Fotovoltaika pod sněhem
Více než 20 tisíc českých domácností už má na střeše vlastní elektrárnu a tisíce dalších se k tomu chystají.
Renesance jaderné energetiky neznamená jen stavební a jaderně-strojírenský boom, ale i vyvolává potřebu nových lidí pro provoz a řízení budoucích jaderných elektráren. Už v roce 2005 se v Záhřebu uskutečnilo první zasedání Jaderného fóra mladé generace. Fórum pořádá Evropská nukleární společnost (Young Generation Network Evropské nukleární společnosti) každé dva roky. Jaderné fórum mladé generace se skládá z tématických workshopů a odborných exkurzí na vybraná technická zařízení.
Letos se účastníci setkali od 19. do 23. května v Cordobě na jihu Španělska již potřetí. Hlavním tématem byla podpora vzdělávání mladých lidí v oboru, zatraktivnění oboru jaderného inženýrství, vytváření mezinárodních sítí mezi mladými odborníky a předávání vědomostí mezi starší a mladou generací.
Setkání proběhlo v prostorách cordóbské Univerzity. Součástí programu byly odborné přednášky, návštěva úložiště nízko aktivních a středně aktivních odpadů ve španělském El Cabril a také návštěva informačního a operátorského centra. Zajímavým doplňkem byly kulturní akce, jako návštěva historické památky Mosque, exhibice koní nebo flamengo večer na hradě.
Zajímavým bodem programu bylo oslovení komerční organizací, která na začátku prosince organizuje v Brusselu AtomiCareers Event. ENS YGN se stane jejím partnerem a každá nukleární společnost má právo na tuto akci bezplatně poslat své tři členy. Vzhledem k tomu, že se jedná o hledání talentů pro evropské firmy zaměřené na jadernou energetiku, je akce určena pro studenty posledních ročníků nebo čerstvé absolventy příbuzných oborů.
Více než 20 tisíc českých domácností už má na střeše vlastní elektrárnu a tisíce dalších se k tomu chystají.
V sedmdesátých letech bylo jasné, že tokamak pro termojadernou fúzi udrží plazma potřebnou dobu, bude-li dostatečně velký. Stavěly se giganti JET (1983, EU), TFTR (1982, USA), JT-60 (1985, Japonsko), T-15 (1988, SSSR) a další.
Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.
Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...
Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.