Studenti

Článků v rubrice: 251

Veletrh chytrých hlav

Rojení chytrých hlav nastalo ve dnech od 30. září do 2. října 2009 v Českých Budějovicích, kde se na celostátní výstavě Vzdělání a řemeslo sešli studenti s personalisty atraktivních firem; ti mezi mládeží hledali nadějné adepty profesního uplatnění, především v technických oborech. Veletrh se uskutečnil jako součást projektu Investice do Vaší budoucnosti, který finančně podpořila Evropská unie prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Fotogalerie (9)
Ilustrační foto

„Říkáme osmákům a deváťákům ano, tyto školy mají smysl. Víme, že jejich studenti jsou našimi velmi kvalitními zaměstnanci a současně úspěšně studují technické obory vysokých škol. Podporujeme je materiálně a jejich studenti k nám chodí na stáže,“ řekl personalista Jaderné elektrárny Temelín Pavel Šimák. ČEZ hledal „chytré hlavy“ ve společném stánku se Strojní a elektrotechnickou průmyslovou školou z Budějovic a Střední školou a Centrem odborné přípravy v Sezimově Ústí. Současně bylo k účasti přizvána strojní fakulta a fakulta elektrotechnická ČVUT, které na střední škole v Sezimově Ústí vyučují první ročník bakalářského studia.

K získání zájmu návštěvníků využili zástupci ČEZ prací studentů škol. Za nejlepší prezentaci a propojení školské a podnikatelské sféry získala Skupina ČEZ spolu s oběma středními školami diplom.

„Skupina ČEZ má vytvořenu síť spolupracujících středních škol. Jde o školy, z nichž do ČEZ nastupují absolventi jako dobří zaměstnanci, o školy, které jsou systémem vysokého školství hodnoceny jako školy, jejichž absolventi jsou úspěšnými studenty vysokých škol, a o školy, které nám současně byly ke spolupráci doporučeny krajským úřadem. V rámci Jihočeského kraje jde o 10 středních škol,“ dodává Pavel Šimák.

Na veletrhu středních škol se na ploše 5 tis čtverečních metrů představilo 120 škol, z toho 8 z Německa a z Rakouska. Na školách na veletrh navazují další akce např. dny otevřených dveří.

Žáci, kteří se rozhodnou pro technicky zaměřené učební obory, mohou v některých školách získat už během studia zajímavá stipendia. Firmy si začínají nové posily vybírat už od prvních ročníků středních škol a učilišť.

Zatímco firmy se snaží různými smlouvami se středními školami i jejich vybranými žáky zajistit budoucí posily hlavně v klíčových profesích, od příštího roku chce pomoci přitáhnout žáky speciálně do nedostatkových učebních oborů také Jihočeský kraj. Na krajská stipendia mohou už od příštího školního roku dosáhnout adepti ve všech středních školách v oborech zámečník, nástrojař, obráběč kovů, lakýrník, pekař, čalouník, klempíř-stavební výroba, tesař, zedník, pokrývač, farmář a kominík. Pro učně těchto oborů může být zajímavé, že zároveň s krajským stipendiem mohou v některých školách získat i nabízenou firemní podporu.Studentský exponát
Jedná se o Elektronkový Teslův transformátor – VTTC (Vacum Tube Tesla Coil). Zhotovení a oživení exponátu je prací Lukáše Sedláčka, studenta třetího ročníku oboru elektroenergetika SPŠ Dukelská 13, v Českých Budějovicích.

Jde o modifikované schéma zapojení klasického jiskřišťového Teslova transformátoru, který vymyslel Nicola Tesla. Jiskřiště je nahrazeno elektronkou. Původním Teslovým záměrem bylo použít zařízení pro bezdrátový přenos energie( což se mu podle některých zdrojů podařilo).

Funkce VTTC – kondenzátor se nabíjí do chvíle, než v jiskřišti vznikne výboj, tím se kondenzátor spojí s primárním vinutím a vzniknou tlumené kmity o vysoké frekvenci desítek až stovek kHz. Když je kondenzátor téměř vybitý, výboj zanikne a celý děj se opakuje. Opakovací frekvence je v desítkách až tisících Hz. Vysokofrekvenční kmity se indukují v sekundáru a vzniká velmi vysoké napětí. Průvodním jevem je vznik efektních výbojů.

Autor experimentu Lukáš půjde studovat elektrofakultu – přemýšlí zda ZČU nebo ČVUT. Držíme mu palce.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Mikrobi spali sto milionů let - a vzbudili se

Před sto miliony let, dlouho předtím, než se po planetě potuloval Tyrannosaurus rex, pohřbilo oceánské dno společenství mikrobů. Čas plynul, kontinenty se posouvaly, oceány rostly a zase se zmenšovaly, na Zemi ...

Den s experimentální fyzikou 2020

Den s experimentální fyzikou patří mezi populární akce pořádané Fyzikálním korespondenčním seminářem - FYKOS. Každoročně nabízí účastníkům pohled ...

Generace Z: Jak změní pracovní trh nástup studentů, kteří žijí on-line?

Na trh práce přichází generace Z – mladší, průbojnější a „modernější“ než jejich předchůdci, mileniálové. Co nového lidé narození po roce 1995 firmám nabízejí?

Průkopnický tokamak TFTR

Americká jaderná společnost (ANS, The American Nuclear Society), přední americká organizace na podporu jaderné vědy, propůjčila čestný titul „Historický mezník ve výzkumu jádra“ ...

Stavba druhého štěpného reaktoru na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT má zelenou

Na začátku listopadu vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI) povolení k umístění podkritického reaktoru VR-2.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail