Počítače a internet

Článků v rubrice: 115

Internetový biologický portál www.nastrome.cz

Nastromě je začínající internetový biologický portál určený všem, kteří se zajímají o přírodu. Oslovit by chtěl nejen odborníky, ale i laiky. Jeho cílem je zejména shromažďovat informace o výskytu nejrůznějších více či méně ohrožených organismů a dát jim tak šanci na záchranu. Zajímají vás podrobnosti? Pokud ano, ptejte se…

Fotogalerie (3)
Příklady stránek

Mohu se přidat i já?
Určitě ano! Jednoduše se zaregistrujete na www.nastrome.cz/registrace. Vše je zdarma a jediný údaj, který od vás potřebujeme, je emailová adresa, na kterou vám dorazí odkaz pro aktivaci.

Zaregistruji se, ale co dál?
Po zaregistrování se můžete podělit s ostatními o své informace v rubrikách.

  • Mapování výskytu organismů
  • Fotogalerie
  • Články
  • Diskuse
  • Možnost navázat kontakt s lidmi s podobnými zájmy.

Do budoucna můžete očekávat zdokonalování funkcí a přidání i některých dalších.

Hlavní výhody?
Přehlednost, rychlost a účinnost. Stále jsme ve fázi vývoje a bereme v potaz jakékoliv námitky, návrhy atd. To by mělo být zárukou, že web bude svým uživatelům ušitý doslova na míru.

Jsou data na webu důvěryhodná?
Systém je připraven pro co nejlepší kontrolu „zlobivých“ uživatelů. Záznamy, které jsou vytvořeny, je možné hodnotit kladně či záporně. Tím se nevhodné a nepravdivé údaje eliminují. Každý uživatel postupem času tedy získává buď kladné, nebo záporné body. Od nich se pak odvíjí jeho status (level, post, jak chcete). Jeho status pak určuje váhu jeho hodnocení a důvěryhodnost jeho zdrojů.

Plány do budoucna?
Chceme web propagovat a stále zlepšovat. Chceme nabídnout spolupráci nejrůznějším organizací přes ornitology po mykology, ale chceme také zkusit zaujmout školy, kroužky. Máme v plánu pořádat soutěže (například o nejlépe hodnocený článek, fotografii atd.). Samozřejmě se pokusíme pro větší motivaci získat nějaké hodnotné ceny.
Projekt obsahuje multijazykovou podporu. Má tedy potenciál rozšířit se i mimo území naší republiky. Prozatím se ovšem spokojíme se zmapováním určitého okresu či kraje.


Pro ty, kteří by chtěli pomoci
  • Máte-li nějaká data, podělte se o ně.
  • Využívejte náš projekt.
  • Informujte o něm ostatní.
  • Nic z toho neprovozujete, ale vaši známí ano? Můžete jim o nás dát vědět.

Jsme team
Na projektu se podíleli zejména dva programátoři: Filip Naiser - šéf a Aleš Hrabalík. Pomáhala také Kateřina Šraitrová (záležitosti mimo programování). Jsme nyní studenty sexty na litomyšlském gymnáziu. Naším projektem jsme zaujali porotu v středoškolské soutěži Festival vědy a techniky a získali právo na účast v celorepublikovém kole této soutěže(na půdě Akademie věd). Protlačit se mezi projekty na vysoké vědecké úrovni byl pro nás úspěch. V republikovém kole jsme za sebou nechali zhruba 10 dalších projektů!

Máte-li zájem být jedním z nás – kontaktujte nás a napiště co umíte a co můžete poskytnout. Dobrých spolupracovníků není nikdy dost.
Jakékoliv dotazy a připomínky směřujte na mail dotazy@nastrome.cz

Děkujeme za pozornost a těšíme se na Vás!!!

Filip Naiser
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku

Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail