Počítače a internet

Článků v rubrice: 108

Internetový biologický portál www.nastrome.cz

Nastromě je začínající internetový biologický portál určený všem, kteří se zajímají o přírodu. Oslovit by chtěl nejen odborníky, ale i laiky. Jeho cílem je zejména shromažďovat informace o výskytu nejrůznějších více či méně ohrožených organismů a dát jim tak šanci na záchranu. Zajímají vás podrobnosti? Pokud ano, ptejte se…

Fotogalerie (3)
Příklady stránek

Mohu se přidat i já?
Určitě ano! Jednoduše se zaregistrujete na www.nastrome.cz/registrace. Vše je zdarma a jediný údaj, který od vás potřebujeme, je emailová adresa, na kterou vám dorazí odkaz pro aktivaci.

Zaregistruji se, ale co dál?
Po zaregistrování se můžete podělit s ostatními o své informace v rubrikách.

  • Mapování výskytu organismů
  • Fotogalerie
  • Články
  • Diskuse
  • Možnost navázat kontakt s lidmi s podobnými zájmy.

Do budoucna můžete očekávat zdokonalování funkcí a přidání i některých dalších.

Hlavní výhody?
Přehlednost, rychlost a účinnost. Stále jsme ve fázi vývoje a bereme v potaz jakékoliv námitky, návrhy atd. To by mělo být zárukou, že web bude svým uživatelům ušitý doslova na míru.

Jsou data na webu důvěryhodná?
Systém je připraven pro co nejlepší kontrolu „zlobivých“ uživatelů. Záznamy, které jsou vytvořeny, je možné hodnotit kladně či záporně. Tím se nevhodné a nepravdivé údaje eliminují. Každý uživatel postupem času tedy získává buď kladné, nebo záporné body. Od nich se pak odvíjí jeho status (level, post, jak chcete). Jeho status pak určuje váhu jeho hodnocení a důvěryhodnost jeho zdrojů.

Plány do budoucna?
Chceme web propagovat a stále zlepšovat. Chceme nabídnout spolupráci nejrůznějším organizací přes ornitology po mykology, ale chceme také zkusit zaujmout školy, kroužky. Máme v plánu pořádat soutěže (například o nejlépe hodnocený článek, fotografii atd.). Samozřejmě se pokusíme pro větší motivaci získat nějaké hodnotné ceny.
Projekt obsahuje multijazykovou podporu. Má tedy potenciál rozšířit se i mimo území naší republiky. Prozatím se ovšem spokojíme se zmapováním určitého okresu či kraje.


Pro ty, kteří by chtěli pomoci
  • Máte-li nějaká data, podělte se o ně.
  • Využívejte náš projekt.
  • Informujte o něm ostatní.
  • Nic z toho neprovozujete, ale vaši známí ano? Můžete jim o nás dát vědět.

Jsme team
Na projektu se podíleli zejména dva programátoři: Filip Naiser - šéf a Aleš Hrabalík. Pomáhala také Kateřina Šraitrová (záležitosti mimo programování). Jsme nyní studenty sexty na litomyšlském gymnáziu. Naším projektem jsme zaujali porotu v středoškolské soutěži Festival vědy a techniky a získali právo na účast v celorepublikovém kole této soutěže(na půdě Akademie věd). Protlačit se mezi projekty na vysoké vědecké úrovni byl pro nás úspěch. V republikovém kole jsme za sebou nechali zhruba 10 dalších projektů!

Máte-li zájem být jedním z nás – kontaktujte nás a napiště co umíte a co můžete poskytnout. Dobrých spolupracovníků není nikdy dost.
Jakékoliv dotazy a připomínky směřujte na mail dotazy@nastrome.cz

Děkujeme za pozornost a těšíme se na Vás!!!

Filip Naiser
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail