Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Od poloviny letošního května byl jeden z turbogenerátorů přečerpávací vodní elektrárny Štěchovice bez vody. Nešlo však o žádnou havarijní odstávku. Zařízení se totiž podrobilo údržbě a opravám, které jsou nezbytné pro další léta bezporuchového provozu. Dlouho připravované práce na turbogenerátoru TG3 proběhly v době, kdy hladina dolní nádrže vodní elektrárny Štěchovice klesla v souvislosti s opravami vodní elektrárny Vrané.
„Během čtyř měsíců se uskutečnily dvě velké akce, sedm plánovaných oprav, jedna nová investice, jedna oprava v rámci reklamace a samozřejmě periodická údržba,“ shrnuje autor článku, který je zaměstnancem společnosti ČEZ.
Souběžně s opravou rotoru TG3 probíhaly na soustrojí další opravy včetně pravidelné údržby stroje. Odstávka se totiž netýká pouze samostatného soustrojí TG3, ale i veškerého ostatního zařízení přečerpávací vodní elektrárny, jehož údržba při provozu není možná.
Opravy se dočkaly i česle savky TG3, jejichž původní nátěry již neplnily svou úlohu a na ocelových česlích se pod vodou objevila výrazná koroze. Otryskání česlí na čistý kov a nános nového nátěru prodlouží jejich životnost minimálně o 10 let. Další léta bezporuchového provozu elektrárny lze čekat i díky úpravám pouzder čepů lopat horního a dolního lopatkového kruhu rozvaděče; zde se vyměnilo těsnění, které brání úniku vody ze spirály turbíny do tzv. studny prosáklé vody.
Práce na přivaděči probíhaly nepřetržitě v denních i nočních směnách, o víkendech i o svátcích. Stejně jako obtížný terén, zkomplikovalo práce i letošní deštivé léto. Nepříznivé počasí si vynutilo klimatizační jednotku, která z nejnižšího patra strojovny přečerpávací vodní elektrárny vháněla do přivaděče suchý teplý vzduch a vytvořila tak vhodné podmínky pro nástřik nátěru podle doporučení výrobce barev. Na opačném konci přivaděče, u okraje horní nádrže Homole, se vzduch přes prachový filtr odsával. Umělé proudění vzduchu vyvolalo komínový efekt, který likvidoval zbytky původního nátěru a účinně pomohl i vytvoření nátěru nového.
Opravy, kontroly a zkoušky TG3 skončily a soustrojí je připraveno na další provoz. Elektrárnu čeká v červenci 2012 další 14denní odstávka, během které se zkontrolují opravovaná zařízení, která jsou v záruční době.
Pro zájemce o další informace je v objektu elektrárny informační centrum, které můžete navštívit po celý rok, viz http://www.3pol.cz/cz/rubriky/obnovitelne-zdroje/1022-novy-model-v-informacnim-centru-stechovice
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.