Centrální solenoid ITERu
Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...
Média často varují, že stoupá počet mladých lidí s poruchami sluchu. Nejčastěji jsou obviňovány přehrávače MP3 a všeobecně vysoká hladina hluku. Napadlo nás zpracovat na toto téma projekt, se kterým jsme se zúčastnily letošního ročníku EXPO SCIENCE AMAVET.
Weberova zkouška spočívá v tom, že vyšetřovanému na čelo umístíme patku rozeznělé ladičky a dotyčný určuje, zda slyší zvuk na obě uši stejně či nikoliv. Rinného zkoušku, která porovnává vzdušné a kostní vedení, začínáme přiložením patky rozeznělé ladičky za ušní boltec. Ve chvíli, kdy vyšetřovaný přestane zvuk slyšet, přemístíme ladičku před zvukovod. Slyší‑li vyšetřovaná osoba zvuk i nadále, jde o vadu sluchu senzorineurálního typu (tzn. porucha ve vnitřním uchu). Pokud zvuk neslyší, jedná se o vadu převodního typu (tzn. poškození středního ucha).
Třicetiminutový poslech hudby ve sluchátkách (při nejnižší úrovni hlasitosti) snížil práh mého slyšení o 2 metry; toto poškození však bylo pouze dočasné. Kvalita sluchu se během přibližně jedné hodiny vrátila zpět na původní úroveň.
Jinak tomu ovšem je, pokud máme nastavenou vyšší hlasitost. Platí totiž, že čím je hladina hluku vyšší, tím závažnější a déle trvající vady způsobuje. Dosahuje‑li potom hlasitost už tak vysokých hodnot, jako je 120 dB (což je tzv. práh bolesti), může dojít i k prasknutí ušního bubínku.
Tyto závěry nejsou konečné, protože naše práce na projektu nekončí. Jelikož jsme získaly právo účasti na soutěži I‑SWEEEP, která se bude konat na jaře 2012 v Houstonu, budeme projekt dále zdokonalovat. Dostaly jsme několik doporučení, jak naši práci dále rozvíjet a budeme se snažit jich co nejvíce využít. Především bychom chtěly vyšetřit sluch většího počtu lidí, aby naše výsledky získaly větší objektivnost.
Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...
Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.
Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.
Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29.
Během XXVII. Světového kongresu silničního hospodářství, ( 2. - 6. října), společnosti VDT Technology a CertiCon představily nový software s názvem TrafficFlow.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.