Studenti

Článků v rubrice: 239

Na chytré hlavičky čekají opět po roce ceny Logické olympiády

Již po sedmé organizuje Mensa ČR (www.mensa.cz) pro děti základních a středních škol Logickou olympiádu. Jako každoročně v soutěži založené na logických úlohách nerozhodují naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotové rozhodování. Tím, že se nejedná o znalostní soutěž, ale řešení vždy vyžadují samostatný a kreativní přístup, je Logická olympiáda svým pojetím unikátní. O soutěž je každoročně mimořádný zájem – jen v loňském roce se do ní zaregistrovalo 41 109 soutěžících z 1 969 škol z celé České republiky.

Fotogalerie (1)
Letáček Logické olympiády

 

Pro koho

Logická olympiáda je určena všem žákům základních škol (včetně odpovídajících ročníků víceletých gymnázií) a studentům středních škol. Zájemci o účast se mohou přihlásit na internetových stránkách Logické olympiády www.logickaolympiada.cz.

 

Soutěž je vyhlášena pro tři kategorie účastníků:

Kategorie A: žáci prvního stupně základních škol (1.-5. třída).

Kategorie B: žáci druhého stupně základních škol (6.-9. třída a odpovídající ročníky víceletých gymnázií, tj. první dva ročníky u šestiletých gymnázií nebo první čtyři ročníky u osmiletých gymnázií).

Kategorie C: studenti všech druhů středních škol, v případě víceletých gymnázií poslední čtyři ročníky studia. Soutěže se mohou zúčastnit pouze studenti do 20 let věku (tj. děti a studenti narození po 1. 9. 1994 včetně) běžného denního studia SŠ (gymnázium, SŠ, učiliště, konzervatoř atd).

Kdy

Harmonogram soutěže:

 

 

  • srpna 2014 až 30. září 2014 – registrace soutěžících a škol

Nominační kolo pro

  • kategorii A: žáci prvního stupně základních škol ve dnech 1.-7. října 2014
  • kategorii B: žáci druhého stupně základních škol ve dnech 8.-14. října 2014
  • kategorii C: studenti všech druhů středních škol ve dnech 15.-21. října 2014


V nominačním kole soutěžící vyplní krátký on-line test. Délka testu je 30 minut (kategorie A, B) nebo 35 minut (kat. C), takže je možné jej řešit během jedné vyučovací hodiny. Nejlepší řešitelé postoupí do krajských kol.

 

 

  • 7. listopadu 2014: krajská kola


V tento den proběhnou ve všech krajích prezenční krajská kola. Nejlepší řešitelé postoupí do finále.

 

 

  • prosince 2014: finále v Míčovně Pražského hradu


Podrobná pravidla soutěže najdete na http://www.logickaolympiada.cz/o_soutezi

 

Na vítěze čeká mnoho zajímavých cen! Kromě toho Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze uznává dobré umístění v Logické olympiádě jako úspěšné absolvování přijímacích zkoušek do bakalářského studia, a to v kategorii C: pro studenty SŠ na 1.-3. místě v krajském kole a ve finále umístění mezi 50 % nejlepších.

Registrace

Každý, kdo chce soutěžit, se musí zaregistrovat do konce září. Registrace z minulých let nejsou platné!!! Vlastní registrace je velmi jednoduchá. Soutěžícím bude na jejich e-mailovou adresu zasláno jejich heslo a veškeré informace o soutěži. Každý účastník proto potřebuje mít platný a jedinečný e-mail, samozřejmě může použít i e-mail rodičů. V případě potřeby lze e-mail snadno založit na některém ze známých serverů. Nově založený e-mail prosím aktivujte prvním přihlášením před registrací do soutěže.
Podrobnosti na: http://www.logickaolympiada.cz

 

 


O Mense

Mensa byla založena roku 1946 v Oxfordu jako organizace sdružující lidi s IQ mezi horními dvěma procenty populace. Je to mezinárodní nevýdělečné apolitické sdružení nadprůměrně inteligentních lidí bez rozdílu rasy a vyznání. Mensa má přes 118 000 členů ve sto zemích světa. Svým více než 3 500 členům i široké veřejnosti nabízí intelektuální stimulaci prostřednictvím zájmových skupin, místních i celostátních setkání, přednášek, exkurzí. Vydává časopis, je zřizovatelem Mensa gymnázia pro nadané děti, podporuje rozvoj nadaných dětí po celé republice a provádí testování IQ veřejnosti.

 

Kontakt:
Mensa ČR, Španielova 1111, 163 00 Praha – Řepy, http://www.mensa.cz

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak funguje produkce radionuklidů pro medicínu v době koronakrize

Nemocnice na celém světě řeší nejen COVID-19, ale i běžný provoz (i když mnohde v omezené míře). Moderní medicínu si neumíme představit bez nukleární medicíny a jejích pomocníků - radionuklidů. Produkce radionuklidů pro medicínu tedy musí pokračovat i v době pandemické krize.

Hledání hmotnosti neutrina

Částice, o níž se kdysi předpokládalo, že je nehmotná, hmotnost má. Je pravděpodobně 500 000 krát menší než elektron, případně ještě menší. Nový horní limit hmotnosti neutrina je 1,1 elektronvoltu. (Elektronvolt je kinetická energie, kterou získá elektron urychlený ve vakuu napětím jednoho voltu.

Kuriózní pojídání arsenu

Určité empirické zkušenosti s jedovatými látkami pocházejí již z doby prehistorické, ale první písemné zmínky o nich najdeme ve starém Egyptě. Vražedné a sebevražedné prostředky se těšily velké pozornosti také v antickém Řecku a Římě, avšak svého vrcholu dosáhlo travičství až v době renezance.

Zadrátovaný ITER

14. dubna 2020 uplynulo 40 let od havárie Apolla 13. Kosmonauti tehdy na Měsíc nevystoupili, „pouze“ ho s vypětím všech sil obletěli. Jejich šťastný návrat na Zemi sledoval s rozechvěním celý svět.

Deštný prales pod Antarktidou

Antarktida nebyla vždy zemí ledu. Před miliony let, kdy byla stále součástí obrovského kontinentu na jižní polokouli zvaného Gondwana, vzkvétaly poblíž jižního pólu stromy. Nově objevené fosílie stromů a dalších organizmů odhalují, jak se pralesu dařilo.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail