Reaktory chlazené roztavenými solemi
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
Mnozí z nás určitě znají televizní pořad Popularis, který se snaží laické veřejnosti přiblížit fascinující svět vědy a techniky. V rámci vzdělávacího programu ČEZ vznikly ve spolupráci s firmou Herafilm, která pro Českou televizi tento seriál natáčí, čtyři krátké filmy popularizující obnovitelné zdroje energie.
Malé vodní elektrárny přibližuje divákům vedoucí hudební skupiny „Divoké srdce“ Michal Ambrož, který před několika lety na Vysočině zrekonstruoval malou vodní elektrárnu. Vrátil tak do života to, co zde postavil jeho děd. Spojení populární osobnosti s konkrétní malou vodní elektrárnou zavede diváka do světa těchto malých energetických zdrojů.
Druhý film představuje fotovoltaiku jako možnost převádět bohatství slunečního záření přímo na elektrickou energii, a to na příkladu sluneční elektrárny ČEZ v areálu Dukovan.
K další možnosti, jak zužitkovat energii ze Slunce, patří i využití biomasy. Divákům se představí cílené pěstování energetických plodin a příklady použití jak v malých spalovnách, tak ve velkých elektrárenských fluidních kotlích, kde se tak ušetří stovky vlaků uhlí.
Čtvrtý film nás zavede do Štěchovic, kde názorně vysvětlí princip přečerpávací vodní elektrárny a její místo v řízení energetické soustavy.
Pokud jste nestihli vysílání, máte nyní možnost získat filmy na DVD pro školu zdarma (viz nabídka materiálů vzdělávacího programu Energie pro každého na www.cez.cz/vzdelavaciprogram ). Objednat je můžete i na tretipol@volny.cz.
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.