Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
Panorama se čtveřicí větrných elektráren, které tvořily od roku 1995 neomylný navigační bod pro návštěvníky městyse Nový Hrádek, je minulostí. Malebnému místu na úpatí Orlických hor zůstane možná časem jako připomínka alespoň rozhledna v jednom z tubusů. Jak se větrná elektrárna rozebírá?
Je to dlouhý příběh, který rozhodně nekončí jedním melancholicky podmračeným listopadovým dnem, kdy z vrcholu nad Novým Hrádkem sjel poslední transportní vůz naložený částmi rozebraného zařízení bývalého větrného parku.
Pohnutá historie ne zcela typického projektu v mnohém dokládá stav a vývoj české větrné energetiky v polovině 90. let. Stroje vyrostly na základech původně budovaných větrných elektráren 315 kW – Vítkovice, a. s. Průměr každé věže v patě činil cca 2,6 metru, výška stožáru elektrárny 32,6 metrů, celkový průměr rotoru 32 metrů a otáčky rotoru 32 ot/min. Výhodou celého parku byla nadzemní elektrická přípojka (VN 35 kV) směřující do rozvodny umístěné přímo u elektráren. Tyto provozně neodzkoušené elektrárny svou technologickou vybaveností nevybočovaly z úrovně tuzemské produkce větrných elektráren tehdejší éry. Řada problémů se objevila už během montáže a při uvádění do provozu. Ačkoli zkušební provoz větrného parku povolil stavební úřad Náchod do 30. 9. 1997, nikdy k němu pro závady a vysokou hlučnost (v nočních hodinách musela větrná farma stát) nedošlo. Na přelomu tisíciletí už hygienické limity pro hlučnost nedovolily provoz vůbec, a tak byly stroje odstavené definitivně.
Po roce 2006 měly původní stroje nahradit moderní elektrárny typu Enercon E70 o instalovaném výkonu 2 MW. Plánovala se věž vysoká 85 metrů s délkou listů 35,5 metru, která by byla od prvního obydlí vzdálená370 metrů. Projekt sice na podzim 2009 zdárně prošel řízením EIA, které zkoumá vliv uvažované stavby na životní prostředí, jenže omezení obsažená v závěrech šetření (zejména povolený počet hodin, po který mohly být elektrárny fakticky v provozu) způsobila, že se projekt stal neekonomickým a tudíž nerealizovatelným.
U každého stroje byl nejprve snesen rotor i s listy. V některých případech, kdy vlivem drsného klimatu a dlouhé doby od odstavení elektráren zapracovala koroze, bylo třeba nejprve uvolnit osu rotoru. Poté specialisté na vysokozdvižných jeřábech snesli gondolu větrné elektrárny a následně, část po části, rozebrali tubus.
Systematičnost prací se stala vzorovým příkladem uvedení lokality do původního stavu. Demontáž možná všichni doceníme v době, kdy doslouží stovky MW instalovaného výkonu výroben obnovitelných zdrojů postavených v rámci nedávného boomu těchto zařízení, zejména pak fotovoltaických elektráren. Přestože jsou to vždy stavby dočasné a provozovatel se zavázal k „úklidu“ lokality, už dnes je jasné, že ne každý z plejády novodobých energetických podnikatelů svým závazkům dostojí.
Veškeré náklady na demontáž elektráren u Nového Hrádku pokryly výnosy z prodeje získaných surovin a cenných kovů.
Ostatní zbytky elektrárny a odpad skončily ve sběrně: železa a oceli bylo 183,36 tun, betonu 7,89 tun, 52 litrů motorových a mazacích olejů bylo pečlivě ekologicky zlikvidováno.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.