Recenze

Článků v rubrice: 83

V roce 2025 nemůžete být bez Průřezu mechanikami!

V nakladatelství Odborná edice MatfyzPress vyšla knížka pro každého, kdo potřebuje nejen se naučit, ale i POCHOPIT mechaniku. Publikace „Průřez mechanikami – klasickou, relativistickou i kvantovou“ je zaměřena na studenty prvních ročníků VŠ všech oborů, obsahuje výklady přijatelné pro středoškoláky a je určena především čtenářům – nefyzikům (matematici, chemici, biologové, SŠ učitelé…), kteří primárně nehodlají rozvíjet fyziku dále, ale potřebují jí rozumět ve svém oboru a své praxi. Vysvětluje lehčím slohem základní oblasti mechaniky klasické, relativistické, a informativně i kvantové. Paradoxy relativity jsou rozebrány formou scifi. Velmi užitečná jsou grafická znázornění, základní fyzikální termíny a pojmy, české a mezinárodní normy týkající se fyziky a každý jistě ocení výklad bez potřeby vyšší matematiky. Knížka má rozsah 369 stran. Text je členěn do jedenácti kapitol, obsahuje čtyři dodatky, seznam literatury a rejstřík. Autorem je Doc. Jan Obdržálek, dlouholetý pedagog a vědecký pracovník Ústavu teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Přehled kapitol

První kapitola s názvem „O fyzice obecně“ začíná zařazením fyziky a jejích částí do kontextu ostatních přírodních věd. Pak stručně rekapituluje základní pojmy klasické, relativistické a kvantové fyziky. Uvádí Standardní model elementárních částic podle současných fyzikálních představ. Je ukázán vztah fyziky a filosofie a jsou rozebrány některé základní filosofické otázky spojené s fyzikálním zkoumáním světa.

Druhá kapitolaZákladní matematické a fyzikální pojmy“ uvádí elementární pojmy matematické analýzy (derivace a integrály, variace, funkcionály a operátory), vektorové algebry (skaláry, vektory, tenzory) a vektorové analýzy (totální derivace, operátor nabla, gradient, divergence, rotace, Gaussova a Stokesova věta). Obsahuje stručné vysvětlení důležitých základních fyzikálních pojmů vyskytujících se nejen v oblasti mechaniky. Nakonec krátce předjímá dva základní přístupy k řešení problémů – mechaniku vektorovou a analytickou.

Třetí kapitola „Kinematika hmotného bodu“ se zabývá popisem pohybu. Zavádí běžné veličiny typu dráha, rychlost a zrychlení v různých vztažných soustavách. Definuje polohu a rychlost obecných objektů, úhlové a plošné veličiny. Inspirativní jsou úlohy a odvození rovnic pro popis Dopplerova jevu.

Čtvrtá kapitola „Dynamika hmotného bodu“ zavádí veličiny hmotnost, hybnost a zejména sílu a silové pole. Jsou vysvětleny Newtonovy zákony. Běžné trojici zákonů je předřazen zákon nultý, který „skládání sil“ definuje jako součet vektorů. Jsou vysvětleny oba principy relativity – Galileův a Einsteinův. V podkapitole Potenciál se dočtete o poli a jeho intenzitě, potenciálové síle a potenciální energii, momentu síly a hybnosti a impulzu síly. Podkapitola Gravitace se zabývá slupkovým teorémem, tíží a tíhovou sílou, vysvětluje beztížný stav a slapové síly. Podkapitola Práce a energie zahrnuje zákon zachování mechanické energie a pojem konzervativní síly. Poměrně velký prostor se věnuje tření a příbuzným jevům, jako je např. valivý odpor a smykové tření. Odvozují se i rovnice pro pohyb tělesa s proměnnou hmotností (kapka vody, raketa).

Pátá kapitolaŘešení pohybové rovnice: kmity“ obsahuje vysvětlení potřebné matematiky (homogenní a nehomogenní rovnice, konkrétní tvary síly), výčet řešení pohybových rovnic počínaje volným hmotným bodem přes netlumený harmonický oscilátor a konče vynucenými kmity včetně rovnic pro rezonanci výchylky a energie. Následuje skládání kmitů a příklad Lissajousových obrazců, skládání kmitů pro více částic až řetízek oscilátorů. Je popsán pohyb v centrálním poli, parametrická rezonance a relaxační kmity. Nakonec jsou uvedeny příklady systémů, kde se mohou sledované veličiny periodicky měnit a detailně je rozebrán nelineární model Lotkův-Volterrův (kočky a myši).

Šestá kapitola „Setrvačné (kinematické) síly“ obsahuje především analytické odvození setrvačných sil působících v neinerciálních soustavách. Navíc je doplněn grafický rozbor sil působících v obecně se pohybující soustavě, z něhož plyne smysl zavedení setrvačných sil i bez použití matematického aparátu VŠ. Na závěr kapitola obsahuje rozsáhlé vysvětlivky pro správnou aplikaci setrvačných sil a také řadu příkladů ilustrujících projevy odstředivé a Coriolisovy síly v rotující soustavě (košíková na kolotoči, pistole na otáčivé židličce, odklon pasátů, pád z velké výšky, aj.).

Sedmá kapitola „Systém (soustava) hmotných bodů“ krátce popisuje zavedení celkových veličin pro soustavu hmotných bodů (celková hmotnost, hybnost, moment hybnosti, kinetická energie a celková síla a moment sil), vysvětluje pojmy hmotný střed a těžiště, odvozuje první a druhou impulsovou větu a také větu Königovu. Nakonec pro soustavu stručně formuluje zákony zachování hybnosti, momentu hybnosti a mechanické energie.

Osmá kapitola „Tuhé těleso“ je poměrně rozsáhlá. Nejprve zavádí základní pojmy, kde je např. odvozen počet stupňů volnosti tuhého tělesa. V podkapitole zabývající se kinematikou tuhého tělesa ukazuje, že nejobecnější přemístění tuhého tělesa lze popsat jako posloupnost posunutí a rotace kolem vhodné osy – kinematický šroub, a platí věta d’Alembertova. Podkapitoly týkající se dynamiky tuhého tělesa se zabývají především skládáním sil v nejrůznějším vzájemném uspořádání (vysvětleny jsou vektory volný, vázaný a klouzavý, dynamický šroub, těžiště, metacentrum), dále rovnováhou tuhého tělesa, dále rotaci tělesa jednak kolem pevné osy (moment setrvačnosti a Steinerova věta), jednak kolem pevného bodu (tenzor setrvačnosti a Eulerovy rovnice).

Devátá kapitola shrnuje Analytickou mechaniku. Ilustruje ji geometrickou optikou: světlo i částice v homogenním prostředí, odraz na zrcadle, lom na rozhraní. Rekapituluje vektorovou mechaniku s jejími pojmy, vazby a zobecněné souřadnice, princip virtuální práce. Seznámíme se s Lagrangeovými rovnicemi prvního a druhého druhu a s Hamiltonovým pojetím. Nakonec je zaveden fázový prostor, geometricky vysvětlena Legendrova transformace a odvozeny Hamiltonovy rovnice.

V desáté kapitole „Základy speciální teorie relativity“ se nejprve vysvětlí, co je a co není teorie relativity, rekapitulují se klasické představy o prostoru a čase a zavádějí se v nich nové pojmy jako interval, současnost, soumístnost nebo synchronizace. Pak se doplní konstantní rychlost světla, zavede Lorentzova transformace a zkoumají její vlastnosti a důsledky. Na jednoduchých příkladech se s pomocí rovnic i grafů objasňuje relativita současnosti. Historická interpretace se porovnává s dnešním chápáním kontrakce délek a dilatace času. Velmi detailně včetně řady grafů a cestovních itinerářů jsou rozebrány dvě vtipné úlohy – „dlouhé auto projíždí krátkou garáží“ a „paradox dvojčat“. Dále jsou krok za krokem rozebrány problémy historických interpretací fundamentálních pokusů zamýšlených k měření rychlosti éteru. Ve zbytku kapitoly je pomocí formalismu čtyřvektorů formulována čtyřvektorová podoba druhého Newtonova zákona, je zde alternativně odvozena relativistická hmotnost z rozboru nepružného relativistického rázu koulí a je také uvedena obecná Lorentzova transformace a Minkowského symbolika.

Jedenáctá kapitola „Základy kvantové mechaniky“ nejprve obsahuje několik ukázek problémů, na nichž klasická mechanika ztroskotala (záření černého tělesa, fotoefekt, difrakce částice na dvojštěrbině, stabilita atomu, …). V nejobsažnější části kapitoly jsou stručně a bez odboček zavedeny základní pojmy a matematické postupy používaně v kvantové mechanice. Autor přitom neskrývá inspiraci učebnicí sepsanou profesorem Formánkem (Úvod do kvantové teorie, Academia, 1983). V další části jsou pak zjednodušeně (s odkazy na podrobná řešení v literatuře) prezentována řešení Schrödingerovy rovnice pro pohyb jedné částice v různých potenciálových polích (volná částice, částice v 1D krabici, částice v 3D krabici, potenciálová jáma, potenciálová bariéra, tunelový jev, harmonický oscilátor). Důraz je kladen na grafickou prezentaci kvantových řešení a jejich korespondenci s klasickým řešením. Nakonec je stručně zmíněna problematika soustav obsahujících více nerozlišitelných částic (fermiony, bosony, Pauliho princip). Jako u předchozích kapitol, i zde je na závěr uvedeno řešení úloh.

Dodatek A obsahuje detailní řešení Keplerovy úlohy. Dodatek B se zabývá srážkami těles. Dodatek C dokazuje jedinečnost Lorentzovy transformace. Dodatek D se jednak zabývá významem norem pro fyzikální terminologii, jednak zmiňuje definice základních pojmů a postupů používaných ve fyzikálním měření. Je zde též vysvětleno novější „nejistotové pojetí“ veličiny a správný zápis výsledků měření. Seznam literatury obsahuje odkazy na literaturu použitou pro výklad a odkazy na některé normy zabývající se fyzikální problematikou. Rejstříky zahrnují jmenný rejstřík, rejstřík anglických pojmů a rejstřík pojmů v českém jazyce.

Na knížce je třeba ocenit především přímočarý styl, kdy je výklad veden nejjednodušší cestou a nesnaží se poukazovat na úskalí, jimž se zkušeně vyhýbá. Při prvním seznamování s problematikou sice mohou někomu chybět historické odbočky a ukázky slepých uliček, které přispívají k objasnění procesu poznávání, na druhé straně ale užitý přístup bude určitě vyhovovat těm, kdo budou učebnici využívat pro deklarovaný cíl – hlubší pochopení principů. Určitou výjimku nalezneme v kapitole o Speciální teorii relativity, kde jsou naopak přímo v rámci hlavní linie výkladu detailně rozebrány překonané interpretace Michelsonova a dalších pokusů.

Autor přináší často běžně přednášené poznatky z netradičního úhlu. Některé příklady jsou vedeny žertovným stylem, součástí textu je i hra se slovy a používání slovních novotvarů. Je potřeba zmínit široké využití obrázků, grafů a tabulek, což výsledky zpřístupňuje i čtenářům, pro které je matematické vyjádření příliš abstraktní. Jako příklady lze uvést kinematické odvození Dopplerova jevu a samozřejmě relativistický průjezd auta garáží a paradox dvojčat sledované různými pozorovateli. Netradičně pojatý výklad doplněný spoustou doplňujících poznámek určitě poslouží také jako inspirace učitelům.

Rovnice a další matematická symbolika samozřejmě nechybí. Použitý matematický aparát je v úvodních kapitolách stručně vysvětlen.

Učebnici vydává Matfyzpress a jistě si najde cestu také ke studentům a přednášejícím přírodovědných a technických oborů na jiných fakultách i k dalším zájemcům o kvalitní výklad základních fyzikálních principů.

(Podle recenze Doc. Ivo Křivky)

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Lunární rover pro malé náklady

Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.

Od farmaceutické chemie k modrému uhlíku

Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.

Podpora rozvoje jaderné energetiky v ČR

Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.

Víte, co je modrý uhlík?

Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...

Světová jaderná energetika na přelomu 2024/2025

V provozu je 417 jaderných  energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které  po zprovoznění ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail