Studenti

Článků v rubrice: 331

Jak postavit jeřáb ze špejlí

V úterý 5. prosince 2017 proběhlo na Vítkovické střední průmyslové v Ostravě-Hrabůvce 2. kolo badatelské soutěže žáků ve stavění jeřábů ze špejlí. Tato soutěž je sponzorována Statutárním městem Ostrava. Soutěž si získala své zájemce nejen z řad studentů maturitních oborů, ale také z tříletých učebních oborů. Do prvního kola se přihlásilo sedm čtyřčlenných družstev žáků školy.

Fotogalerie (5)
Vítězné družstvo se svým výtvorem (foto D. K.)

V prvním kole soutěže měli žáci za úkol nakreslit návrh jeřábu na papír tak,  aby zaujal porotu a splňoval předem daná kritéria pro rozměry, délku vodorovného výložníku i pro stabilitu jeřábu. Všechny odevzdané návrhy hodnotila pětičlenná komise složená ze tří odborníků z řad učitelů školy a dvou specialistů z praxe. Mezi odborníky zasedla i organizátorka školního kola Ing. Alice Loserthová a učitelé odborných předmětů Mgr. Eduard Valcuch a Mgr. Miroslav Hrubec. Bylo velmi složité vybrat ze všech originálních návrhů čtyři nejlepší, které byly v dalším kole soutěže postaveny.

Ve druhém kole soutěže získaly návrhy třetí rozměr

Ve druhém kole soutěže měli autoři svůj návrh realizovat pomocí dřevěných špejlí, tavných pistolí a krátkého provázku. Bylo dovoleno použití 0,5 kilogramové zátěže, která se pak započetla do hmotnosti modelu. Na celou realizaci měla soutěžní družstva čtyři hodiny. Byly to hodiny usilovné týmové práce, plné napětí a očekávání výsledku soutěže. Každý člen odborné komise pak hodnotil individuálně design, odchylku skutečného modelu od nákresu a kvalitu provedené práce. Společně pak komise s finalisty prováděla zátěžovou zkoušku, která měla potvrdit poměr zátěže vedoucí k destrukci nebo porušení stability jeřábu vzhledem k jeho skutečné hmotnosti. Ve výsledcích se ukázalo, že sestavené modely unesly až trojnásobek zátěže vzhledem k své hmotnosti. Všechny sestavené modely byly pevné, u žádného z nich nedošlo k destrukci konstrukce, ale ve všech případech došlo k narušení stability modelu - inu, pořád je co vylepšovat.

Všechna finálová družstva pracovala s obrovským zaujetím

Vítěz mohl být jen jeden. Zvítězilo družstvo žáků maturitní třídy SM3X ve složení Jakub Tomáš, Marek Gřunděl, David Simkanič a Štěpán Vojtíšek. Toto družstvo postoupilo do Krajského kola soutěže, které se uskuteční na Vítkovické střední průmyslové škole v Ostravě- Hrabůvce v březnu 2018.

…a protože přišel i Mikuláš, odnesli si všichni soutěžící drobné dárkové předměty.

Autorkou projektu, článku a fotografií je PaedDr.  Dana Kopcová

Dana Kopcová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail