Paradox bavorských divočáků
Vědci konečně přišli na to, proč jsou němečtí divočáci radioaktivní. Není to kvůli Černobylu. Od havárie čtvrtého jaderného reaktoru v Černobylu uplynulo již 37 let.
V úterý 5. prosince 2017 proběhlo na Vítkovické střední průmyslové v Ostravě-Hrabůvce 2. kolo badatelské soutěže žáků ve stavění jeřábů ze špejlí. Tato soutěž je sponzorována Statutárním městem Ostrava. Soutěž si získala své zájemce nejen z řad studentů maturitních oborů, ale také z tříletých učebních oborů. Do prvního kola se přihlásilo sedm čtyřčlenných družstev žáků školy.
V prvním kole soutěže měli žáci za úkol nakreslit návrh jeřábu na papír tak, aby zaujal porotu a splňoval předem daná kritéria pro rozměry, délku vodorovného výložníku i pro stabilitu jeřábu. Všechny odevzdané návrhy hodnotila pětičlenná komise složená ze tří odborníků z řad učitelů školy a dvou specialistů z praxe. Mezi odborníky zasedla i organizátorka školního kola Ing. Alice Loserthová a učitelé odborných předmětů Mgr. Eduard Valcuch a Mgr. Miroslav Hrubec. Bylo velmi složité vybrat ze všech originálních návrhů čtyři nejlepší, které byly v dalším kole soutěže postaveny.
Ve druhém kole soutěže získaly návrhy třetí rozměr
Ve druhém kole soutěže měli autoři svůj návrh realizovat pomocí dřevěných špejlí, tavných pistolí a krátkého provázku. Bylo dovoleno použití 0,5 kilogramové zátěže, která se pak započetla do hmotnosti modelu. Na celou realizaci měla soutěžní družstva čtyři hodiny. Byly to hodiny usilovné týmové práce, plné napětí a očekávání výsledku soutěže. Každý člen odborné komise pak hodnotil individuálně design, odchylku skutečného modelu od nákresu a kvalitu provedené práce. Společně pak komise s finalisty prováděla zátěžovou zkoušku, která měla potvrdit poměr zátěže vedoucí k destrukci nebo porušení stability jeřábu vzhledem k jeho skutečné hmotnosti. Ve výsledcích se ukázalo, že sestavené modely unesly až trojnásobek zátěže vzhledem k své hmotnosti. Všechny sestavené modely byly pevné, u žádného z nich nedošlo k destrukci konstrukce, ale ve všech případech došlo k narušení stability modelu - inu, pořád je co vylepšovat.
Všechna finálová družstva pracovala s obrovským zaujetím
Vítěz mohl být jen jeden. Zvítězilo družstvo žáků maturitní třídy SM3X ve složení Jakub Tomáš, Marek Gřunděl, David Simkanič a Štěpán Vojtíšek. Toto družstvo postoupilo do Krajského kola soutěže, které se uskuteční na Vítkovické střední průmyslové škole v Ostravě- Hrabůvce v březnu 2018.
…a protože přišel i Mikuláš, odnesli si všichni soutěžící drobné dárkové předměty.
Autorkou projektu, článku a fotografií je PaedDr. Dana Kopcová
Vědci konečně přišli na to, proč jsou němečtí divočáci radioaktivní. Není to kvůli Černobylu. Od havárie čtvrtého jaderného reaktoru v Černobylu uplynulo již 37 let.
"...spíše bych spoléhal na přirozenou blbost..." praví nedávný kreslený vtip. Mnoha lidem to ale jako vtip nepřipadá. Údaje prezentované společností Atlas VPN ukazují, ...
Indonésie a Dánsko podepsaly čtyřmiliardovou smlouvu na thoriový malý modulární reaktor, jehož hlavním účelem bude produkce amoniaku.
68 % úspěšných a vysoce ziskových společností světa aplikuje tzv. hybridní model práce. To znamená, že zaměstnanci mohou chodit do kanceláře, ale i pracovat z domova nebo vzdáleného místa.
V roce 2013 se čtvrtstoletí starý tokamak rozhodl znovu objevit sám sebe a pod novým jménem zamířit k novým obzorům a cílům. Tore Supra, zařízení CEA/Euratom umístěné ...
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.