U výkonu krbu či kamen hraje hlavní roli tepelná ztráta domu
Vzrůstající ceny energií a obavy o dostupnost paliv pro zimní období nutí lidi přemýšlet o vytápění již v létě.
Zajímáte se o fyziku? Nebo snad o matematiku? Informatiku? Chemii? Máte sklon vyhazovat věci do povětří nebo bořit konvenční teorie? Zakázal vám Státní ústav pro jadernou bezpečnost sestrojení domácího štěpného reaktoru? Nebo snad už od malička tušíte „kde dělají soudruzi z NDR chybu“ aneb proč nám ta termojaderná fúze stále ještě neslouží? Tak právě vy byste s námi měli jet na letní studentské soustředění TCN pořádané studenty pro studenty!
Léto slibovalo krásné počasí, a tak se mohla uplatnit důmyslně sestavená množina různých her a hříček, na souši i ve vodě. Program soustředění prověřil hbitou mysl i tělo a zároveň vytvořil kamarádskou partu. Legendou se stává naše golfová hra. Je tak jednoduchá a přece složitá – pomocí obyčejného klacku předat energii a hybnost míčku, tak aby jeho konečná souřadnice po konečném množství odpalů byla shodná se souřadnicemi vrcholu kopce.
Samozřejmě nemohla chybět ani exkurze. Navštívili jsme Ústav přístrojové techniky v Brně, kde jsme dostali příležitost zhlédnout supravodiče, litograf a elektronový mikroskop. Kdo z vás by asi poznal pod mikroskopem vlas či žvýkačku? A jaké „vylomeniny“ se dají provádět s tekutým dusíkem? Až neuvěřitelné!
Vzrůstající ceny energií a obavy o dostupnost paliv pro zimní období nutí lidi přemýšlet o vytápění již v létě.
Až 4 000 megawatthodin bezemisní elektřiny bude možné příští rok ušetřit v Jaderné elektrárně Temelín. Dosáhne se toho optimalizací provozu čerpadel, která dopravují vodu do chladicích věží.
Už jste to určitě slyšeli. Všechny buňky v lidském těle se vymění každých sedm let. Ale je to pravda? Ne tak docela. Některé buňky v některých orgánech a systémech v našem těle se zcela ...
Vzácné hlubinné solné bazény objevené v Rudém moři mohou obsahovat stopy vedoucí k rozuzlení historie regionu, či vrhnout světlo na původ života na Zemi, zjistila nová studie.
Během své existence (asi 4,5 miliardy let) byla Země zasahována stovkami velkých asteroidů, které rozbíjely její povrch. Nejméně 190 z těchto kolizí (o kterých doposud víme) zanechalo ...
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.