Letní tábor semináře Výfuk
Korespondenční seminář Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol, kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
V srpnu proběhl další ročník letní školy reaktorové fyziky, jež nese jména dvou významných vědců a laureátů Nobelových cen Frédérica Joilota (Nobelova cena za chemii v roce 1935) a Otto Hahna (Nobelova cena za chemii v roce 1944). Jelikož jsem měl tu čest být jedním z 64 účastníků této pozoruhodné akce, mohu se nyní podělit se čtenáři Třetího pólu o své zážitky.
1. oslovit mladou generaci "jaderňáků" a "reaktorníků", aby se podílela na řešení optimálního ukončení palivového cyklu jaderných elektráren,
2. udržet vysoký standard znalostí z oblasti reaktorové fyziky a reaktorových technologií na takto zaměřených vysokých školách.
Vysoká odborná úroveň školy je garantována zejména výběrem lektorů a přednášejících, do jejichž rolí jsou pasováni významní vědečtí pracovníci z jaderného výzkumu, jaderného průmyslu a univerzit z celého světa. Pořadatelství této školy se každý rok střídá mezi Karlsruhe a Cadarache.
1. Motivace a plány v oblasti transmutací odpadů.
2. Fyzikální aspekty a možnosti transmutačních technologií.
3. Urychlovačem řízené systémy a jejich komponenty:
- vysoce intensivní urychlovačové systémy,
- spalační terče,
- podkritické systémy.
4. Technologie a materiály - specifické problémy, týkající se transmutací:
- palivo a palivový proces,
- materiály,
- olovo/slitiny olova.
5. Jaderná data:
- experimenty a jejich vyhodnocení.
Každá přednáška trvala přibližně jednu hodinu a po ní byl samozřejmě dán studentům prostor k dotazům a k diskusi. Přednášející také poskytli všem studentům celou svojí přednášku v tištěné formě, rozšířené o řadu dalších zajímavých informací. Díky tomuto úctyhodnému počinu organizátoru jsme si krom vlastních poznámek odvezli ještě mnoho cenných materiálů popisujících zajímavá experimentální zařízení, průběhy a výsledky experimentů z oblasti transmutačních technologií, nově vyvinuté výpočtové kódy a výsledky výpočtových ověření experimentů.
Jak jsem již uvedl v úvodu, vysokou úroveň školy zajišťují zejména jednotliví lektoři, a proto je myslím na místě uvést alespoň některé organizace, jež zde měly své zastoupení v řadách přednášejících. O své zkušenosti a výsledky své práce se přijeli podělit zástupci CERNu, FRAMATOMu, JAERI, Argonne National Laboratory, Los Alamos National Laboratory, KTH Stockholm, CIEMAT Madrid, CEA Cadarache, Forschungszentrum Karlsruhe a mnozí další. Součástí školy byla také návštěva CEA Cadarache zaměřená zejména na prohlídku oddělení výzkumu paliv. Byla nám předvedena moderní měřící a výpočetní technika, jež se používá při výzkumu vyhořelého jaderného paliva. Největší zájem vzbudily laboratoře s horkými komorami, kde jsme byli přímými svědky práce s vyhořelým jaderným palivem v těchto zařízeních.
Korespondenční seminář Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol, kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
O osudu perfluoralkylových a polyflouralkylových látek (PFAS) v našem životním prostředí je známo jen málo, ale podle nového výzkumu mohou bakterie v odpadních vodách ...
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.