Počítače a internet

Článků v rubrice: 113

Chcete si vyzkoušet „řídit“ jaderný reaktor?

Pokud ano, vyzkoušejte simulátor JeSim2006. Složité matematické rovnice, které popisují například neutronově fyzikální a tepelně hydraulické procesy probíhající v aktivní zóně reaktoru, mohou být totiž naprogramovány a výsledky jejich řešení graficky znázorněny. „Řídit“ jaderný reaktor tak můžete přímo na vašem PC!

Fotogalerie (3)
Simulátor JeSim2006 - primární okruh

Počítačový program matematicky simuluje a názorným způsobem ukazuje procesy probíhající v jaderné elektrárně. Pro konkrétní uspořádání jednotlivých zařízení v modelu a hlavní parametry byla vzorem Jaderná elektrárna Temelín s reaktory typu VVER 1000. Složitost modelu byla volena tak, aby program mohl běžet na standardním osobním počítači v reálném čase nebo rychleji. Simulační model obsahuje klíčové komponenty všech okruhů jaderné elektrárny. Uživatel programu může následně ovládat jednotlivé regulační prvky simulátoru (regulační tyče reaktoru, regulační ventily, čerpadla, vyvedení elektrického výkonu, apod.) a sledovat odezvy na své zásahy.

Po spuštění programu je simulátor uveden do nominálního stavu bloku, tzn. na 100 % výkonu reaktoru. Uživatel programu může následně ovládat jednotlivé regulační prvky simulátoru (regulační tyče reaktoru, regulační ventily, čerpadla, vyvedení elektrického výkonu apod.) a sledovat odezvy na své zásahy. Simulaci lze kdykoliv pozastavit a znovu spustit, nebo úplně zastavit a spustit znovu z výchozího stavu, nebo vypisovat protokol o průběhu simulace. Simulátor nabízí tři hlavní panely se schématy primárního, sekundárního a terciárního (chladicího) okruhu. Kromě toho je možné zobrazit další tři panely s časovými průběhy vybraných parametrů všech okruhů. Přepínání panelů, spouštění a zastavování simulace je umožněno z centrálního ovládacího panelu. Program je určen k seznámení s funkcemi i základními parametry nejdůležitějších zařízení jaderné elektrárny.

Simulátor je pro svou názornost vhodný pro školy i všechny zájemce, kteří se o problematiku jaderných elektráren zajímají. Ke stažení včetně návodu je na http://www.cez.cz/cs/vzdelavani/multimedia/4.html
Program byl vytvořen ve spolupráci s informačním střediskem Jaderné elektrárny Temelín, jeho autorem je Ing. Jiří Punčochář. Autor programu bude poskytovat technickou podporu na webových stránkách http://jesim.aspweb.cz


Parametry

  • Simulátor JeSim2006 je určen pro výkonnější počítače PC s operačním systémem Microsoft Windows 2000/XP. Doporučen je počítač s procesorem s frekvencí vyšší než 2 GHz a s pamětí RAM o velikosti minimálně 256 MB.

  • Simulaci dějů v jaderné elektrárně lze sledovat ve více panelech (oknech) současně, k dispozici jsou také panely s časovými grafy. Výhodné je spouštět program ve vyšších rozlišeních monitoru, jednotlivé panely lze pak skládat přehledně vedle sebe.Minimální rozlišení je 1024 x 768 bodů.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail