Elektrárna na „malém“ Lipně měnila česle
Nezvyklý pohled nabízela v polovině dubna nádrž vodní elektrárny Lipno II, která slouží k vyrovnávání kolísavých odtoků při provozu výše umístěné ...
Nezvyklý pohled nabízela v polovině dubna nádrž vodní elektrárny Lipno II, která slouží k vyrovnávání kolísavých odtoků při provozu výše umístěné špičkové elektrárny Lipno I. Kvůli výměně česlí sloužících k zachytávání nečistot ve vodě museli energetici ve spolupráci s vodohospodáři řízeně o několik metrů (cca 5 m) snížit hladinu jezera nad Vyšším Brodem. Šlo o první kompletní výměnu tohoto zařízení od zahájení provozu elektrárny v roce 1956. Akce předcházela největší modernizaci v historii menší z lipenských elektráren. V následujících dvou letech se tu vymění turbína, generátor i řídicí systém.
Většina z 1,68 milionu kubíků vody z nádrže Lipno II se přesunula do níže položených částí Vltavské kaskády a pozorovatelům se tak po dlouhých letech naskytly nevšední pohledy připomínající původní vltavské meandry v horních partiích nad Vyšším Brodem. Snížení hladiny posloužilo energetikům k demontáži dvojice původních jemných česlí na vtocích k turbíně a k osazení nových.
„Elektrárny Vltavské kaskády jsou klíčovým prvkem české hydroenergetiky a důležitou součástí řízení celé energetické soustavy. Musíme je proto neustále udržovat v perfektní kondici. V posledních letech jsme kompletně zmodernizovali vodní elektrárny Lipno I, Kamýk, Slapy nebo Vrané a čekají nás největší opravy v historii elektráren Kořensko a Lipno II. Instalace nových česlí na Lipně II, kde v příštích dvou letech osadíme úplně novou strojní i technologickou část, patří k prvním přípravným pracím před touto velkou obnovou,“ říká ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.
Česle
Každá z dvojice jemných česlí představuje jakési mříže o rozměrech 3 × 6,6 metru s šesticentimetrovými roztečemi mezi jednotlivými pruty. Za normálních okolností jsou tyto česle umístěné několik metrů pod hladinou vyšebrodské nádrže. Slouží k zachytávání nečistot a pláví (rostliny, větve a další věci plovoucí na hladině), které by mohly zahltit a poškodit strojní část elektrárny. Aby se k nim opraváři dostali, bylo nutné během dvou dnů nádrž vyprázdnit. Špičkový provoz elektrárny Lipno I umožnil její znovunapuštění asi za 3 hodiny.
Elektrárna Lipno II
Malá vodní elektrárna Lipno II je plně automatizovaná, bezobslužná, dálkově ovládaná z dispečinku ve Štěchovicích a z elektrárny Lipno I. K vyrovnávání průtoku Vltavy nad Vyšším Brodem slouží nádrž o obsahu 1,68 mil. m3 s 11,5 m vysokou kombinovanou hrází. Malá vodní elektrárna disponuje jedním soustrojím o výkonu 1,5 MW a díky nádrži vodního díla zajišťuje vyrovnávání průtoku z velké elektrárny Lipno I. Během jednoho dne zachytí a zpracuje i několik špiček (vyšší výroby elektřiny kvůli vyšší poptávce v síti). Na konci roku tu odstartuje nejrozsáhlejší modernizace po 69 letech spolehlivého fungování. Po skončení oprav na jaře 2027 bude provoz obou bezemisních zdrojů bezpečnější, ekologičtější a efektivnější. Investice je částečně financována díky dotacím z Operačního programu EU TAK (Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost). ČEZ tak dokončí obnovu celé energetické části vodního díla Lipno. Naváže přitom na elektrárnu Lipno I, která prošla komplexní modernizací obou 69,5MW soustrojí už v letech 2012-17. Investice za 400 milionů korun přinesla zvýšení spolehlivosti provozu, růst efektivity výroby o cca 4 % a úsporu milionů kubíků vody.
Největší komplexní modernizační akce v historii české hydroenergetiky
Při ní byla za posledních 15 let při nákladech za více než 4,5 miliardy korun modernizována soustrojí na více než 20 velkých, malých a přečerpávacích vodních elektrárnách (např. Lipně, Dlouhých stráních, Slapech, Kamýku, Mohelnu, Dalešicích atd.). Opravená vodní soustrojí mají celkový výkon přes 1 400 MW, tj. zhruba ¾ výkonu Jaderné elektrárny Dukovany. Díky tomu navýší elektrárny svou průměrnou účinnost až o cca 5 %. Další soustrojí v čele s Orlickými těmito akcemi ještě projdou, a budou tak připravena na bezemisní výrobu ekologicky čisté elektřiny v následujících desítkách let i na bezpečné dodávky obnovitelné energie pro budoucí generace. Výhodnost a smysl těchto investic roste i v souvislosti se stále častějšími obdobími sucha a obecně nejistými klimatickými podmínkami posledních let. Díky modernizacím totiž elektrárny vyrobí stejný objem elektřiny z nižšího množství stále vzácnější vody.
Podrobné informace o vodních elektrárnách ČEZ: Voda | Skupina ČEZ – O Společnosti (cez.cz)
Nezvyklý pohled nabízela v polovině dubna nádrž vodní elektrárny Lipno II, která slouží k vyrovnávání kolísavých odtoků při provozu výše umístěné ...
Ortofotomapy jsou nepostradatelným podkladem pro moderní územní plánování, stavitelství, environmentalistiku a řadu dalších oborů.
„Světový závazek skoncovat se znečištěním plasty je jasný a nepopiratelný,“ řekla Inger Andersen, výkonná ředitelka Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), když se v ...
Středoškoláci nevnímají umělou inteligenci jako hrozbu, ale jako příležitost dělat věci jinak a lépe. Projekty na téma AI: Cesta k udržitelnější budoucnosti? představila desítka finalistů programu Samsung Solve for Tomorrow.
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.