Sci-fi

Článků v rubrice: 56

Ďábelský jezdec-nejezdec

Skupina konstruktérů a vývojářů pod soutěžním názvem Blue Team z Robotic Infantry Inc. z Berkeley sestrojila stroj GhostRider, se kterým chtěla vyhrát v soutěži robotů DARPA Grand Challenge. Měli ale smůlu.

Fotogalerie (3)
Ilustrační foto

Tato soutěž se jela 13. 3. 2004 - obrazová galerie: http://www.grandchallenge.org/gallery/
Její – tedy podle „modrých“, největší favorit, nebyl klasický jezdící robot, ale jejich GhostRider – samojezdící motocykl (Ovšem co je klasický robot? Robot je de facto každý automat a i výroba je plná klasických robotů, kteří nejezdí vůbec...).
Konstruktérům se jejich stroj jevil úplně ideální a věřili si, i když zatím je v historii robovozítek podle všeho prvním a jediným jednostopým samohybem – vždy zatím jezdily a jezdí bez řidičů čtyřkoláci. Trať vedla z Los Angeles do Las Vegas a soutěžící stroje ji měly zvládnout do deseti hodin.
A jak to pro samojezdící motorku dopadlo? Špatně. Odstoupila už ze startu. Nutno podotknout, že nebyla jediná. Vítězem se stal Red Team z Carnegie Mellon University s vozítkem Sandstorm – Hummer http://www.redteamracing.org . Ovšem i tento automobil-robot cíl zdaleka neviděl – ujel 7,4 míle, než zkolaboval. Ještě se neví kolik ujel, auto-robot číslo 23, ten totiž hned po startu začal kroužit a kroužit... ne, už nekrouží, momentálně je v opravě.
Komu a k čemu posloužila tato jízda řidičů – duchů? Pořádala ji DARPA (Defense Advanced Research Project Agency), takže odpověď je jasná: Armádě a k jejím úkolům. Do roku 2015 má armáda od kongresu USA nařízeno zajistit pohyb vozidel po území nepřítele bez posádky. Vojenská vozidla musí být ve válce navigována z bezpečné vzdálenosti. V tomto případě nějak těmi roboty – vojenskými auty nejsem nadšená – absolutní odlidštění, již tak nelidských válek, může být katastrofální.

TIP PRO VÁS...
Celou startovní listinu i s výsledky a popisy jízdy závodníků najdete na http://www.darpa.mil/grandchallenge/media_news.htm a jednotlivá vozítka podle pořadí můžete vidět na tomto blogu: http://www.lostfocus.de/archives/2004/03/13/darpa-grand-challenge/

Jita Splítková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail