Praktické informace

Článků v rubrice: 80

Tesla baterie Powerwall

Elon Musk, šéf automobilky Tesla Motors, představil 30. dubna nový ambiciózní produkt firmy – velkokapacitní baterie pro domácí skladování elektřiny. Domy i kanceláře, které odebírají elektřinu ze solárních panelů, si díky nim mohou uskladnit přebytečnou elektřinu z období, kdy svítí slunce, a využít ji kdykoli, kdy je pod mrakem, nebo i v noci.

Fotogalerie (1)
Internetová stránka, kde si hned můžete baterku domů koupit...

Naším cílem je od základů změnit způsob užívání energie,“ prohlásil Elon Musk. I když princip baterií neprozradil, lze podle Jordi Cabana, profesora chemie na Universitě v Illinois, který studuje nové materiály pro baterie, odhadnout, že nejde o žádný revoluční koncept. „Nebude to příliš odlišné od baterií, které montují Tesla Motors do svých elektromobilů," uvedl.

Základní technologie

Powerwall, domácí baterie za 3 500 dolarů, může uskladnit až 10 kilowatthodin elektřiny. Uvážíme-li, že fén na vlasy má příkon kolem 1 kW, vysavač 1,5 kW a elektrický sporák několik kW, vydrží nový systém jen na několik hodin. Baterie je široká asi 80 cm, vysoká 1,4 m a hluboká okolo 18 cm. Snadno se instaluje a je možné ji připojit na internet tak, aby uživatel mohl sledovat svou spotřebu.

Druhý produkt – Powerpack – je určen pro kanceláře. Jeho cena ještě nebyla zveřejněna. Uvnitř skrývá druh Li-Ion (lithium iontové) baterie s katodou tvořenou oxidy niklu, manganu a kobaltu. Když se baterie nabíjí, lithiové ionty se pohybují od katody vodivou iontovou kapalinou na anodu tvořenou grafitem. Když se baterie vybíjí, ionty lithia driftují zpátky na katodu. (O Li-Ion bateriích jsme psali v Třípólu zde: http://www.3pol.cz/cz/rubriky/prakticke-informace/1677-li-ion-baterie) Různí výrobci a různé typy těchto baterií experimentují s geometrií a s poměrem oxidů ve směsi, základní chemický proces je u všech stejný.

Opravdu změna způsobu užívání energie?

Powerwall umí uložit méně energie, než typická Tesla baterie Model S battery. Navíc elektromobily pohání stejnosměrný proud, zatímco v baterii pro domácí použití musí být konvertor na proud střídavý. Trh s domácími bateriemi však přesto nový produkt ovlivnit může.

Nápad skladovat elektřinu ze solárních panelů není nový. Většina lidí má levnější baterie s nižší kapacitou, jejichž úlohou není kontinuálně zásobovat celý dům. Mnoho lidí se solárními panely na střechách také prodává přebytky elektřiny do veřejné sítě, ke které jsou stejně připojeni. V případě výpadku elektřiny (blackoutu) používají levnější plynové nebo benzinové generátory elektřiny. Z čistě ekonomického pohledu proto zatím domácí baterie nic převratného nepřinášejí.

Tesla exceluje v designu, marketingu, obalové technice. Stejně jako se svými elektromobily vytváří odvětví luxusních futuristických aut, může i s těmito bateriemi vytvořit nový trh. Otázka je, kolik mužů se rozhodne udělat dojem na své partnerky právě domácí baterkou.

(Podle TechNewsDaily)

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderné firmy se spojují napříč světem

Společnost Westinghouse Electric Company a Ansaldo Nucleare podepsaly novou smlouvu o spolupráci na vývoji jaderné elektrárny 4. generace využívající technologii olovem chlazeného rychlého reaktoru – LFR (Lead-Cooled Fast Reactor).

Začínají se recyklovat solární panely, lopatky větrných turbín i popel z biomasy

Udržitelné technologie produkující co nejméně skleníkových plynů jsou novým náboženstvím dneška. I obnovitelné zdroje energie ale představují problém pro životní prostředí.

Ultrakondenzátor ve vodních elektrárnách

Finská společnost UPM Energy ve svých vodních elektrárnách Ontojoki ve finském Kuhmo investuje do ultrakondenzátoru. Ten se stane prvním svého druhu, který bude použit v hydroenergetickém ...

Spojené království si vybralo uhelnou elektrárnu jako místo pro stavbu prototypu fúzní elektrárny

Není žádným tajemstvím, že pokračováním (věřme, že úspěšného) projektu tokamaku ITER bude zařízení, pro které se obecně přijal název DEMO – demonstrační elektrárna.

Fusion móda - srážka světů

Někdy se musím hodně zamyslit, zda téma patří do popularizace vědy. Popularizovat termojadernou fúzi kupříkladu mezi technickou komunitou není až tak inovativní a nezbytné, neb tato část společnosti ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail