Studenti

Článků v rubrice: 312

Studenti složili Jadernou maturitu

Již 25. dubna úspěšně složilo „temelínskou maturitu“ 42 studentů z devíti středních škol Jihočeského kraje a Prahy. Že tak brzy? Ano, šlo o JADERNOU MATURITU 2008, která se formou třídenního semináře uskutečnila v Jaderné elektrárně Temelín.

Fotogalerie (2)
Studenti si prohlédli provoz elektrárny

Při závěrečném testu museli studenti odpovědět na dvacet otázek s tématem jaderná, nejaderná a elektrická část Temelína. „Výsledky ukázaly, že studenti při přednáškách i prohlídce elektrárny dávali pozor, protože 17 z nich odpovědělo správně na všechny otázky. Dvanáct se zmýlilo pouze jednou,“ uvedl tiskový mluvčí elektrárny Temelín, Marek Sviták.

S vyznamenáním absolvovalo JADERNOU MATURITU 2008 29 studentů. Třináct studentů udělalo dvě až tři chyby. Z výsledků testu je zřejmé, že skupina studentů nečerpala znalosti pouze z přednášek, ale o elektrárnu mají zájem již delší dobu.

Studenti se v průběhu akce setkali i s členem představenstva ČEZ, a. s., Vladimírem Hlavinkou, vedoucím správy zařízení Jiřím Tycem, s předsedkyní SÚJB Danou Drábovou a ředitelem elektrárny Milošem Štěpanovským. Ti společně s Hanou Šímovou z odboru školství krajského úřadu předali studentům diplomy o absolvování JADERNÉ MATURITY 2008. Kromě vědomostního testu studenti absolvovali i literárně výtvarnou část JADERNÉ MATURITY 2008, která jim dala prostor nakreslit nebo popsat svůj postřeh či zajímavý poznatek ze tří dnů na elektrárně.

JADERNÉ MATURITY 2008 se ve dnech 23.-25. dubna 2008 zúčastnili studenti z osmi jihočeských středních škol (SOŠE Hluboká, Gymnázium Pierra de Coubertina Tábor, SPŠSE České Budějovice, Gymnázium Týn, SPŠ strojní a stavební Tábor, Gymnázium Soběslav, SPŠ a VOŠ Písek a Gymnázium Jírovcova České Budějovice). Spolu s Jihočechy absolvovala maturitu i pětice studentů Gymnázia Karla Sladkovského z Prahy. S těmito školami navázala Jaderná elektrárna Temelín v loňském roce úzkou spolupráci. Maturanty byli především studenti třetích a čtvrtých ročníků, kteří mohou na elektrárnu nastoupit po absolvování vysoké školy někdy po roce 2013. Jedním z cílů projektu JADERNÁ MATURITA 2008 bylo vzbudit u studentů zájem o technické obory a ukázat Temelín jako zajímavého a perspektivního zaměstnavatele.

„První ročník JADERNÉ MATURITY přinesl řadu cenných zkušeností, které chceme využít v následujících letech. V srpnu na elektrárně proběhne i další ročník tzv. Letní univerzity, při které absolvují dvoutýdenní stáž na Temelíně studenti vysokých škol s technickým zaměřením. To jsou již lidé, kteří vážně uvažují o svém dalším profesním uplatnění v energetice,“ říká závěrem Pavel Šimák vedoucí personálního oddělení elektrárny a hlavní organizátor akce.

Několik dojmů absolventů

„Po dva dny jsme měli úžasné přednášky. Nejvíce mě překvapilo s jakou vervou a nadšením šli přednášející do svých výkladů a jak vše, ač v krátkém časovém období, dokázali vysvětlit. Velmi dobré byly i jejich odpovědi na často kladené otázky. Bylo vidět, že na Temelíně pracují skuteční odborníci, kteří svému oboru rozumí,“ shrnul svůj postřeh student SPŠSE České Budějovice Ondřej Plojhar.

„Zřejmě naivně jsem si doposud myslela, že z elektrárny Temelín uniká radioaktivita a jsem ráda, že jste mi můj názor vyvrátili. Díky třem dnům na elektrárně jsem si utvořila celistvý názor na elektrárnu. Jsem ráda, že jsem mohla Jadernou maturitu absolvovat a přála bych to i dalším studentům,“ uvedla svůj názor Šárka Kubátová z Gymnázia Týn nad Vltavou.

„Když se řekne Temelín, tak se mi vybaví čtyři kouřící věže, které vidím i z domova a pozoruji je docela rád. Po třech dnech na elektrárně se mi nyní vybaví i někteří zaměstnanci, hlavně díky jejich pozitivnímu přístupu k práci,“ napsal svůj poznatek z maturity student Gymnázia Soběslav Jiří Korbel.

Eva Bartejsová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Projekty jaderného dálkového vytápění

Vloni ČEZ spustil dlouho očekávaný provoz horkovodu z Temelína do Českých Budějovic. Dálkové vytápění poskytuje teplo třetině města. Psali jsme o něm podrobněji v článku https://www.3pol.

Náhrada uhelných elektráren jadernými

Vzhledem k tomu, že spotřeba uhlí stále roste navzdory celosvětovému úsilí o snížení emisí skleníkových plynů, několik zemí se poohlíží po strategii využití ...

Alexandrit pro satelitní výzkum

Společnosti z Litvy, Itálie a Německa se spojily, aby pomohly Evropě získat jeden z klíčových materiálů pro evropské vesmírné mise. Během projektu GALACTIC (financovaného EU) vyvinuly evropský ...

Spotřeba uhlí ve světě roste

Globální spotřeba uhlí se v roce 2022 vyšplhala na nové historické maximum a i v roce 2023 zůstane poblíž této rekordní úrovně, protože silný růst v Asii pro výrobu energie ...

V PET Centru Brno je první světová mikrolaboratoř QC1

Začátkem prosince proběhla v brněnském PET centru instalace prvního beta systému QC1 Trasis. Tato „laboratoř v kostce“ o rozměru stolního počítače dokáže provádět většinu ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail