Studenti

Článků v rubrice: 222

Němčina pro bystré hlavy – soutěž pro vás

Baví tě přírodní vědy a technika a německy umíš zatím jen trochu? Nezoufej a využij možnosti zúčastnit se již třetího ročníku soutěže Němčina pro bystré hlavy, kterou pro středoškoláky vypsal Goethe‑Institut. Na vítěze čeká cesta do Německa!

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Soutěž je určena technicky a přírodovědně zaměřeným středoškolákům ve věku 15‑18 let, kteří se učí němčinu zatím jen krátce a jako druhý cizí jazyk. Soutěž proběhne česky a částečně německy. Hlavní cenou je cesta do Německa!

Soutěží se na www.goethe.de/cesko/hk:

• představí svůj soutěžní projekt z některého z oborů fyzika, chemie, biologie, matematika nebo informatika,

• sdělí, co je pro ně na Německu zajímavého,

• vyplní kvíz o německých vynálezech.

Osm finalistů dostane na jaře 2013 příležitost představit svůj projekt před odbornou porotou v Praze. Dva nejlepší pak v létě 2013 pojedou do Německa a poznají tuto zemi z pohledu vědy a výzkumu. Kromě toho si tam také samozřejmě zlepší svou němčinu.

Projekt podporují MŠMT, SOČ a DAAD.

Bližší informace

· www.goethe.de/cesko/hk a na 
Facebooku pražského Goethe‑Institutu: www.facebook.com/GoetheInstitutPrag

Stepanka.Lanova@Prag.goethe.org, 221 962 225
Goethe‑Institut, Masarykovo nábřeží 32, 110 00 Praha 1

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Naše první slova

Původ řeči je jednou z největších záhad lidstva. „Na začátku bylo slovo...“ praví Bible. Ale jaké? Minimálně od biblických časů jsme se snažili rozluštit původ lidské řeči. Je to konec konců jedna z charakteristik, která nás odlišuje od jiných živočichů.

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 50 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail