Dovoz energií je Achillovou patou Evropy
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Podpora bude přednostně směřována na projekty sledující rozvoj činnosti ČFS, a může se týkat organizace odborného života v naší zemi (přednášky, exkurze) nebo jeho dokumentace (včetně obrazové), navazování kontaktů s odborníky, práce s mladšími talenty, popularizace fyziky apod.; pozornost budeme věnovat i netradičním nápadům. Jako příklad uvádíme několik konkrétních námětů: spolupráce s Young Minds EPS, ČFS na webu a na sociálních sítích, možné využití místnosti ČFS v Praze 8, sto let od úmrtí Ernsta Macha, osobnosti české fyziky, fyzika v přírodě… vaše projekty mohou, ale nemusí s těmito náměty souviset.
ČFS na program vyhradí řádově desítky tisíc Kč a z toho by ráda podpořila několik projektů. O přidělení podpory rozhoduje výbor ČFS. Vítězným projektům budeme proplácet účty za běžné náklady na danou činnost, např. drobné občerstvení na kolektivních akcích, nejzákladnější materiální zajištění, jízdné po ČR, případně i roční členství v ČFS a JČMF; další položky po dohodě. Výsledky projektů budou na konci roku vyhodnoceny, nejlepší získá cílovou odměnu 5000 Kč; další kvalitní projekty mohou získat čestné uznání a věcnou cenu.
Přihlášky je třeba podat do 1. října 2015 na adresu predseda.cfs@jcmf.cz, přijetí návrhu bude potvrzeno. V přihlášce musí být stručně (max. na jedné stránce) představen projekt nebo charakter navrhované činnosti, uvedeno jméno nebo jména účastníků a stanoven odhad rozpočtu s uvedením celkového požadovaného příspěvku od ČFS. Výbor ČFS rozhodne o podpoře projektů do 1. prosince 2015. Podpora projektů bude zahájena po 1. lednu 2016 a skončí 1. října 2016 předáním stručného dokumentu o výsledcích činnosti (text, prezentace, video…). Do konce roku pak výbor ČFS vyhlásí vítězný projekt.
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.