Studenti

Článků v rubrice: 217

FyzShow v kuchyni aneb vaříme jinak

Druhý ročník soutěže fyzikálních pokusů, tentokrát s názvem FyzShow v kuchyni, uspořádal Nadační fond NABLA, který podporuje přírodovědné vzdělávání talentovaných studentů Moravskoslezského kraje. Soutěž měla mezi žáky základních škol velký ohlas a aktivně se do ní zapojilo přes 20 soutěžících družstev z různých škol kraje.

Fotogalerie (5)
Soutěžící z Frýdku Místku při show Popelka a s diplomy (foto Dana Kopcová)

Úkolem soutěžících bylo natočit desetiminutové video, ve kterém prezentují zábavnou formou pokusy, v nichž hraje hlavní roli fyzika v kuchyni nebo při vaření. Pro žáky nebylo lehké skloubit fyziku a vaření, a proto není divu, že některé pokusy se objevily v menu více družstev. Obdivuhodné bylo, kolika různými způsoby dokázali soutěžící předvést určitý pokus a kolika způsoby se dají fyzikálně využít vajíčka. Bylo poznat, že žáky fyzika baví a že si natáčení videí užívali.

Odborná porota měla při výběru finalistů těžkou práci, protože všechna družstva přistupovala k natáčení s velkým nadšením.  Nakonec porota vybrala do finále šest družstev, a to na základě nápaditosti, fyzikálně správné interpretace prováděných experimentů a zábavnosti.

Veřejné finále proběhlo v Ostravě 20. prosince 2016. Finalisté zde předvedli svá show naživo. Všechna předvedená vystoupení byla zábavná, soutěžící prováděli experimenty, které uměly zaujmout jak porotu, tak také diváky.

Nejvíce zaujalo vystoupení soutěžících z Mendelova gymnázia v Opavě. Ti pojali soutěž jako televizní show MasterShef. Vítězové si kromě sladké odměny odnesli i hlavní výhru –  vstupenky do Velkého Světa techniky v Ostravě-Vítkovicích.

Také družstvo, které se umístilo na druhém místě, si zaslouží velký obdiv. Jejich show s názvem Popelka, měla příběh, gradaci a byla nápaditá. Popelku zahráli žáci GALILEO SCHOOL z Frýdku-Místku a za své vystoupení si odnesli flash disky.

Na třetím místě skončili žáci základní školy ve Frýdlantu nad Ostravicí. Jejich smažená zmrzlina okouzlila nejen porotu, ale i diváky v sále. Za svůj výkon byli odměněni termoskami na čaj.

Pro skvělé výkony jak herecké, tak fyzikální si zaslouží obdiv nejen finalisté, ale i všichni ostatní, kdož se do soutěže zapojili. Ukázali, že fyzika může být hravá i praktická a že, aniž si to uvědomujeme, je všude kolem nás. Poděkování patří také vyučujícím, kteří žáky na soutěž připravili a kteří fyziku umějí podat jako hru, která se žákům líbí.

Za NF NABLA J. Vejpustková

Soutěžní videa najdete na http://www.nfnabla.cz/news/finale-souteze-fyzshow-v-kuchyni/ Videa jsou na youtube.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přijďte si vyzkoušet, jaké to je být radiologickým fyzikem

Fyziků potřebují nemocnice čím dál více. Počet přístrojů pracujících s ionizujícím zářením, jako jsou různé typy klinických urychlovačů, mamografy či výpočetní tomografy (CT), v českém zdravotnictví významně roste. Za posledních 15 let se počet lineárních urychlovačů i CT téměř ztrojnásobil.

Protitlakové prstence pro ITER

Určitě jste někdy zkoušeli přiblížit magnety stejným pólem k sobě. Nešlo to a nešlo. Takový nástěnkový magnet má pár gramů. A odpudivá síla je překvapivě velká. Nyní si představte magnet se supravodivým vinutím o hmotnosti 360 tun, kterým se prohánějí desítky kiloampérů elektrického proudu.

Dny otevřených dveří na slunečních elektrárnách

Solární asociace pořádá od 30. května do 5. června Dny otevřených dveří slunečních elektráren po celé České republice. Cílem každoroční akce je představit možnosti využití energie ze slunce a fungování elektráren.

Jak se dělá bezkofeinová káva

Pokud pijete kávu, určitě jste se někdy zamysleli nad tím, jak je možné, že jako bezkofeinová jsou někdy deklarována i celá kávová zrna. Dobře, umím si představit, že z té rozpustné se alkaloid kofein nějak chemicky vyextrahuje, ale z celých zrn? Historka ...

Měsíc je možná víc rozpukaný, než si myslíme

Víte, že je Měsíc rozpraskaný? Nová analýza jeho povrchu a počítačové simulace odhalují, že je mnohem rozpukanější, než by si kdo myslel. Měsíc se vytvořil před 4,3 miliardami let, a po celou dobu jizvily jeho tvář dopady asteroidů.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail