Lunární rover pro malé náklady
Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.
Orlická vodní elektrárna oslavila krásné kulatiny – 50 let od dosažení plného výkonu 364 MW a také 50 let od definitivního dokončení hráze, přestože různé drobné úpravy pokračovaly až do roku 1966. Na výročí elektrárny jsme nezapomněli již na sklonku loňského roku (viz http://www.3pol.cz/cz/rubriky/obnovitelne-zdroje/999-pulstoleti-vodni-elektrarny-orlik), nyní se k němu vracíme podrobněji. Elektrárna si to jistě zaslouží. Ostatně, i když její vybudování nebylo v 50. letech jednoduché, povedlo se více než dobře. Přesvědčit se o tom můžete na vlastní kůži při exkurzi. Díky dochovaným materiálům jsme se trochu ohlédli i do „drsných“ let padesátých.
Krátce po 1. světové válce přichází Ředitelství pro stavbu vodních cest v Praze s myšlenkou rozdělení Vltavy na přehradní stupně: Štěchovice, Slapy, Kamýk, Těchnice‑Žďákov‑Podolsko (dnešní Orlík), Hněvkovice, Hluboká. Mění se však priority: nejdůležitější již není splavnost, ale výroba elektrické energie. Poptávka po proudu značně stoupá. Převládá i názor, že díky přehradám vzniknou potřebná nová pracovní místa a pozvedne se úroveň daného regionu.
Po druhé světové válce se úvahy o výstavbě Orlické přehrady pozvolna mění v realitu, i když ne hned přímo v roce 1946. Okresní národní výbor v Písku tehdy rozesílal dopisy dalším 16 výborům v okolí: „Jde nám o to,“ píše ONV, „aby se vzbudil především zájem široké jihočeské veřejnosti a hromadné masové volání po výstavbě oněch přehrad.“ Prakticky se jednalo o výzvu k lobbingu za stavbu přehrad v místě dnes již neexistujících a zatopených vesnic Orlické Zlákovice a Podolsko.
Po roce 1948 se vše urychluje a přehrada Orlík dostává projektovou podobu. Prioritou zůstává jen energetika, splavnost ustupuje do pozadí.
4. ledna 1955 zazněla v Solenicích Píseň práce, která avizovala začátek stavby, a jak píše kronika přehrady Orlík, po písni se: „…ihned započalo pracovati!“. Budování se však potýká se spoustou problémů. Chybí pracovní síly a příjezdové cesty, terénní práce v místech budoucí hráze jsou náročné.
Končící geologický průzkum okolí prozradil, že pro stavbu přehrady je vhodný místní štěrkopísek z tzv. Podkovy, místa za vesnicí Solenice. Naopak jako nevhodný pro stavbu se ukázal místní kámen a jiný písek, který se měl použít původně.
Intenzivně se pracuje na zabezpečení zámku Orlík a hradu Zvíkov, jejichž základy budou po napuštění přehrady pod vodou. V roce 1954 se buduje most u Solenic, po kterém jezdí i těžká technika. Most se staví ryze provizorně za účelem stavby hráze. Toto dočasné dílo však bylo používáno až do roku 2002, kdy most zničila velká povodeň.
„Dělníci někam jdou dělat a nakonec nevědí, co vlastně mají dělat. Vedoucí úseku anebo mistr přijde, ukáže jim to, za půl hodiny se ale plán práce zase změní.“ (Zápis ze schůze, tesař Košek.)
Na stavbě se zpočátku nedají uzavírat socialistické závazky práce, což vidí straničtí pohlaváři jako nejzávažnější problém a žádají urychlenou nápravu. Zatímco sovětské stavby proinvestovávaly první rok stavby 9–10 % celkových investic, Orlík profinancoval pouze 2,5 %. Důvodem byly chyby v projektu (Hydroprojekt Praha, n. p.) a špatná technická vybavenost. Navíc metody, které stačily na stavbu přehrad Slapy a Lipno, se na Orlíku neosvědčily.
Místním tesařům se během stloukání betonářských „šalungů“ povedlo vytvořit důmyslné přenosné bednění, které ušetřilo spoustu dřeva. Materiál vykácený ze zátopové oblasti se tak musel posléze i odvážet, neboť stavba jej už nepotřebovala.
U železniční vlečky stála moderní betonárka, která byla automatizovaná, včetně přesných digitálních vah. Kvalitu betonu kontrolovala laboratoř hned vedle míchaček. V době hlavní betonáže se pracovalo ve dvou jedenáctihodinových směnách 5 dní v týdnu. Betonovat se přestalo v sobotu ráno, sobotní denní směna čistila stroje a připravovala vše tak, aby pondělní směna mohla naplno začít. Pracovalo se celý rok, klid nastal až 24. prosince a nanovo se začalo 2. ledna.
29. září 1960 ve 14.45 h se spouštějí dvě 42 tun těžké ocelové desky přehrazující tok řeky Vltavy a vzniká nové umělé jezero. Ing. Kraus podává hlášení ministru Oldřichu Beranovi: „Přehrada Orlík je připravena zadržet tok Vltavy.“
V březnu 1962 je spuštěn 4. turbogenerátor, čímž je elektrárna Orlík kompletně dokončena. Zařízení bez problémů fungovalo až do roku 2002, kdy Orlík zasáhla povodeň obřích rozměrů.
Pokoj o velikosti 4,20 × 4,20 metry sloužil na přespání 4 lidem. Úklid si zajišťovali bydlící, výměna ložního prádla probíhala jednou za 14 dní, povinná byla jednou měsíčně dezinfekce pokojů. Možná i díky tomu na stavbě nepropukla žádná epidemie. Svobodní bydleli rozděleně – muži, ženy. Ženám byla vyhrazena dvoupatrová budova. V ostatních ubytovnách bydleli muži a rodiny.
Kvalita stravování nebyla podle pamětníků valná. Ani výměny kuchařů problém neřešily, dokonce jeden z vedoucích stravování (kuchař Jan Neruda) byl zatčen za kupčení s masem a surovinami a odsouzen na 6 let nepodmíněně. I když ne každý hodnotil stravu záporně…
„Byla tam 4 okýnka a každý si mohl vybrat jídlo, kde chtěl. Pak bylo páté okýnko a tam se dávaly obědy pro inženýry a pro ostatní panstvo. Mohli jsme k němu chodit i my, dělníci, ale oběd tam stál i 30 korun. My měli oběd za 3,20. Vedle okýnek byla dlouhá fronta na pivo,“ Pavel Trkovský, dělník z Orlických Zlákovic. Snídaně stála korunu, večeře 3,30 Kčs. Kromě jídelny bylo možné navštívit výčep, kavárnu, cukrárnu a restauraci.
„Zákaz pít pivo byl pochopitelně během práce. Ale pak sis mohl dát, cos chtěl. A chlastalo se tam, až chlapi padali na držky,“ vyprávěl pamětník Pavel Trkovský (dělník na stavbě).
Lékařskou péči zajišťovalo moderní zdravotnické středisko, vybavené i lůžkovou kapacitou. Přesvědčit však tehdejší marody, aby si odpočinuli na lůžku v nemocnici, bylo často těžké, neboť lidé v té době nebyli na lékařskou péči příliš zvyklí. Jako hlavní lékař na přehradě působil MUDr. Vratislav Cejnar, který byl propagátorem prevence a bezpečnosti práce. Ve spolupráci s Výzkumným ústavem pro bezpečnost byla dokonce vyvinuta speciální přilba „Orlík“. Ta měla chránit především betonáře, díky své značné hmotnosti a neforemnosti však nebyla příliš oblíbená.
Weby:
Píseň práce: http://www.youtube.com/watch?v=Zck4Xh‑Nivk
Video:
Stavba – http://www.youtube.com/watch?v=E_lml7v4d7Q
Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.
Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.
Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.
Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...
V provozu je 417 jaderných energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které po zprovoznění ...