Praktické informace

Článků v rubrice: 80

Tesla baterie Powerwall

Elon Musk, šéf automobilky Tesla Motors, představil 30. dubna nový ambiciózní produkt firmy – velkokapacitní baterie pro domácí skladování elektřiny. Domy i kanceláře, které odebírají elektřinu ze solárních panelů, si díky nim mohou uskladnit přebytečnou elektřinu z období, kdy svítí slunce, a využít ji kdykoli, kdy je pod mrakem, nebo i v noci.

Fotogalerie (1)
Internetová stránka, kde si hned můžete baterku domů koupit...

Naším cílem je od základů změnit způsob užívání energie,“ prohlásil Elon Musk. I když princip baterií neprozradil, lze podle Jordi Cabana, profesora chemie na Universitě v Illinois, který studuje nové materiály pro baterie, odhadnout, že nejde o žádný revoluční koncept. „Nebude to příliš odlišné od baterií, které montují Tesla Motors do svých elektromobilů," uvedl.

Základní technologie

Powerwall, domácí baterie za 3 500 dolarů, může uskladnit až 10 kilowatthodin elektřiny. Uvážíme-li, že fén na vlasy má příkon kolem 1 kW, vysavač 1,5 kW a elektrický sporák několik kW, vydrží nový systém jen na několik hodin. Baterie je široká asi 80 cm, vysoká 1,4 m a hluboká okolo 18 cm. Snadno se instaluje a je možné ji připojit na internet tak, aby uživatel mohl sledovat svou spotřebu.

Druhý produkt – Powerpack – je určen pro kanceláře. Jeho cena ještě nebyla zveřejněna. Uvnitř skrývá druh Li-Ion (lithium iontové) baterie s katodou tvořenou oxidy niklu, manganu a kobaltu. Když se baterie nabíjí, lithiové ionty se pohybují od katody vodivou iontovou kapalinou na anodu tvořenou grafitem. Když se baterie vybíjí, ionty lithia driftují zpátky na katodu. (O Li-Ion bateriích jsme psali v Třípólu zde: http://www.3pol.cz/cz/rubriky/prakticke-informace/1677-li-ion-baterie) Různí výrobci a různé typy těchto baterií experimentují s geometrií a s poměrem oxidů ve směsi, základní chemický proces je u všech stejný.

Opravdu změna způsobu užívání energie?

Powerwall umí uložit méně energie, než typická Tesla baterie Model S battery. Navíc elektromobily pohání stejnosměrný proud, zatímco v baterii pro domácí použití musí být konvertor na proud střídavý. Trh s domácími bateriemi však přesto nový produkt ovlivnit může.

Nápad skladovat elektřinu ze solárních panelů není nový. Většina lidí má levnější baterie s nižší kapacitou, jejichž úlohou není kontinuálně zásobovat celý dům. Mnoho lidí se solárními panely na střechách také prodává přebytky elektřiny do veřejné sítě, ke které jsou stejně připojeni. V případě výpadku elektřiny (blackoutu) používají levnější plynové nebo benzinové generátory elektřiny. Z čistě ekonomického pohledu proto zatím domácí baterie nic převratného nepřinášejí.

Tesla exceluje v designu, marketingu, obalové technice. Stejně jako se svými elektromobily vytváří odvětví luxusních futuristických aut, může i s těmito bateriemi vytvořit nový trh. Otázka je, kolik mužů se rozhodne udělat dojem na své partnerky právě domácí baterkou.

(Podle TechNewsDaily)

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

60 let od plné elektrifikace Československa

Systematická elektrifikace nově vzniklého Československa začala už v roce 1919 a původně se počítalo s jejím dokončením do roku 1945. Nakonec se i kvůli hospodářské krizi a druhé světové ...

Jak se starat o domácí počítače, aby vydržely co nejdéle

Práce online z domova, videohovory s rodinou a přáteli, distanční vyučování a další – pandemie koronaviru přinesla mimo jiné zvýšené nároky na domácí ...

Lídrem vodíkové energetiky je Evropa

Světovým lídrem ve výrobě a energetickém využití vodíku je v současnosti Evropa. Celková evropská výrobní kapacita ve výši 1,2 GW ročně představuje množství, ...

Historická událost ve Spojených arabských emirátech

Srpen roku 2020 byl důležitým milníkem v programu mírového využití jaderné energie ve Spojených arabských emirátech (United Arab Emirates, UAE).

Klenot v krabici

Ač je loď Regine plující pod německou vlajkou velmi mohutnou lodí, musela být ještě víc přizpůsobena pro těžký náklad a být vybavena dvěma 750-tunovými palubními jeřáby.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail