Nové jaderné palivo v Dukovanech
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Podle statistik jsou vysokoškolští studenti riziková skupina obyvatelstva s vysokým výskytem krizí v osobních vztazích, neuróz a psychosomatických poruch.
Foto: Jaroslav Jiřička
Tolik slovo odborníka. Skutečnost pro nás sice nepříznivá, ale ověřená. Optimální by jistě bylo snížit míru stresů na nás působících. Jíst zdravěji, více spát, žít v čistším ovzduší, vyhýbat se nadměrné zátěži... Některé z těchto faktorů však ovlivnit nemůžeme, jiné nechceme. Budu předpokládat, že na vesnici se v nejbližší době odstěhovat nehodláte, na kolejích se vám jaksi pšeničné klíčky pěstovat nedaří a když máte náhodou dvě volné hodiny, je tolik skvělých míst, kam byste rádi zašli, takže na nějaký ten odpočinek vám moc času nezbývá. Jenže odpočinout si potřebujete. A když na to po nějakou dobu zapomenete, vaše tělo i mozek budou žádat své. Možná ne dneska, snad ani zítra, ale za pár let určitě. Co tedy s tím?
Sáhodlouhý seznam, zdravou stravou počínaje a zaplacením pár tisíc za kurs aktivní meditace konče, bývá většinou nejen nepřehledný, ale v mnoha ohledech i zbytečný. Proto se ve stručnosti pokusím shrnout několik poznatků z oboru zvaného psychohygiena, který se podle jedné z definic "zabývá rozvojem a podporou duševního zdraví a prevencí duševních poruch a nemocí" a je zároveň "souborem opatření a postupů, jak těchto cílů dosáhnout".
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Bolívijský ledovec Huayna Potosí se každým rokem zmenšuje a ustupuje do svahu. Ve výšce 5 100 metrů nad mořem je vzduch kolem něho řídký.
Transport sektorového modulu #7 vakuové nádoby do montážní jámy tokamaku ITER ve čtvrtek 10. dubna 2025 představoval ne „dva v jednom“, nýbrž „mnoho věcí v jednom“.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni předpovídá, že do roku 2050 se instalovaná kapacita jaderných reaktorů na světě zdvojnásobí – z 371 GW(e) v roce 2022 na 890 GW(e) do roku 2050.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.