Studenti

Článků v rubrice: 315

Letní studentské soustředění TCN

Zajímáte se o fyziku? Nebo snad o matematiku? Informatiku? Chemii? Máte sklon vyhazovat věci do povětří nebo bořit konvenční teorie? Zakázal vám Státní ústav pro jadernou bezpečnost sestrojení domácího štěpného reaktoru? Nebo snad už od malička tušíte „kde dělají soudruzi z NDR chybu“ aneb proč nám ta termojaderná fúze stále ještě neslouží? Tak právě vy byste s námi měli jet na letní studentské soustředění TCN pořádané studenty pro studenty!

Fotogalerie (5)
Člověče, chyť mě!

TCN 2011 už je sice za námi, ale nezoufejte, budou další ročníky

Již 11. ročník se uskutečnil od 24. července do 7. srpna 2011 v malebném prostředí rekreačního areálu Nesměř u Velkého Meziříčí. Připravila ho parta nadšených vedoucích – studentů z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské, ČVUT. V Nesměři se sešlo 23 studentů středních škol z různých ročníků, od prvního až po maturanty.

Léto slibovalo krásné počasí, a tak se mohla uplatnit důmyslně sestavená množina různých her a hříček, na souši i ve vodě. Program soustředění prověřil hbitou mysl i tělo a zároveň vytvořil kamarádskou partu. Legendou se stává naše golfová hra. Je tak jednoduchá a přece složitá – pomocí obyčejného klacku předat energii a hybnost míčku, tak aby jeho konečná souřadnice po konečném množství odpalů byla shodná se souřadnicemi vrcholu kopce.

Konaly se i přepršky

Jak se ale stává, sluníčko s námi občas laškovalo, a tak jsme zažili i nějakou tu spršku. A to byla ta správná chvíle pro odborný program. Jeho náplň tvořily zajímavé přednášky pozvaných hostů, díky nimž jsme si např. vyzkoušeli práci s detektory ionizujícího záření. Věděli jste, že fosforové ručičky či CocaCola pěkně září? Probíhaly i tradiční večerní kurzy matematiky, které vyvrcholily účastníky vymyšlenou noční přednáškou. Tato přednáška na konci čtrnáctidenního soustředění prověřila nejen mentální, ale i fyzickou výdrž účastníků i organizátorů, kteří jí dobrovolně naslouchali (no dobrá, někteří naslouchali možná tak chrápání a někteří to chrápání dokonce vyluzovali).

Samozřejmě nemohla chybět ani exkurze. Navštívili jsme Ústav přístrojové techniky v Brně, kde jsme dostali příležitost zhlédnout supravodiče, litograf a elektronový mikroskop. Kdo z vás by asi poznal pod mikroskopem vlas či žvýkačku? A jaké „vylomeniny“ se dají provádět s tekutým dusíkem? Až neuvěřitelné!


Pokud vás naše soustředění zaujalo a chtěli byste se zúčastnit dalšího ročníku, neváhejte a přihlaste se na http://tcn.fjfi.cvut.cz. Jsou tam uvedeny všechny podstatné informace včetně ohlasů minulých účastníků. Letos se soustředění uskuteční 22. července až 5. srpna v rekreačním středisku Centrum Česká Kanada. Pro jakékoliv dotazy se nebojte obrátit na Zuzku Dočekalovou nebo na Jířu Slabého. Komunikaci prostřednictvím kouřových signálů prosíme omezit jen na případ ideálního bezvětří, lépe bude využít emailu docekzuz@fjfi.cvut.cz či slabyji2@fjfi.cvut.cz. Těšíme se na vás!


Zuzana Dočekalová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail