Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 215

Laboratoř zelené energetiky v elektrárně Ledvice

Malá výkonem, ale velká svým potenciálem. Na nové fotovoltaické elektrárně v Ledvicích zkouší ČEZ vlastnosti a vhodnost různých typů panelů, které chce po vyhodnocení nasazovat v připravovaných velkých solárních parcích. Úhrnný výkon těchto zdrojů, kterými přispěje k plnění klimatických cílů a závazků České republiky, by měl v příštích 10 letech dosáhnout tisíců MW. Už letos na jaře začne dodávat bezemisní elektřinu do sítě první velká elektrárna využívající energii slunečního záření umístěná na zastřešeném parkovišti dukovanské jaderné elektrárny. Vůbec největší solární instalace za posledních 10 let o výkonu 2,3 MW pak vznikne na střechách automobilky Škoda Auto. Postaví ji ČEZ ESCO.

Fotogalerie (3)
Testovací FV panely s ledvickou uhelnou elektrárnou v pozadí (zdroj ČEZ)

Několik řad fotovoltaických panelů se leskne v jižním cípu areálu nejmodernější klasické elektrárny ve střední Evropě. Mají celkový výkon pouhých 56,6 kW a jednotlivá pole se už na první pohled vzájemně liší: typově, orientací na různé světové strany nebo mírou sklonu. Zastoupeny jsou nové technologie jako double glass a double facial umožňující využívat osvit z obou stran, ale i vysokoúčinné typy Half cut a PERC vyrábějící i při částečném zastínění nebo znečištění. Nechybí ani stále populárnější agrivoltaika – nezvykle svisle stojící panely vhodné pro kombinaci výroby ekologické elektřiny se zemědělstvím nebo pastevectvím. Proč tak pestrý mix?

Fotovoltaika zvedla účinnost

„Účinnost panelů za poslední dekádu vystřelila z 13 % až ke 20 %, fotovoltaika má jistě obrovský potenciál. My si ale chceme být stoprocentně jistí, že naše velké elektrárny pro příští dekádu, o celkovém výkonu v řádu tisíců megawattů, budou optimálně poskládané a budou mít ideální poměr cena/výkon. Proto testujeme na tomtéž místě různé typy technologií, nosných konstrukcí a děláme si komplexní monitoring jejich provozu. A to až na úroveň výroby jednotlivých panelů, v kombinaci s hodnotami osvitu, teplotou panelů a okolí nebo rychlostí větru. Výsledkem budou konkrétní doporučení pro výstavbu velkých solárních parků,“ dává nahlédnout za oponu ledvické laboratoře moderní energetiky Jan Kalina, generální ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.

Voda i slunce

Areál ledvické elektrárny tak pokračuje v rozšiřování portfolia zdrojů bezemisní elektřiny a naplňuje svou ambici stát se jedním z inkubátorů moderní zelené energetiky. Už od loňského roku tu čtyři bezlopatkové odvalovací turbíny PROTUR mění energii vyčištěné chladicí vody z ledvického provozu v elektřinu pro osvětlení areálové čističky odpadních vod. Původem český vynález umí zpracovávat vodu i na mimořádně nízkých spádech od 0,4 do 1,5 metru, kde by se standardně používané druhy vodních turbín neuplatnily. Pro ukládání okamžitých přebytků energie tu slouží bateriový akumulační systém o kapacitě 12 kWh.

Téměř čtvrt století energie ze Slunce

ČEZ vyrábí elektřinu ze Slunce nepřetržitě už 24 roků; první elektrárnu využívající energii slunečního záření postavil roku 1998 na hřebenech Jeseníků poblíž horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Premiérovou střešní instalací byly v roce 2009 solární pásy umístěné na budově malé vodní elektrárny Přelouč, první výrobny využívající k výrobě bezemisní elektřiny hned dvou forem obnovitelných zdrojů! Skupina ČEZ aktuálně provozuje v České republice fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 125 MW; ty ročně v závislosti na přírodních podmínkách vyrobí elektřinu pro zhruba 40 tisíc českých domácností. Nejnovější solární elektrárna vzniká ve vnějším areálu jaderné elektrárny Dukovany na speciálně upravených střechách nových parkovacích stání. Dosud největší česká fotovoltaická elektrárna tohoto typu, která díky svému výkonu 820 kW pokryje roční spotřebu téměř tří stovek domácností, začne ekologickou energii dodávat do sítě už během jara. Elektrárna nezabírá žádnou ornou půdu a díky oboustranným panelům zužitkuje i sluneční světlo odrážející se od zaparkovaných vozů.

„Přijďte“ na virtuální prohlídku

Svět výroby bezemisní elektřiny lze navštívit i v těchto dnech, kdy pandemická omezení exkurzím nepřejí. Je to možné díky on-line prohlídkám elektrárenských provozů ČEZ; navštívilo je dosud více než 30 tisíc lidí. Objednat si termín na některé z nich lze na www.virtualnevelektrarne.cz nebo www.cez.cz/infocentra .

Podívejte se také prostřednictvím virtuálních prohlídek, jak fungují vodní, sluneční, větrné a bioplynové elektrárny na http://virtualniprohlidky.cez.cz/

Více o zelených elektrárnách Skupiny ČEZ v ČR najdete zde https://www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zdroje/obnovitelne-zdroje

Martin Schreier
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nový obor Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT

Připravit odborníky na bezpečnost a současně zabezpečení jaderných zařízení ve všech jejích ohledech je hlavní cíl nového doktorského studijního programu Fakulty jaderné ...

Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor

Jak se pohyb větru přenáší z listů větrné elektrárny na turbínu, co se skrývá uvnitř jaderného reaktoru, nebo jak se chová pára v parogenerátoru.

Desítky slunečních elektráren po celé České republice otevírají své brány

Více než dvě desítky solárních elektráren po celé České republice se v týdnu od 20. září zpřístupní veřejnosti.

Nejvýše položený reaktor

V Bolívijském El Alto v nadmořské výšce 4 000 metrů se začal stavět výzkumný reaktor, který budenejvýše položeným jaderným objektem na světě.

Start 35. ročníku korespondenčního semináře FYKOS

Zajímá Tě fyzika a přidružené přírodní vědy? Rád přemýšlíš o původu a fungování různých přírodních a fyzikálních jevů na Zemi i ve vesmíru?

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail