Studenti

Článků v rubrice: 256

Studenti na praxi

Posádky kabelových měřicích vozů nasedají a vyrážejí do terénu. S nimi i dva „mlaďasové“ – osmnáctiletý Karel Tošenovjan a o rok mladší Martin Pavel. Jejich úkolem je být „k ruce“ a spíš se dívat, jak se co dělá. Zatím ještě studují a tady absolvují odbornou praxi. O generaci i dvě starší kolegové k nim přistupují shovívavě. „Kluci nás vzali dobře, i když jsme pro ně starost navíc – všechno nám ochotně vysvětlí,“ říká Karel Tošenovjan.

Fotogalerie (3)
Vedoucí oddělení diagnostika strojů a přístrojů Matúš Čurlík seznamuje Karla a Martina s chromatografem

Pracovní den klukům začíná v sedm ráno. Karel doráží už po šesté, přestože dojíždí až z Karviné. „Jezdím s příbuzným, který tu pracuje,“ říká s úsměvem. Převléknou se do pracovního a den může začít.

V průběhu jednoho měsíce mají oba mládenci možnost seznámit se nejen s prací kabelových techniků, kteří kontrolují „zdraví“ kabelových rozvodů a odhalují na nich případné poruchy, ale s celým spektrem činností odboru diagnostika společnosti ČEZ Distribuční služby. „Samozřejmě samostatně neprovádíme žádné odborné činnosti, jsme spíš k ruce a naším hlavním úkolem je dívat se, jak se co dělá,“ vysvětluje Martin Pavel. Během praxe si „osahali“ práci s termokamerou, měli možnost zjistit, co všechno se zkoumá v olejové laboratoři, kde se provádí analýza vzorků izolačních olejů, které byly odebrány z transformátoru, nebo třeba to, co obnáší zkoušení ochranných pracovních pomůcek.

„Nejvíc se mi líbila práce s termokamerou nebo jízda s kabelovým vozem,“ říká Karel Tošenovjan. „Ale i všechno ostatní bylo zajímavé,“ dodává. Praxe se mu už blíží ke konci. Má pocit, že viděl dost? „Myslím, že měsíc na takové to seznámení celkem stačí, ale určitě bych toho chtěl vidět více z měření na rozvodnách, rád bych si něco podobného zkusil i ve škole – bohužel to nevidím moc reálně,“ míní. Karel a Martin se potkali až tady. Karel je z Karviné, kde studuje třetím rokem elektrotechniku, příští rok ho čeká maturita. „O tom, co bude pak, jsem zatím moc nepřemýšlel, ale pracovat tady by nebylo špatné,“ říká. Martin je z Ostravy, kde studuje informatiku. „Ale asi uteču na elektrotechniku, programování pro mě není,“ prozrazuje. Má před sebou ještě dva roky školy, než bude maturovat. „Pracovat tady by se mi líbilo, ale to je zatím ještě daleko,“ říká.

Karel s Martinem nejsou první praktikanti, které na diagnostice zažili. Vedoucí oddělení diagnostika strojů a přístrojů a garant studentské praxe Matúš Čurlík nemá problém s tím vzít sem někoho na praxi. „Mají možnost zažít něco zajímavého a kdoví – z některých možná vyrostou naši budoucí zaměstnanci,“ dodává.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Za tříminutové video získaly děti 200 tisíc korun

Kolik vláken z tažného lana udrží visícího puberťáka, jak převézt bez rozlití talíř polévky na skateboardu, nebo kolik radiace nasbírala za svůj život vaše babička.

Vzácný druh magnetizmu nalezen v grafenu

Grafen, jeden z nejpevnějších materiálů na světě, obvykle nevykazuje magnetické vlastnosti. Ale když poskládáte grafenové vrstvy a trochu je zkroutíte, začnou se dít divné věci.

Fyziklání 2021

Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...

Které země Evropy mají největší zájem o „inteligentní“ domácí zařízení

Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail