Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Jak se studenti druhého stupně základních škol orientují ve světě technologií, které nás obklopují? Jak zvládají aplikovanou matematiku? To ukáže jubilejní 10. ročník informační soutěže IT-SLOT, které se pravidelně účastní tisíce žáků 8. a 9. tříd základních škol z celé České republiky. 19. a 20. listopadu proběhnou kvalifikační kola soutěže, 50 nejlepších řešitelů se utká ve finále 11. prosince v Praze na Proseku.
Název IT-SLOT poukazuje na Systém Logických Otázek, které se v soutěžních úlohách dotýkají dvou oblastí – informačních technologií a matematiky a logiky. „Dnešní děti jsou moderními technologiemi obklopené. Notebook, tablet nebo chytrý telefon používají každý den, je to ale převážně kvůli internetu a sociálním sítím. Díky aplikacím a vyhledávačům si umí nalézt informace, které potřebují, přitom však ztrácí snahu o vlastní analytické myšlení a úsudek. Cílem soutěže IT-SLOT je tento neblahý trend mezi školáky změnit,“uvedl Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), která soutěž založila a pořádá.
V posledních deseti letech nabrala soutěž IT-SLOT na celostátním významu a zájem o ni ze stran učitelů i žáků každý rok stoupá. Loni se do soutěže zapsalo 192 základních škol a 4819 řešitelů napříč všemi kraji. „Prostor pro výuku matematiky se zmenšuje a matematické znalosti českých žáků v mezinárodním srovnání upadají. Proto považujeme za důležité podpořit zájem dětí o matematiku, informační technologie jako takové a zároveň podnítit jejich logické myšlení, tolik potřebné nejen k programování. Ony technologie, které stále víc pronikají do každodenního života, totiž musí někdo vymýšlet, stavět a spravovat, namísto toho se však nedostatek IT odborníků významně prohlubuje,“ poukázal Martin Vodička.
Soutěž IT-SLOT prověří hloubku znalostí, které mají žáci 8. a 9. tříd mimo jiné i z povinné výuky informatiky
Letos se mohou noví účastníci do soutěže registrovat on-line do 18. listopadu. Následující dva dny – 19. a 20. listopadu – proběhne kvalifikační kolo soutěže, a to přímo v IT učebnách přihlášených škol, které díky registraci získají pro své soutěžící žáky unikátní vstupy do on-line systému soutěže. Finále IT-SLOT s 50 nejlepšími řešiteli se uskuteční 11. prosince v Praze na Proseku v budově pořadatele Soukromé střední školy výpočetní techniky. Hodnotné ceny, jako jsou výkonné notebooky, monitory, tablety a další, získají nejlepší žáci i jejich školy.
Více o registraci a průběhu soutěže na www.it-slot.cz.
SOUKROMÁ STŘEDNÍ ŠKOLA VÝPOČETNÍ TECHNIKY, www.sssvt.cz
Soukromá střední škola výpočetní techniky (SSŠVT) se od svého založení v roce 1994 specializuje na výuku maturitních oborů zaměřených na informační technologie. Zároveň je také spolutvůrcem těchto oborů. V současné době škola nabízí studentům tři specializace: grafické systémy a tvorbu webových stránek, správu počítačových sítí, programování a databázové systémy. Kvalita pedagogického sboru složeného z fundovaných profesionálů a moderní vybavení školy se každý rok promítá do téměř stoprocentní úspěšnosti absolventů při přijímacích zkouškách na VŠ. Mimo to se studenti uplatňují v širokém spektru zaměstnání spojených s využitím výpočetní techniky a informačních technologií. SSŠVT je členem Sdružení soukromých škol ČMS.
Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.