Studenti

Článků v rubrice: 225

Jaderné maturity na českých jaderkách

Přenášky, prohlídka elektrárny nebo vědomostní text. Také letos připravil ČEZ třídenní program pro středoškoláky na jaderných elektrárnách. Ti například navštívili strojovnu bloku, havarijní štáb nebo simulátor. Teoretickou část tvořily přednášky včetně besedy s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou. Získané znalosti prověřil závěrečný test – Jaderná maturita. Všichni byli úspěšní a mohli si tak z Temelína i z Dukovan odnést netradiční maturitní vysvědčení.

Fotogalerie (3)
Králem (královnou) Jaderné maturity v Temelíně, který letos přivítal 33 studentů, se 17. 5. stala Anna-Marie Daňhová ze Střední průmyslové školy Ostrov, která správně a nejrychleji odpověděla na všech dvacet závěrečných testovacích otázek. (Zdroj ČEZ)

Temelín

Králem (královnou) Jaderné maturity v Temelíně, který letos přivítal 33 studentů, se 17. 5. stala Anna-Marie Daňhová ze Střední průmyslové školy Ostrov, která správně a nejrychleji odpověděla na všech dvacet závěrečných testovacích otázek.

Dukovany

Studenti 3. ročníků středních škol ze všech koutů České republiky v rámci svého třídenního pobytu v Jaderné elektrárně Dukovany úspěšně složili zkoušku z jaderné maturity 24. 5. Převažovali studenti z průmyslovek, kteří přijeli nejen z regionu elektrárny, ale také například z Kutné Hory, Žďáru nad Sázavou, Kladna, Hradce Králové, Mohelnice, Ostravy, Brna, Jihlavy, Třebíče i dva studenti Masarykova gymnázia Příbor. Celkem 32 studentů se v rámci přednášek a exkurze po elektrárně mělo možnost seznámit s provozem Jaderné elektrárny Dukovany, která svou čistou a bezemisní výrobou elektřiny dlouhodobě pokrývá 20 % celkové spotřeby České republiky. Na závěr celé stáže čekala studenty závěrečná zkouška formou testu a beseda s předsedkyní SÚJB, paní Danou Drábovou. Králem jaderné maturity je letos Tomáš Vlasák z třebíčské průmyslovky, který nejlépe obstál ve znalostním jaderném testu.

Jako nejzajímavější exkurzi přímo do provozu vyhodnotili studenti návštěvu strojovny a simulátoru blokové dozorny, kde si sami vyzkoušeli „odstavit“ reaktor. „Nejvíc se mi líbila návštěva chladicí věže. Zaujalo mě, jaké je vedro v chladicí věži,“ svěřil se student Jaromír z brněnské průmyslovky. „Elektrárna Dukovany je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu a díky náborovým projektům jako je např. Jaderná maturita seznamuje studenty s pracovním prostředím i možnostmi jejich uplatnění,“ sdělila Linda Navrátilová ze Strategického náboru Skupiny ČEZ.

V dukovanské elektrárně pracuje 1 500 zaměstnanců a zhruba stejné množství u dodavatelů. Pro zajištění bezpečného a spolehlivého provozu stávajících bloků, který ČEZ předpokládá dalších 20-30 let, bude elektrárna potřebovat široké spektrum technicky vzdělaných absolventů středních i vysokých škol. Jen v letošním roce přijme elektrárna až 120 nových zaměstnanců a v návaznosti na přípravu výstavby nových bloků v Dukovanech bude jejich nábor pokračovat i v následujících letech. Dukovany tak nabízejí perspektivní zaměstnání pro další generace energetiků.

Linda Navrátilová, Marek Sviták

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

ITER - pohled shora

Kdo si myslíte, že má největší přehled o tom co se děje na staveništi tisíciletí – na staveništi tokamaku ITER? Generální ředitel? Nebo šéf Rady ITER Arun Srivastava? Velký omyl! Je to muž, který z výšky 85 metrů sleduje z kabiny jeřábu dění pod sebou!

Průlom na tokamaku DIII-D. Zbystřete!

Režimy typu „Super H Mode“ demonstrují zlepšenou výkonnost fúze a umožňují zásadní krok směrem k ekonomické fúzní energii. Pokud Američané něco označí za „super výsledek“, bývá to zpravidla návnada pro sponzory. Ovšem pod zprávu z 24.

Počítač modeluje nestability ve fúzních plazmatech

Nestability plazmatu byly a jsou a budou velkou překážkou při udržení termojaderného plazmatu dobu dostatečně dlouhou pro fungování využitelné termojaderné fúze. Existuje řada počítačových programů – kódů, které dokáží simulovat chování plazmatu včetně rozvoje, průběhu nejrůznějších jeho nestabilit.

Proč si koupit elektrokolo?

Elektrokola zažívají poslední dobou obrovský boom. Oblibu získává tento dopravní prostředek doplněný o elektrický pohon zaslouženě. Na e-kolech snadněji a pohodlněji zdoláte náročnější terény a z jízdy se tak můžete radovat, ať je vaším cílem obchodní ...

Učit se, učit se, učit se – před 100 lety a po americku

V článku První světová válka, elektrotechnika a američtí vynálezci (https://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/2283-prvni-svetova-valka-elektrotechnika-a-americti-vynalezci) jsme si prohlíželi stránky starého (již dávno zaniklého) amerického měsíčníku The Electrical Experimenter z roku 1918.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail