Studenti

Článků v rubrice: 285

FyzShow v kuchyni aneb vaříme jinak

Druhý ročník soutěže fyzikálních pokusů, tentokrát s názvem FyzShow v kuchyni, uspořádal Nadační fond NABLA, který podporuje přírodovědné vzdělávání talentovaných studentů Moravskoslezského kraje. Soutěž měla mezi žáky základních škol velký ohlas a aktivně se do ní zapojilo přes 20 soutěžících družstev z různých škol kraje.

Fotogalerie (5)
Soutěžící z Frýdku Místku při show Popelka a s diplomy (foto Dana Kopcová)

Úkolem soutěžících bylo natočit desetiminutové video, ve kterém prezentují zábavnou formou pokusy, v nichž hraje hlavní roli fyzika v kuchyni nebo při vaření. Pro žáky nebylo lehké skloubit fyziku a vaření, a proto není divu, že některé pokusy se objevily v menu více družstev. Obdivuhodné bylo, kolika různými způsoby dokázali soutěžící předvést určitý pokus a kolika způsoby se dají fyzikálně využít vajíčka. Bylo poznat, že žáky fyzika baví a že si natáčení videí užívali.

Odborná porota měla při výběru finalistů těžkou práci, protože všechna družstva přistupovala k natáčení s velkým nadšením.  Nakonec porota vybrala do finále šest družstev, a to na základě nápaditosti, fyzikálně správné interpretace prováděných experimentů a zábavnosti.

Veřejné finále proběhlo v Ostravě 20. prosince 2016. Finalisté zde předvedli svá show naživo. Všechna předvedená vystoupení byla zábavná, soutěžící prováděli experimenty, které uměly zaujmout jak porotu, tak také diváky.

Nejvíce zaujalo vystoupení soutěžících z Mendelova gymnázia v Opavě. Ti pojali soutěž jako televizní show MasterShef. Vítězové si kromě sladké odměny odnesli i hlavní výhru –  vstupenky do Velkého Světa techniky v Ostravě-Vítkovicích.

Také družstvo, které se umístilo na druhém místě, si zaslouží velký obdiv. Jejich show s názvem Popelka, měla příběh, gradaci a byla nápaditá. Popelku zahráli žáci GALILEO SCHOOL z Frýdku-Místku a za své vystoupení si odnesli flash disky.

Na třetím místě skončili žáci základní školy ve Frýdlantu nad Ostravicí. Jejich smažená zmrzlina okouzlila nejen porotu, ale i diváky v sále. Za svůj výkon byli odměněni termoskami na čaj.

Pro skvělé výkony jak herecké, tak fyzikální si zaslouží obdiv nejen finalisté, ale i všichni ostatní, kdož se do soutěže zapojili. Ukázali, že fyzika může být hravá i praktická a že, aniž si to uvědomujeme, je všude kolem nás. Poděkování patří také vyučujícím, kteří žáky na soutěž připravili a kteří fyziku umějí podat jako hru, která se žákům líbí.

Za NF NABLA J. Vejpustková

Soutěžní videa najdete na http://www.nfnabla.cz/news/finale-souteze-fyzshow-v-kuchyni/ Videa jsou na youtube.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

U výkonu krbu či kamen hraje hlavní roli tepelná ztráta domu

Vzrůstající ceny energií a obavy o dostupnost paliv pro zimní období nutí lidi přemýšlet o vytápění  již v létě.

Jak matematika pomůže šetřit energií

Až 4 000 megawatthodin bezemisní elektřiny bude možné příští rok ušetřit v Jaderné elektrárně Temelín. Dosáhne se toho optimalizací provozu čerpadel, která dopravují vodu do chladicích věží.

Jak se recyklují buňky našeho těla

Už jste to určitě slyšeli. Všechny buňky v lidském těle se vymění každých sedm let. Ale je to pravda? Ne tak docela. Některé buňky v některých orgánech a systémech v našem těle se zcela ...

Solné bazény na dně Rudého moře

Vzácné hlubinné solné bazény objevené v Rudém moři mohou obsahovat stopy vedoucí k rozuzlení historie regionu, či vrhnout světlo na původ života na Zemi, zjistila nová studie.

Jaké jsou největší impaktní krátery na Zemi?

Během své existence (asi 4,5 miliardy let) byla Země zasahována stovkami velkých asteroidů, které rozbíjely její povrch. Nejméně 190 z těchto kolizí (o kterých doposud víme) zanechalo ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail