Studenti

Článků v rubrice: 285

Letní studentské soustředění TCN

Zajímáte se o fyziku? Nebo snad o matematiku? Informatiku? Chemii? Máte sklon vyhazovat věci do povětří nebo bořit konvenční teorie? Zakázal vám Státní ústav pro jadernou bezpečnost sestrojení domácího štěpného reaktoru? Nebo snad už od malička tušíte „kde dělají soudruzi z NDR chybu“ aneb proč nám ta termojaderná fúze stále ještě neslouží? Tak právě vy byste s námi měli jet na letní studentské soustředění TCN pořádané studenty pro studenty!

Fotogalerie (5)
Člověče, chyť mě!

TCN 2011 už je sice za námi, ale nezoufejte, budou další ročníky

Již 11. ročník se uskutečnil od 24. července do 7. srpna 2011 v malebném prostředí rekreačního areálu Nesměř u Velkého Meziříčí. Připravila ho parta nadšených vedoucích – studentů z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské, ČVUT. V Nesměři se sešlo 23 studentů středních škol z různých ročníků, od prvního až po maturanty.

Léto slibovalo krásné počasí, a tak se mohla uplatnit důmyslně sestavená množina různých her a hříček, na souši i ve vodě. Program soustředění prověřil hbitou mysl i tělo a zároveň vytvořil kamarádskou partu. Legendou se stává naše golfová hra. Je tak jednoduchá a přece složitá – pomocí obyčejného klacku předat energii a hybnost míčku, tak aby jeho konečná souřadnice po konečném množství odpalů byla shodná se souřadnicemi vrcholu kopce.

Konaly se i přepršky

Jak se ale stává, sluníčko s námi občas laškovalo, a tak jsme zažili i nějakou tu spršku. A to byla ta správná chvíle pro odborný program. Jeho náplň tvořily zajímavé přednášky pozvaných hostů, díky nimž jsme si např. vyzkoušeli práci s detektory ionizujícího záření. Věděli jste, že fosforové ručičky či CocaCola pěkně září? Probíhaly i tradiční večerní kurzy matematiky, které vyvrcholily účastníky vymyšlenou noční přednáškou. Tato přednáška na konci čtrnáctidenního soustředění prověřila nejen mentální, ale i fyzickou výdrž účastníků i organizátorů, kteří jí dobrovolně naslouchali (no dobrá, někteří naslouchali možná tak chrápání a někteří to chrápání dokonce vyluzovali).

Samozřejmě nemohla chybět ani exkurze. Navštívili jsme Ústav přístrojové techniky v Brně, kde jsme dostali příležitost zhlédnout supravodiče, litograf a elektronový mikroskop. Kdo z vás by asi poznal pod mikroskopem vlas či žvýkačku? A jaké „vylomeniny“ se dají provádět s tekutým dusíkem? Až neuvěřitelné!


Pokud vás naše soustředění zaujalo a chtěli byste se zúčastnit dalšího ročníku, neváhejte a přihlaste se na http://tcn.fjfi.cvut.cz. Jsou tam uvedeny všechny podstatné informace včetně ohlasů minulých účastníků. Letos se soustředění uskuteční 22. července až 5. srpna v rekreačním středisku Centrum Česká Kanada. Pro jakékoliv dotazy se nebojte obrátit na Zuzku Dočekalovou nebo na Jířu Slabého. Komunikaci prostřednictvím kouřových signálů prosíme omezit jen na případ ideálního bezvětří, lépe bude využít emailu docekzuz@fjfi.cvut.cz či slabyji2@fjfi.cvut.cz. Těšíme se na vás!


Zuzana Dočekalová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

U výkonu krbu či kamen hraje hlavní roli tepelná ztráta domu

Vzrůstající ceny energií a obavy o dostupnost paliv pro zimní období nutí lidi přemýšlet o vytápění  již v létě.

Jak matematika pomůže šetřit energií

Až 4 000 megawatthodin bezemisní elektřiny bude možné příští rok ušetřit v Jaderné elektrárně Temelín. Dosáhne se toho optimalizací provozu čerpadel, která dopravují vodu do chladicích věží.

Jak se recyklují buňky našeho těla

Už jste to určitě slyšeli. Všechny buňky v lidském těle se vymění každých sedm let. Ale je to pravda? Ne tak docela. Některé buňky v některých orgánech a systémech v našem těle se zcela ...

Solné bazény na dně Rudého moře

Vzácné hlubinné solné bazény objevené v Rudém moři mohou obsahovat stopy vedoucí k rozuzlení historie regionu, či vrhnout světlo na původ života na Zemi, zjistila nová studie.

Jaké jsou největší impaktní krátery na Zemi?

Během své existence (asi 4,5 miliardy let) byla Země zasahována stovkami velkých asteroidů, které rozbíjely její povrch. Nejméně 190 z těchto kolizí (o kterých doposud víme) zanechalo ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail