Počítače a internet

Článků v rubrice: 115

Kde vznikl Internet

Od 9. listopadu 2001 do 24. února 2002 je v Národním technickém muzeu v Praze otevřena nová výstava Když se energie stává hmotou.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Zapůjčil ji CERN - Evropské centrum jaderného výzkumu. Víte, že právě v CERNu se narodil World Wide Web? Víte, že 150 metrů pod francouzsko-švýcarskou hranicí se skrývá obří urychlovač částic? Že jeho detektory a měřící zařízení pod zemí jsou tak citlivé, že poznají, kdy v Alpách nad nimi prší? A víte, že vědci plánují posílat si částice k experimentům ze Švýcarska do Říma pod zemí? Víte, proč se náš svět skládá převážně jen ze hmoty, přestože při velkém třesku vznikla hmota i antihmota? Co by se stalo, kdyby neexistovaly elektrony? Výstava vám na mnoho otázek odpoví a ještě víc vám jich zanechá v hlavě pro přemýšlení…

TIP PRO VÁS

Národní technické muzeum, Kostelní 42, Praha 7, tel. 02/20399111, otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin | http://www.ntm.cz

 

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail