměřil v kouři moderních ekologických kotlů 500 000 mikroskopických částic na cm3. Ve výfukových plynech moderních nákladních automobilů se se stejným přístrojem naměřilo jen méně než 1 000 takových částic. Uvedené kotle na dřevo obdržely certifikát Nordic Swan Ecolabel a splňují emisní standardy, které jsou v Norsku přísnější než ve Spojeném království. V Kodani se 600 000 obyvateli může 16 000 kotlů na dřevo během zimy vyprodukovat takové znečištění, které doprava způsobí za celý rok. Hovoří se zde o typu znečištění „PM 2,5 pollution“ (particulate matter), které reprezentuje nejnebezpečnější částice, menší než 2,5 mikrometru.

Spalování dřeva se stává velkým problémem. V roce 2010 Gary Fuller z londýnské King´s College, že 10 % celkového znečištění Londýna v zimním období jde na vrub spalování dřeva. Průzkum z roku 2015 ukázal, že spotřeba dřeva byla třikrát větší než v dřívějších odhadech a 7 % respondentů uvedlo, že spaluje dřevo v kotlích. Vložení získaných údajů do počítačových modelů dospělo ke zneklidňujícímu závěru: znečištění typu „PM 2,5 pollution“ u kotlů na dřevo ve Spojeném království roste (viz graf. 1). Fuller prohlásil, že znečištění ovzduší ze spalování dřeva je větší než znečištění způsobované dopravou. Zatímco lidé jsou vystaveni znečištění z dopravy, jen když cestují po přeplněných silnicích, spalování dřeva vytváří dlouhodobé znečištění tam, kde bydlí.

Vnitřní smog

Press-Kristensen měřil znečištění uvnitř domů v Kodani a ve třech ze sedmi testů zjistil vysoké hodnoty znečištění. V jednom domě s moderním kotlem na dřevo naměřil několikrát vyšší úrovně částic než ve venkovním prostředí (viz graf 2). Můžeme se proto ptát: „Převáží „ekologické přínosy“ zdravotní důsledky?“

Spalování dřeva není uhlíkově neutrální

Klimatologické přínosy zde překvapivě neexistují – přinejmenším z krátkodobého hlediska. Spalování palivového dříví se považuje za uhlíkově neutrální. Vychází se z teorie, že v průběhu růstu strom absorbuje tolik oxidu uhličitého, kolik ho při spálení emituje. Četné studie však docházejí k závěru, že spalování dřeva není uhlíkově neutrální, ale že někdy může být dokonce horší než spalování uhlí (dřevo se musí nejdříve někam dopravit, potom v sušárnách předsoušet a teprve dále zpracovávat).

Při spalování dřeva vznikají také černé saze, které, dokud určitou dobu zůstávají ve vzduchu, ohřívají atmosféru. Účinky sazí se ještě zvyšují, když ulpí na sněhu a učiní povrch temnějším. Tento povrch potom absorbuje více tepla. Ve většině studií se ale tato skutečnost zcela ignoruje. Zdá se, že spalování dřeva, byť v moderních kotlích ve městech, není ten nejlepší způsob využívání. To už by bylo lepší spalovat dřevo ve velkých elektrárnách, které jsou vybaveny novými technologiemi pro zachycování znečišťujících látek, a které jsou umístěny ve větší vzdálenosti od obydlených oblastí.

Rovněž by bylo vhodné přehodnotit dosavadní kampaně na „ekologické“ kotle na dřevo, a to dřív, než způsobí svým uživatelům ještě větší zdravotní problémy.

Podle: Michael LePage: Where there´s smoke. New Scientist, 2017, č. 3111, s. 22-23.

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail