Studenti

Článků v rubrice: 315

Popularis o energetice

Mnozí z nás určitě znají televizní pořad Popularis, který se snaží laické veřejnosti přiblížit fascinující svět vědy a techniky. V rámci vzdělávacího programu ČEZ vznikly ve spolupráci s firmou Herafilm, která pro Českou televizi tento seriál natáčí, čtyři krátké filmy popularizující obnovitelné zdroje energie.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Malé vodní elektrárny přibližuje divákům vedoucí hudební skupiny „Divoké srdce“ Michal Ambrož, který před několika lety na Vysočině zrekonstruoval malou vodní elektrárnu. Vrátil tak do života to, co zde postavil jeho děd. Spojení populární osobnosti s konkrétní malou vodní elektrárnou zavede diváka do světa těchto malých energetických zdrojů.
Druhý film představuje fotovoltaiku jako možnost převádět bohatství slunečního záření přímo na elektrickou energii, a to na příkladu sluneční elektrárny ČEZ v areálu Dukovan.
K další možnosti, jak zužitkovat energii ze Slunce, patří i využití biomasy. Divákům se představí cílené pěstování energetických plodin a příklady použití jak v malých spalovnách, tak ve velkých elektrárenských fluidních kotlích, kde se tak ušetří stovky vlaků uhlí.
Čtvrtý film nás zavede do Štěchovic, kde názorně vysvětlí princip přečerpávací vodní elektrárny a její místo v řízení energetické soustavy.
Pokud jste nestihli vysílání, máte nyní možnost získat filmy na DVD pro školu zdarma (viz nabídka materiálů vzdělávacího programu Energie pro každého na www.cez.cz/vzdelavaciprogram ). Objednat je můžete i na tretipol@volny.cz.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail