Studenti

Článků v rubrice: 285

Fyzikální soutěž Fyziklání 2020

Pozor, pozor, týmová soutěž pro fyzikální nadšence! Pokud jste středoškoláci a baví Vás fyzika či matematika, neváhejte složit až pětičlenný tým a přijít 14. 2. 2020 do Prahy zasoutěžit si a změřit síly se soupeři z celé Evropy!

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek z loňského ročníku (zdroj FYKOS)

Již více než 30 let funguje na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy (MFF UK) Fyzikální korespondenční seminář FYKOS. Jeho hlavním úkolem a cílem je každoroční pořádání množství fyzikálních (týmových i individuálních) soutěží a různých jiných naučných aktivit pro středoškoláky, ale i pro žáky základních škol. FYKOS popularizuje fyziku, rozvíjí u účastníků nadání a logické myšlení a v neposlední řadě vytváří sociální kontakty mezi těmi, kteří se o fyziku zajímají. Mezi největší a nejznámější soutěže patří Fyzikální Náboj či Fyzikální korespondenční seminář (série netradičních a i komplikovanějších fyzikálních úloh). Pro nejúspěšnější řešitele tohoto semináře pořádáme dvakrát ročně zajímavé fyzikální soustředění.

Fyziklání

Snad největší a nejprestižnější akci bude FYKOS organizovat už za měsíc – jde o týmovou soutěž Fyziklání 2020, která se již tradičně pořádá v Praze a těší se oblibě studentů se zájmem o fyziku z mnoha evropských zemí. Bude se konat 14. 2. 2020, přičemž samotnou soutěží ještě celá akce nekončí! Hned po soutěži se mohou účastníci a jejich pedagogové těšit na doprovodný víkendový program, který potrvá až do 16. 2. 2020 a bude obsahovat kromě naučné procházky historickým centrem Prahy a návštěvy Planetária i prohlídku specializovaných fyzikálních laboratoří v prostorách MFF UK, sérii fyzikálních přednášek profesorů z Matfyzu a mnoho dalšího. Každý rok se zúčastňují desítky týmů!

Proto, pokud jste středoškoláci a baví Vás fyzika či matematika, neváhejte složit až pětičlenný tým a přijít do Prahy zasoutěžit si a změřit síly se soupeři z celé Evropy! Více informací o této akci naleznete na webové stránce https://fyziklani.cz/, kde se také lze do 8. 2. 2020 do soutěže zaregistrovat. Budeme se na Vás těšit!

Co je FYKOS

FYKOS je skupinka studentů - vysokoškoláků studujících fyziku nebo informatiku na různých vysokých školách. Cílem je fyzikální osvěta, účast na různých vědeckých akcích, dnech otevřených dveří na vysokých školách, veletrzích, prezentacích. Organizujeme mnoho fyzikálních týmových soutěží a soustředění hlavně pro středoškoláky, ale v posledních letech už i pro žáky ZŠ. Soutěže i další akce  jsou známé a navštěvované studenty z Česka, v posledních letech i ze Slovenska a dalších zemí (Polsko, Německo, i země mimo Evropu). Mladým lidem pomáháme v hlubším vzdělávání ve fyzice a matematice, práci v kolektivu, v rozvoji talentu a v mnohém dalším.

Mnoho dalších informací najdete na web-stránkách  https://fykos.cz/,  https://fyziklani.cz/.

Marcel Vasiľák, organizátor FYKOSu

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

U výkonu krbu či kamen hraje hlavní roli tepelná ztráta domu

Vzrůstající ceny energií a obavy o dostupnost paliv pro zimní období nutí lidi přemýšlet o vytápění  již v létě.

Jak matematika pomůže šetřit energií

Až 4 000 megawatthodin bezemisní elektřiny bude možné příští rok ušetřit v Jaderné elektrárně Temelín. Dosáhne se toho optimalizací provozu čerpadel, která dopravují vodu do chladicích věží.

Jak se recyklují buňky našeho těla

Už jste to určitě slyšeli. Všechny buňky v lidském těle se vymění každých sedm let. Ale je to pravda? Ne tak docela. Některé buňky v některých orgánech a systémech v našem těle se zcela ...

Solné bazény na dně Rudého moře

Vzácné hlubinné solné bazény objevené v Rudém moři mohou obsahovat stopy vedoucí k rozuzlení historie regionu, či vrhnout světlo na původ života na Zemi, zjistila nová studie.

Jaké jsou největší impaktní krátery na Zemi?

Během své existence (asi 4,5 miliardy let) byla Země zasahována stovkami velkých asteroidů, které rozbíjely její povrch. Nejméně 190 z těchto kolizí (o kterých doposud víme) zanechalo ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail