Studenti

Článků v rubrice: 231

ÚDiF

Zkratka ÚDiF znamená Úžasné Divadlo Fyziky. Při jejím vyslovení jde o slovo vyjadřující podivení, překvapení – tedy právě to, co ÚDiF zprostředkuje při svých vystoupeních. Provozuje ho parta mladých lidí nadšených pro popularizaci fyziky. Prostě „jsme jedné krve“ – ÚDiF i Třípól. ÚDiF oživuje hodiny fyziky netradičními experimenty a jeho vystoupení motivují studenty k přemýšlení nad světem, který je obklopuje. Dokáže vtáhnout žáky do problému a vede je k tomu, aby to, co vidí, dokázali pochopit a vysvětlit.

Fotogalerie (4)
Záběr z představení Úžasného divadla fyziky (zdroj ÚDiF)

ÚDiF jezdí po školách po celé České republice již sedmým rokem. Za tu dobu navštívil více než dvěstě škol a mateřských školek. V jeho repertoáru najdete motivační vystoupení i tématická představení doplňující výuku. Konkrétní nabídku najdete na webových stránkách www.udif.cz .

Radost z poznání

„Naším cílem je předávat nadšení z fyziky, předávat radost z poznání lidem všeho věku a zaměření, neboť, jak již zaznělo slovy Einsteina, to nejkrásnější na vědě vůbec je radost z pochopení. Neukazujeme proto pouze prázdné efekty. Každé naše vystoupení má ústřední téma, příběh a myšlenku, kterou chceme sdělit. Záleží nám na tom, aby naše experimenty žáci pochopili. Publikum je často aktivní součástí našich vystoupení a podílí se i na vysvětlení toho‚ jak naše kouzla děláme,“ píše o ÚDiFu jeho hlavní performer Mgr. Vojtěch Hanák.

„Svět je krásnější, když víte, jak funguje...“

Vystoupení jsou vhodná pro děti už od mateřských školek (od čtyř let) a obsahem a formou jsou přizpůsobena věku diváků. U malých dětí se ÚDiF zaměřuje na jednoduché jevy, které mohou i ti nejmenší popsat pomocí vlastního pozorování a uvažování. Pro starší publikum má divadlo několik tematických bloků na optiku, akustiku, ale například i na historický vhled do příběhu žárovky.

Za svou činnost byl ÚDiF oceněn Českou fyzikální společností a získal cenu na mezinárodní přehlídce Science on Stage 2011. Je zván i na prestižní akce, jakou byla například mezinárodní přehlídka na Expo 2015 v Miláně.

Video

Videa zde: https://www.youtube.com/watch?v=7l9-AL30hQg&list=PLhIxVIOJFQE2j1z1C2A6swZdq-nRbMNPl

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Centrální solenoid ITER

Který magnet tokamaku je nejdůležitější? Bez magnetů toroidálního pole vám plazma uteče na stěny komory, bez magnetů pole poloidálního nedosáhnete potřebného tvaru plazmového provazce, bez magnetů centrálního solenoidu nebude žádné plazma…Stop!

Dolivo - Dobrovolskij a počátky přenosu elektrické energie

Před sto lety zemřel dnes již málo známý ruský fyzik, elektrotechnik a vynálezce M. O. Dolivo-Dobrovolskij. Jako jeden z prvních fyziků a techniků teoreticky i prakticky odhalil možnosti využití trojfázového střídavého proudu.

Výletů do vesmíru se nebojíme, ale auto si raději budeme řídit sami

Mladí by chtěli profitovat z vědeckého pokroku okamžitě, starší generace se dívá spíše na jeho pozitivní vliv do budoucna, vyplývá z průzkumu 3M o postojích veřejnosti k vědě (State of Science Index).

Výroba vakuové nádoby ITER

Práce na staveništi tokamaku ITER pokročily a množí se zprávy o dokončených komponentách vlastního reaktoru tokamaku ITER, o jejich transportu z výrobních závodů na staveniště a jejich instalaci.

Proti znečistění ovzduší se dá bojovat i jednoduchým nástrojem za dolar

Jednoduché nové zařízení, které přijde na méně než 1 USD, by mohlo pomoci celosvětovému úsilí o snížení škodlivého znečištění ovzduší emisemi amoniaku. A zároveň zlepšit produkci potravin! Malý plastový nástroj navrhli brazilští vědci ve spolupráci s ...

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail