Lunární rover pro malé náklady
Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.
Laborky.cz jsou partou nadšenců, které baví přírodní vědy, technika, hledání nových cílů a dosud neprozkoumaných cest. Coby talentcentrum Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném je tvoří skupina studentů, bývalých studentů, profesorů, rodičů i přátel školy. Pro 3pól o sobě napsali:
Nejsme uzavřenou partou, pokusy si s námi může přijít vyzkoušet kdokoli, kdo má zájem o vědu. Kromě pravidelných pátečních Laborek se scházíme i při spoustě dalších akcí, dokonce i vícedenních. Při některých přespáváme i ve škole. Do našeho gymnázia zveme okolní školy a školky, jezdí za námi např. i Gymnázium Bruntál a ZŠ U tenisu Přerov. Jsme jedinou střední školou, která je oficiálním pořadatelem evropské Noci vědců.
Dosud se (k 29. listopadu 2013) našlo šest stratokeší, po čtyřech se ještě pátrá. Odměny tedy stále čekají na své nálezce!!! Také se stále pátrá po dvou nenalezených RADIOSEEDECH, což jsou vlastně stratokeše osazené speciálním lokalizačním modulem místo klasické GPS. Tyto dvě radiokeše nejsou ale součástí veřejné hry, jsou určeny pro kluby radioamatérů a podobné nadšence. Pro jejich nalezení je třeba speciálního vybavení. Pokud je náhodou nalezne nějaký soutěžící, dostane za nález také zajímavou pozornost.
Popis vypadá jednoduše, ale samotnému startu předcházela spousta práce a vyřizování povolení. Stali jsme se totiž účastníky civilního leteckého provozu, startovali jsme z výjimečného místa (přímo z Prahy), prolétali jsme leteckým koridorem a navíc jsme „něco“ pouštěli z výšky 30 km zpět na zem.
Hlavní úkoly Laborek.cz
Prvotní jednání s úřady zajišťoval Martin Divíšek st., návrh a programování řídicího počítače letu (který se staral např. i o to, aby celá sestava neopustila hranice republiky) řešil Prochy za tiché asistence Krtka, mrazové testy prováděl Krtek s Prochym a Ivanem v dílně Laborek, úpravy trackerů pro jednotlivé stratokeše se dělaly také v dílně Laborek, ale co bylo pro samotný let nejdůležitější, to byl slánský „Houston" – řídicí středisko letu v budově gymnázia, které celé zřídily a obsluhovaly Laborky.cz. Využili jsme přitom modernizovanou počítačovou učebnu, kterou jsme proměnili na opravdové řídicí středisko.
Po společném odpočítávání se naše řídicí středisko rozjelo naplno. Od 8.00 do 18.00 h jsme se nezastavili. Velkým překvapením byla návštěva celého týmu hledačů, který nalezl Stratocache BASF a také mladé dvojice, která nalezla Stratocache AXIS. Zde jedna zajímavost: členka této dvojice čeká miminko, a i když je z Prahy, jela se rovnou od nás domluvit do slánské porodnice… Držíme jim palce.
Děkuji všem zúčastněným a partnerům, kteří si s námi „sáhli nad mraky". Velmi potěšil také telefonát z České kosmické agentury od pana Halouska, který celou obsluhu a provoz řídicího střediska velmi chválil. Možná, že tak někdo z našich studentů jednou zasedne v ESA nebo v podobně velkém řídicím středisku, jako je to skutečné v Houstonu…
Za Laborky
Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.
Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.
Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.
Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...
V provozu je 417 jaderných energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které po zprovoznění ...