Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 216

Podzemí Lipna se opět otevře veřejnosti

Během pěti víkendů zimní sezóny se budou moci zájemci podívat 160 metrů pod hladinu Lipenské nádrže, do útrob unikátní vodní elektrárny. Prohlídky jsou zdarma, určené jsou ale pro maximálně osmičlenné skupiny předem registrovaných návštěvníků. Ti se dostanou nejen k turbínám a generátorům, ale i třeba k tunelu, který ústí až u Vyššího Brodu. Prvních osm prohlídek s kapacitou 64 míst začíná 21. ledna.

Fotogalerie (2)
Tímto výtahem se dostanete na Lipně 160 m pod zem (zdroj ČEZ)

Relativně nenápadné budovy na úpatí hráze Lipenské přehrady ve skutečnosti tvoří jen malou část unikátní vodní elektrárny. Její hlavní část, včetně turbín, generátorů a dalšího zařízení se skrývá v obří podzemní kaverně 160 metrů hluboko. Díky tomuto výškovému rozdílu, spádu, jde o nejefektivnější zdroj v rámci Vltavské kaskády. V létě 2022 ČEZ tyto prostory poprvé ve větší míře zpřístupnil v rámci exkurzí pro omezené množství návštěvníků.

„Tyto prohlídky měli vloni mimořádný úspěch, naší technologii a útroby vodní elektrárny vidělo přes dva tisíce lidí. Samozřejmě, zájem je daleko větší, aktuálně evidujeme stovky zájemců o návštěvu podzemních prostor,“ vysvětluje Róbert Heczko, ředitel vodních elektráren ČEZ.

ČEZ proto unikátní prostory znovu v omezené míře zpřístupní. V rámci hlavní zimní sezóny vybral pět víkendů, během kterých se lidé budou moci do podzemí zdarma dostat.

„Prohlídky budou opět probíhat v malých skupinkách za doprovodu našich odborných průvodkyň. Tyto aktivity vnímáme jsou součást technického vzdělávání široké veřejnosti i jako popularizaci našeho oboru. Doporučujeme včasnou registraci, z léta máme zkušenost, že nebudeme schopni vyhovět všem zájemcům,“ dodává vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Podmínky

Podzemí lipenské vodní elektrárny se otevře během hlavní zimní sezóny o vybraných víkendech. Možnost návštěvy ale platí jen pro předem registrované návštěvníky, kteří musí být starší 15 let a v dobré fyzické kondici. Neměli by také trpět klaustrofobií či panickým strachem z výšek.

Registrace na exkurze je otevřená na webových stránkách www.cez.cz/infocentra.Celkem během ledna, února a března energetici připravili deset termínů s kapacitou 640 míst. První prohlídka začíná 21. ledna. Poslední je naplánována na víkend 11.-12. března. Kapacita každé prohlídky je osm lidí.

Martin Schreier
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail