Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Hana Urbanová o počátcích své profesní kariéry říká: „Energetika byla oborem, který jsem vystudovala na VŠCHT. Se svým manželem, elektrikářem, jsme nasměrovali svou budoucnost na jih Čech. Podařilo se mi tady najít práci přímo v oboru, který jsem vystudovala a měla jsem štěstí – za celých 22 let na Temelíně jsem neměla pocit, že se má práce stává jednotvárnou a nudnou.“
Pracujete v týmu Chemických režimů v Jaderné elektrárně Temelín. Co to konkrétně znamená?
Stručně: péči o chemické režimy chladicích okruhů. Nejviditelnější je cirkulační okruh chladicích věží s objemem 100 000 m3 vody pro jeden hlavní výrobní blok. Neméně důležitými jsou i tři nezávislé okruhy technické vody systému chlazení. Tyto systémy jsou otevřené do atmosféry, proto je nutné problematiku řízení chemického režimu rozšířit o biologii. Stává se, že voda nám „ožije“ různými mikroorganismy. Následoval by výčet např. uzavřených chladicích systémů chlazení dieselgenerátorů, čistírny odpadních vod, stanice zdroje chladu, horkovodu, staráme se také o likvidaci průmyslových zaolejovaných vod, pomocnou plynovou kotelnu, neutralizaci atd.
Málokoho z veřejnosti napadne, jak důležitou úlohu v jaderné elektrárně hraje chemie. Kde všude se s chemií na jaderce setkáme?
Každý si představuje, že elektrárna je zejména o elektřině. Pro její výrobu je ale klíčovým médiem voda, kterou je třeba upravit pro jednotlivé použité technologie na požadovanou kvalitu. Jiné požadavky jsou na chladicí vodu věžovou, jiné pro sekundární a primární okruh atd. Je třeba sledovat kvality všech provozních hmot, jako jsou oleje nebo mazadla, a provozních chemikálií. Každý se tak musí smířit s tím, že bez chemie by zde nefungovalo nic, a tudíž že je zde chemie základním oborem.
Co jsou to „chemické režimy“?
Chemickým režimem se rozumí složení technologického média z hlediska vlivu na technologický proces, konstrukční materiál zařízení v návaznosti na ekonomiku a ekologii. Optimální chemický režim je definován jistými hodnotami parametrů určujících kvalitu chemického režimu. Byly stanoveny odstupňované hodnoty; ty říkají, zda je režim v očekávaných mezích, nebo nakolik se vychýlil směrem k nežádoucímu stavu. Pro řízení procesů byly z dostupných měřených parametrů vybrány parametry řídicí a diagnostické.
Jak se změnila práce v laboratoři v jaderce oproti jejím začátkům?
V minulosti se vzorky výhradně odebíraly v předepsaných intervalech a následně zpracovávaly, což bylo časově náročné a málo operativní. Dnes je možné pomocí kontinuálního měření sledovat provozované systémy v reálném čase a díky tomu pružně reagovat a včas předcházet negativním stavům, jež by mohly vést až k odstavení výrobního bloku se všemi ekonomickými důsledky.
V dnešní době se hodně mluví o nedostatku mladých technických absolventů v energetice, platí to také v případě náboru nových lidí do chemické laboratoře?
Nároky na jakéhokoli zaměstnance jaderné elektrárny jsou vysoké, ať už odborné či morální. Mentalitu dnešních absolventů škol však ovlivňuje doba, v jaké vyrůstají. Nasvědčuje tomu i vstupní filtr u psychologa, kde poslední dobou uspěje jen zlomek zájemců. Projde-li tedy zájemce tímto sítem, pak se od něj očekává maximální týmové nasazení a zejména schopnost a ochota nepřetržitě se vzdělávat a rozvíjet. Odměnou mu je možnost pracovat v jednom z nejprestižnějších odvětví.
Středem Vašeho zájmu je také čistota vstupní a výstupní vody, kterou elektrárna odebírá z Vltavy. S jakými problémy se v této souvislosti nejčastěji setkáváte?
Málo se hovoří o tom, že díky výstavbě Jaderné elektrárny Temelín došlo k výraznému zlepšení kvality vody v řece Vltavě – byly postaveny čističky odpadních vod ve Větřní a Českých Budějovicích. Přestože je kvalita vltavské vody převážnou část roku velmi dobrá, krátkodobě se výrazně zhoršuje např. při jarním tání a při letních přívalových deštích. V takovém případě je třeba chránit technologii elektrárny včasným zprovozněním předúpravy veškeré čerpané vody. Při opožděné reakci by se chladicí okruhy znečistily a následně se zhoršila účinnosti chlazení.
Nezlobí vás řasy?
V oblasti oživení chladicích vod řasami, jež mohou způsobit výrazné zhoršení chladicích účinků, dlouhodobě spolupracujeme s třeboňským Botanickým ústavem. Během pozorování v jednom z chladicích bazénů došlo k přemnožení zelených řas, a proto se uvažovalo o nadávkování algicidního prostředku na jejich likvidaci. Při konzultaci prohlásil odborník na biologii RNDr. Lukavský: „Na každém organismu je parazit. Vyčkejte, příroda si pomůže sama!“ Vyplatilo se, do týdne paraziti řasy zlikvidovali za nás, ušetřili jsme za aplikaci přípravku 200 000 Kč a hlavně jsme se vůči přírodě zachovali šetrně.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.