Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 197

Zahájena světová kampaň na měření větru LiDARem pro veřejné využití

Jedinečná kombinace důvěryhodných meteorologických modelů výskytu a síly větru, numerických předpovědí počasí a skutečných měření umožní nejpřesnější předpovědi potenciálu větrné energie v oblasti. Přístrojem LiDAR se budou provádět tzv. plovoucí měření větru v oblasti New York Bight u východního pobřeží USA. Měření poskytuje data ve vysokém rozlišení. Společnost TGS, globální poskytovatel energetických dat a zpravodajských informací, nabízí mnoha klientům v oblasti větrných elektráren na moři výhody v podobě snížených nákladů na vývoj časových plánů provozu. Plovoucí LiDAR nasazený TGS bude poskytovat data a poznatky mnoha zákazníkům v regionu s cílem rozšiřovat znalosti a snižovat nejistoty modelování proudění větru.

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek off-shore větrné farmy (zdroj Pixabay)

Tento projekt využívá jeden z nejpokročilejších světových plovoucích systémů LiDAR s nejvyšší úrovní přesnosti (fáze 3 validace) od firmy EOLOS. Během dvouleté zaváděcí kampaně se bude nepřetržitě shromažďovat datový tok, bude kvalitativně kontrolován a denně zpřístupněn zákazníkům. Kromě měření rychlosti větru bude datový balíček obsahovat i kritická metaoceánská a environmentální data, jako jsou významné výšky vln, profil oceánských proudů a akustické monitorování velryb, delfínů, ptáků a netopýrů.

Data budou dodávána prostřednictvím platformy Wind AXIOM, komplexního nástroje pro vyhodnocování analýzy dat větru. Ten umožňuje určit faktory nejvíce ovlivňující životaschopnost mořských větrných projektů a zodpovědět otázky související s možnostmi jejich energetických výstupů, ročními příjmy, kolísáním dodávek atd. Vstupy do modelu doplňují další data, např. faktory ovlivňující náklady na výrobu elektřiny z větru, což vytváří nástroj, který zlepšuje kvalitu a rychlost rozhodování pro různé účastníky trhu s větrnou energií na moři.

Projekt je podporován offshore větrným průmyslem, firma jej plánuje rozšířit do dalších oblastí s vysokým potenciálem výstavby pobřežních větrných elektráren ve Spojených státech i mimo ně.

LiDAR

(Light Detection And Ranging) je metoda dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. Využívá se pro měření vzdáleností, výšky mraků, mapování terénu, měření vlastností atmosférických jevů aj. Výsledkem je digitální model. Stejná technologie se využívá i k měření koncentrace aerosolů v atmosféře či u autonomních dopravních prostředků.

O TGS

TGS poskytuje vědecká data a informace společnostem působícím v energetickém sektoru. Kromě globální, rozsáhlé a rozmanité knihovny energetických dat nabízí TGS vedle cloudových datových aplikací a řešení specializované služby, jako je pokročilé zpracování a analýzy.

O společnosti EOLOS

EOLOS nabízí kombinaci řešení měření větru, oceánů a životního prostředí na klíč a digitálních služeb pro větrný průmysl na moři. EOLOS získal v dubnu 2022 nejvyšší komerční certifikát (Stage 3) definovaný britským Carbon Trust. Produkty a digitální služby EOLOS efektivně shromažďují data pro vývojáře a provozovatele pobřežních větrných elektráren po celém světě, čímž urychlují fázi vývoje a zároveň snižují náklady a rizika. Produkt společnosti EOLOS, FLS200, je víceúčelová, autonomní bóje, která integruje špičkové senzory pro měření charakteristik větru, oceánu a prostředí. Více se dozvíte na www.eolossolutions.com.

Pro více informací navštivte TGS | Energy Data & Intelligence.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

U výkonu krbu či kamen hraje hlavní roli tepelná ztráta domu

Vzrůstající ceny energií a obavy o dostupnost paliv pro zimní období nutí lidi přemýšlet o vytápění  již v létě.

Jak matematika pomůže šetřit energií

Až 4 000 megawatthodin bezemisní elektřiny bude možné příští rok ušetřit v Jaderné elektrárně Temelín. Dosáhne se toho optimalizací provozu čerpadel, která dopravují vodu do chladicích věží.

Jak se recyklují buňky našeho těla

Už jste to určitě slyšeli. Všechny buňky v lidském těle se vymění každých sedm let. Ale je to pravda? Ne tak docela. Některé buňky v některých orgánech a systémech v našem těle se zcela ...

Solné bazény na dně Rudého moře

Vzácné hlubinné solné bazény objevené v Rudém moři mohou obsahovat stopy vedoucí k rozuzlení historie regionu, či vrhnout světlo na původ života na Zemi, zjistila nová studie.

Jaké jsou největší impaktní krátery na Zemi?

Během své existence (asi 4,5 miliardy let) byla Země zasahována stovkami velkých asteroidů, které rozbíjely její povrch. Nejméně 190 z těchto kolizí (o kterých doposud víme) zanechalo ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail