Studenti

Článků v rubrice: 222

ÚDiF

Zkratka ÚDiF znamená Úžasné Divadlo Fyziky. Při jejím vyslovení jde o slovo vyjadřující podivení, překvapení – tedy právě to, co ÚDiF zprostředkuje při svých vystoupeních. Provozuje ho parta mladých lidí nadšených pro popularizaci fyziky. Prostě „jsme jedné krve“ – ÚDiF i Třípól. ÚDiF oživuje hodiny fyziky netradičními experimenty a jeho vystoupení motivují studenty k přemýšlení nad světem, který je obklopuje. Dokáže vtáhnout žáky do problému a vede je k tomu, aby to, co vidí, dokázali pochopit a vysvětlit.

Fotogalerie (4)
Záběr z představení Úžasného divadla fyziky (zdroj ÚDiF)

ÚDiF jezdí po školách po celé České republice již sedmým rokem. Za tu dobu navštívil více než dvěstě škol a mateřských školek. V jeho repertoáru najdete motivační vystoupení i tématická představení doplňující výuku. Konkrétní nabídku najdete na webových stránkách www.udif.cz .

Radost z poznání

„Naším cílem je předávat nadšení z fyziky, předávat radost z poznání lidem všeho věku a zaměření, neboť, jak již zaznělo slovy Einsteina, to nejkrásnější na vědě vůbec je radost z pochopení. Neukazujeme proto pouze prázdné efekty. Každé naše vystoupení má ústřední téma, příběh a myšlenku, kterou chceme sdělit. Záleží nám na tom, aby naše experimenty žáci pochopili. Publikum je často aktivní součástí našich vystoupení a podílí se i na vysvětlení toho‚ jak naše kouzla děláme,“ píše o ÚDiFu jeho hlavní performer Mgr. Vojtěch Hanák.

„Svět je krásnější, když víte, jak funguje...“

Vystoupení jsou vhodná pro děti už od mateřských školek (od čtyř let) a obsahem a formou jsou přizpůsobena věku diváků. U malých dětí se ÚDiF zaměřuje na jednoduché jevy, které mohou i ti nejmenší popsat pomocí vlastního pozorování a uvažování. Pro starší publikum má divadlo několik tematických bloků na optiku, akustiku, ale například i na historický vhled do příběhu žárovky.

Za svou činnost byl ÚDiF oceněn Českou fyzikální společností a získal cenu na mezinárodní přehlídce Science on Stage 2011. Je zván i na prestižní akce, jakou byla například mezinárodní přehlídka na Expo 2015 v Miláně.

Video

Videa zde: https://www.youtube.com/watch?v=7l9-AL30hQg&list=PLhIxVIOJFQE2j1z1C2A6swZdq-nRbMNPl

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Naše první slova

Původ řeči je jednou z největších záhad lidstva. „Na začátku bylo slovo...“ praví Bible. Ale jaké? Minimálně od biblických časů jsme se snažili rozluštit původ lidské řeči. Je to konec konců jedna z charakteristik, která nás odlišuje od jiných živočichů.

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 50 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail