Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Podzemí Lipna se opět otevře veřejnosti

Během pěti víkendů zimní sezóny se budou moci zájemci podívat 160 metrů pod hladinu Lipenské nádrže, do útrob unikátní vodní elektrárny. Prohlídky jsou zdarma, určené jsou ale pro maximálně osmičlenné skupiny předem registrovaných návštěvníků. Ti se dostanou nejen k turbínám a generátorům, ale i třeba k tunelu, který ústí až u Vyššího Brodu. Prvních osm prohlídek s kapacitou 64 míst začíná 21. ledna.

Fotogalerie (2)
Tímto výtahem se dostanete na Lipně 160 m pod zem (zdroj ČEZ)

Relativně nenápadné budovy na úpatí hráze Lipenské přehrady ve skutečnosti tvoří jen malou část unikátní vodní elektrárny. Její hlavní část, včetně turbín, generátorů a dalšího zařízení se skrývá v obří podzemní kaverně 160 metrů hluboko. Díky tomuto výškovému rozdílu, spádu, jde o nejefektivnější zdroj v rámci Vltavské kaskády. V létě 2022 ČEZ tyto prostory poprvé ve větší míře zpřístupnil v rámci exkurzí pro omezené množství návštěvníků.

„Tyto prohlídky měli vloni mimořádný úspěch, naší technologii a útroby vodní elektrárny vidělo přes dva tisíce lidí. Samozřejmě, zájem je daleko větší, aktuálně evidujeme stovky zájemců o návštěvu podzemních prostor,“ vysvětluje Róbert Heczko, ředitel vodních elektráren ČEZ.

ČEZ proto unikátní prostory znovu v omezené míře zpřístupní. V rámci hlavní zimní sezóny vybral pět víkendů, během kterých se lidé budou moci do podzemí zdarma dostat.

„Prohlídky budou opět probíhat v malých skupinkách za doprovodu našich odborných průvodkyň. Tyto aktivity vnímáme jsou součást technického vzdělávání široké veřejnosti i jako popularizaci našeho oboru. Doporučujeme včasnou registraci, z léta máme zkušenost, že nebudeme schopni vyhovět všem zájemcům,“ dodává vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Podmínky

Podzemí lipenské vodní elektrárny se otevře během hlavní zimní sezóny o vybraných víkendech. Možnost návštěvy ale platí jen pro předem registrované návštěvníky, kteří musí být starší 15 let a v dobré fyzické kondici. Neměli by také trpět klaustrofobií či panickým strachem z výšek.

Registrace na exkurze je otevřená na webových stránkách www.cez.cz/infocentra.Celkem během ledna, února a března energetici připravili deset termínů s kapacitou 640 míst. První prohlídka začíná 21. ledna. Poslední je naplánována na víkend 11.-12. března. Kapacita každé prohlídky je osm lidí.

Martin Schreier
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail