Studenti

Článků v rubrice: 222

Letní studentské soustředění TCN

Zajímáte se o fyziku? Nebo snad o matematiku? Informatiku? Chemii? Máte sklon vyhazovat věci do povětří nebo bořit konvenční teorie? Zakázal vám Státní ústav pro jadernou bezpečnost sestrojení domácího štěpného reaktoru? Nebo snad už od malička tušíte „kde dělají soudruzi z NDR chybu“ aneb proč nám ta termojaderná fúze stále ještě neslouží? Tak právě vy byste s námi měli jet na letní studentské soustředění TCN pořádané studenty pro studenty!

Fotogalerie (5)
Člověče, chyť mě!

TCN 2011 už je sice za námi, ale nezoufejte, budou další ročníky

Již 11. ročník se uskutečnil od 24. července do 7. srpna 2011 v malebném prostředí rekreačního areálu Nesměř u Velkého Meziříčí. Připravila ho parta nadšených vedoucích – studentů z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské, ČVUT. V Nesměři se sešlo 23 studentů středních škol z různých ročníků, od prvního až po maturanty.

Léto slibovalo krásné počasí, a tak se mohla uplatnit důmyslně sestavená množina různých her a hříček, na souši i ve vodě. Program soustředění prověřil hbitou mysl i tělo a zároveň vytvořil kamarádskou partu. Legendou se stává naše golfová hra. Je tak jednoduchá a přece složitá – pomocí obyčejného klacku předat energii a hybnost míčku, tak aby jeho konečná souřadnice po konečném množství odpalů byla shodná se souřadnicemi vrcholu kopce.

Konaly se i přepršky

Jak se ale stává, sluníčko s námi občas laškovalo, a tak jsme zažili i nějakou tu spršku. A to byla ta správná chvíle pro odborný program. Jeho náplň tvořily zajímavé přednášky pozvaných hostů, díky nimž jsme si např. vyzkoušeli práci s detektory ionizujícího záření. Věděli jste, že fosforové ručičky či CocaCola pěkně září? Probíhaly i tradiční večerní kurzy matematiky, které vyvrcholily účastníky vymyšlenou noční přednáškou. Tato přednáška na konci čtrnáctidenního soustředění prověřila nejen mentální, ale i fyzickou výdrž účastníků i organizátorů, kteří jí dobrovolně naslouchali (no dobrá, někteří naslouchali možná tak chrápání a někteří to chrápání dokonce vyluzovali).

Samozřejmě nemohla chybět ani exkurze. Navštívili jsme Ústav přístrojové techniky v Brně, kde jsme dostali příležitost zhlédnout supravodiče, litograf a elektronový mikroskop. Kdo z vás by asi poznal pod mikroskopem vlas či žvýkačku? A jaké „vylomeniny“ se dají provádět s tekutým dusíkem? Až neuvěřitelné!


Pokud vás naše soustředění zaujalo a chtěli byste se zúčastnit dalšího ročníku, neváhejte a přihlaste se na http://tcn.fjfi.cvut.cz. Jsou tam uvedeny všechny podstatné informace včetně ohlasů minulých účastníků. Letos se soustředění uskuteční 22. července až 5. srpna v rekreačním středisku Centrum Česká Kanada. Pro jakékoliv dotazy se nebojte obrátit na Zuzku Dočekalovou nebo na Jířu Slabého. Komunikaci prostřednictvím kouřových signálů prosíme omezit jen na případ ideálního bezvětří, lépe bude využít emailu docekzuz@fjfi.cvut.cz či slabyji2@fjfi.cvut.cz. Těšíme se na vás!


Zuzana Dočekalová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Naše první slova

Původ řeči je jednou z největších záhad lidstva. „Na začátku bylo slovo...“ praví Bible. Ale jaké? Minimálně od biblických časů jsme se snažili rozluštit původ lidské řeči. Je to konec konců jedna z charakteristik, která nás odlišuje od jiných živočichů.

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 50 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail