Studenti

Článků v rubrice: 225

Učit se, učit se, učit se – před 100 lety a po americku

V článku První světová válka, elektrotechnika a američtí vynálezci (https://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/2283-prvni-svetova-valka-elektrotechnika-a-americti-vynalezci) jsme si prohlíželi stránky starého (již dávno zaniklého) amerického měsíčníku The Electrical Experimenter z roku 1918. Během posledního roku první světové války časopis uveřejňoval prakticky v každém čísle návrhy a představy amerických techniků z oblasti vojenské techniky. V roce 1919 se Evropa teprve zvolna vzpamatovávala z válečných hrůz a jejích důsledků, ale ve Spojených státech amerických byla v té době situace zcela odlišná. Panoval zde všeobecný optimismus, válkou nepoškozené hospodářství se bouřlivě rozvíjelo a země s otevřenou náručí přijímala každého, kdo se nebál práce.

Fotogalerie (6)
Studujte perspektivní obor – elektrotechniku (tato výzva ani po sto letech neztratila nic na aktuálnosti!). Firma COYNE se v obsáhlém inzerátu dušovala, že „… stovky absolventů našich večerních kurzů se staly odborníky za méně než čtyři měsíce…“

O tehdejší atmosféře se můžeme dočíst například v dvoudílné knize Země pruhů a hvězd českého novináře Berty Ženatého. Vyšla začátkem 20. let minulého století a v jedné z kapitol autor píše:

Ozývá se to zde v Americe ze všech stran: že žebřík k úspěchu není sociální postavení, není protekce – ale prostá tvrdá práce. Plain hard work. „Pracuj – všichni pracujeme“ jest oním povzbuzujícím heslem všech kolem. „Neposlouchej řečí negativních lidí, uč se od positivních osob.“

Moje poslední výplatní obálka nesla toto povzbuzení: „Jsi stoprocentně úspěšný a šťastný? Změř sám sebe tímto metrem, najdi si věci, v nichž by ses mohl poopravit:

Pracuj a vydělávej.

Dělej si rozpočet.

Zapisuj vydání.

Ukládej pravidelně do banky.

Buď pojištěn na život.

Kup si vlastní domek.

Investuj peníze jen do bezpečných podniků.

Plať účty hned.

Udržuj svá přátelství.“

Toto pobádání k prosté tvrdé práci vyskakuje na vás ze všech koutů. Chceš být úspěšnější? Honem do čítárny, kde je tolik knih, které dovedou dáti do vzorného stavu mozek, srdce a dobrou vůli. Kniha tě naučí uctívati plain hard work!

Přímo přes noc a v nebývalém množství se vyrojily profesní večerní kursy: v Americe je obyčejný zjev, že člověk změní své povolání několikrát za život. Jak řemeslník, tak úředník. Lidé se tu lehoučce odpoutávají od svého prvotního povolání. Buď lepší plat, anebo silná náklonnost nutká je na jinou cestu. Nikdo zde nereguluje nebo nezakazuje, aby se hasič nebo bankovní úředník nestal iron-workerem, topičem, farmářem nebo třeba radiotelegrafistou na ponorce...

 

Zalistujme stránkami prvního poválečného ročníku The Electrical Experimenter (www.americanradiohistory.com), který se jen hemží inzeráty a reklamami, vyzývajícími čtenáře k absolvování různých vzdělávacích kurzů a získání nové kvalifikace. Samozřejmě především ve vysoce perspektivním elektrotechnickém oboru!

Jaroslav Kusala
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

ITER - pohled shora

Kdo si myslíte, že má největší přehled o tom co se děje na staveništi tisíciletí – na staveništi tokamaku ITER? Generální ředitel? Nebo šéf Rady ITER Arun Srivastava? Velký omyl! Je to muž, který z výšky 85 metrů sleduje z kabiny jeřábu dění pod sebou!

Průlom na tokamaku DIII-D. Zbystřete!

Režimy typu „Super H Mode“ demonstrují zlepšenou výkonnost fúze a umožňují zásadní krok směrem k ekonomické fúzní energii. Pokud Američané něco označí za „super výsledek“, bývá to zpravidla návnada pro sponzory. Ovšem pod zprávu z 24.

Počítač modeluje nestability ve fúzních plazmatech

Nestability plazmatu byly a jsou a budou velkou překážkou při udržení termojaderného plazmatu dobu dostatečně dlouhou pro fungování využitelné termojaderné fúze. Existuje řada počítačových programů – kódů, které dokáží simulovat chování plazmatu včetně rozvoje, průběhu nejrůznějších jeho nestabilit.

Proč si koupit elektrokolo?

Elektrokola zažívají poslední dobou obrovský boom. Oblibu získává tento dopravní prostředek doplněný o elektrický pohon zaslouženě. Na e-kolech snadněji a pohodlněji zdoláte náročnější terény a z jízdy se tak můžete radovat, ať je vaším cílem obchodní ...

Učit se, učit se, učit se – před 100 lety a po americku

V článku První světová válka, elektrotechnika a američtí vynálezci (https://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/2283-prvni-svetova-valka-elektrotechnika-a-americti-vynalezci) jsme si prohlíželi stránky starého (již dávno zaniklého) amerického měsíčníku The Electrical Experimenter z roku 1918.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail