Studenti

Článků v rubrice: 234

Novinky vzdělávacího programu Svět energie

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Jste hraví? Pak vás jistě zaujmou nové brožurky vzdělávacího programu ČEZ. Najdete v nich návody na známé i neobvyklé pokusy s magnetismem. Může magnet železo odpuzovat? Může magnet vydávat zvuky? Může levitovat? Na tyto i mnoho dalších otázek najdete odpovědi, dozvíte se, jak sestrojit magnetometr, zvonek či vlastní reproduktor, proniknete do tajemství vířivých proudů. Návody sestavil Zdeněk Polák z gymnázia v Náchodě. Druhá brožura vám přináší návody doslova na „hračky“: vodní kolo v kuchyni, mlýnek na potoce, vrtulový vozík, plašidlo na ptáky, vařič z papírové krabice nebo z kbelíku. Kromě toho si přečtete, proč mají vodní turbíny tak velkou účinnost, kde můžete na Moravě navštívit větrné mlýny a jak vzniká skleníkový efekt. Autorem Hrátek s obnovitelnými zdroji je pravidelný dopisovatel Třetího pólu Jaroslav Kusala z gymnázia ve Vsetíně. Nabídku brožur najdete na http://www.cez.cz/vzdelavaciprogram spolu s dalšími informačními a vzdělávacími materiály ČEZ.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Řízení rizik projektu ITER

Klasickým přístupem k řízení projektů je rozdělení rizik do tří samostatných kategorií. První zahrnuje známá rizika, druhá neznámá rizika a třetí nepoznatelná rizika, často označovaná jako „neznámá neznámá“. Tento přístup klasifikace rizik se používá ve většině velkých projektů.

Tonery do tiskáren mohou obsahovat karcinogeny

Každý rok se v českých domácnostech a firmách spotřebují miliony tonerových kazet do laserových tiskáren. Především kvůli nízké ceně dávají lidé přednost takzvaným kompatibilním tonerům do laserových tiskáren od neznámých výrobců.

Zapojte se do projektu Česká věda do Malého Tibetu – čas máte do konce ledna

Dopřát dětem ze školy Spring Dales Public School v tibetské vesnici Mulbekh, aby se učily pravidelně také vědy, to bylo cílem projektu Česká věda do Malého Tibetu. V létě bude dokončena nová budova s třídami-laboratořemi pro výuku fyziky, chemie, biologie a informačních technologií.

Arktida v plamenech

Obrovské přírodní požáry letos pustošily Arktidu - velké oblasti severského lesa od Sibiře, přes Aljašku a severní Kanadu, až po Grónsko a Skandinávii. Uvolnily v roce 2019 více CO2 než v kterýkoliv jiný rok v posledních dvaceti letech, kdy bylo zahájeno jejich satelitní sledování.

Ochrana před civilními drony

Drony všeho druhu jsou čím dál populárnější, až to leckde začalo vadit. Někde mohou být drony opravdu nebezpečné – například na letištích – jinde mohou nezvaně nahlížet svými kamerkami do soukromí lidí třeba opalujících se na balkonech v rouše Evině či Adamově.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail