Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Nový rok 2024 začínáme výzvou "Tělesným cvičením k energetické nezávislosti!"
„HR Bank“ je nový rotoped vyvinutý startupovou firmou Tukas EV, který dokáže využít kinetickou, solární a větrnou energii nebo využít přebytečnou elektřinu. Mobilní udržitelný zásobník energie má 2kWh baterii, která by mohla uspokojit část denní spotřeby uživatele a zajistit částečnou energetickou nezávislost.
Rotoped HR Bank si klade za cíl zvýšit využívání obnovitelných zdrojů nebo vlastních fyzických sil majitele. Může se stát zdrojem čisté energie jak obyvatelům měst, kteří se snaží snížit spotřebu neobnovitelné energie, tak například lidem žijícím v oblastech postižených přírodními katastrofami nebo válkami.
Posun myšlení směrem k udržitelnosti
Jonas Navickas, generální ředitel Tukas EV a jeden z tvůrců HR Bank, řekl, že myšlenka cvičit nejen pro fyzickou pohodu, ale také pro zelenější planetu byla první inspirací k vytvoření této „cvičební banky“. „Lidé energií neskutečně plýtvají, přitom přírodní zdroje jsou extrémně omezené. Naší představou bylo, aby člověk, který si koupí HR Bank, jej mohl používat nejen jako externí baterii nabíjenou ze slunce nebo ze sítě, ale při absenci externího zdroje energie by si mohl vyrábět energii šlapáním.“
Alternativní zdroj elektřiny v extrémních podmínkách
Podle Navickase byla rozhodujícím impulsem k vytvoření HR Bank válka na Ukrajině. „Když začalo bombardování ukrajinské infrastruktury, byl jsem šokován pohledem na lidi s mnoha prodlužovacími kabely, kteří se snažili získat elektřinu z jednoho generátoru energie k nabíjení. Přístup k elektrické energii je dnes zásadním prvkem pro živobytí člověka, což byla hlavní motivace týmu vytvořit, vylepšit a uvést na trh produkt, který by pomohl tento problém vyřešit,“ dodal Navickas.
Jak funguje
Nedávno představený HR Bank na první pohled připomíná klasický rotoped. Šlapáním na něm dokážete vyrobit 50 až 300 W elektřiny (záleží na vaší kondici). Vyrobenou energii lze uložit do baterie o kapacitě 2 kWh, což je množství elektřiny dostatečné k udržení osvětlení v místnosti po celou pracovní dobu. Energie potřebná k dobití baterie může ale také pocházet z elektrické sítě, autobaterií, ze solární nebo větrné energie. HR Bank se může hodit nejen ve válečných situacích, ale například po povodních nebo jiných přírodních katastrofách. Nedávné záplavy v severní Itálii v regionu Emilia-Romagna zanechaly významnou část místního obyvatelstva bez elektřiny několik dní. Podle Navickase je elektrická infrastruktura extrémně křehká, když čelí např. extrémním povětrnostním jevům, a proto se přístup k alternativním zdrojům energie stává zásadním pro zajištění bezpečnosti a pohody člověka.
HR Bank se může plně přizpůsobit možnostem uživatele a je snadno přenosný. „Zařízení jsme vytvořili tak, aby bylo uživatelsky přívětivé pro malé dítě (to by ovšem zvládlo elektřinu jen např. pro nouzové zařízení či dobití mobilu), dospělého nebo staršího člověka: každý zákazník si může nastavit madla, sedadlo, úhel sklonu a další parametry podle svých potřeb. HR Bank se také může stát pracovní stanicí - připevněním stolku. Nejdůležitější je, že se snadno přemísťuje díky kolečkům ve stylu vozíku,“ dodal Navickas.
O Tukas EV
Tukas EV je společnost se sídlem v Litvě, která vyvíjí čistá energetická řešení. V roce 2010 zakladatelé společnosti vytvořili „Jonelis“, první litevský elektromobil. Tukas EV letos představil HR Bank, rotoped, který dokáže využít kinetickou, solární a větrnou energii nebo využít přebytečnou elektřinu. Energie přeměněná na elektřinu nabíjí vestavěnou baterii, která pak umožňuje přístup k udržitelnému zdroji energie jak lidem, kteří elektřinu potřebují na odlehlých místech, tak obyvatelům měst, snažícím se snížit spotřebu neobnovitelné energie.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.