Studenti

Článků v rubrice: 235

Fyzikální soutěž Fyziklání 2020

Pozor, pozor, týmová soutěž pro fyzikální nadšence! Pokud jste středoškoláci a baví Vás fyzika či matematika, neváhejte složit až pětičlenný tým a přijít 14. 2. 2020 do Prahy zasoutěžit si a změřit síly se soupeři z celé Evropy!

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek z loňského ročníku (zdroj FYKOS)

Již více než 30 let funguje na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy (MFF UK) Fyzikální korespondenční seminář FYKOS. Jeho hlavním úkolem a cílem je každoroční pořádání množství fyzikálních (týmových i individuálních) soutěží a různých jiných naučných aktivit pro středoškoláky, ale i pro žáky základních škol. FYKOS popularizuje fyziku, rozvíjí u účastníků nadání a logické myšlení a v neposlední řadě vytváří sociální kontakty mezi těmi, kteří se o fyziku zajímají. Mezi největší a nejznámější soutěže patří Fyzikální Náboj či Fyzikální korespondenční seminář (série netradičních a i komplikovanějších fyzikálních úloh). Pro nejúspěšnější řešitele tohoto semináře pořádáme dvakrát ročně zajímavé fyzikální soustředění.

Fyziklání

Snad největší a nejprestižnější akci bude FYKOS organizovat už za měsíc – jde o týmovou soutěž Fyziklání 2020, která se již tradičně pořádá v Praze a těší se oblibě studentů se zájmem o fyziku z mnoha evropských zemí. Bude se konat 14. 2. 2020, přičemž samotnou soutěží ještě celá akce nekončí! Hned po soutěži se mohou účastníci a jejich pedagogové těšit na doprovodný víkendový program, který potrvá až do 16. 2. 2020 a bude obsahovat kromě naučné procházky historickým centrem Prahy a návštěvy Planetária i prohlídku specializovaných fyzikálních laboratoří v prostorách MFF UK, sérii fyzikálních přednášek profesorů z Matfyzu a mnoho dalšího. Každý rok se zúčastňují desítky týmů!

Proto, pokud jste středoškoláci a baví Vás fyzika či matematika, neváhejte složit až pětičlenný tým a přijít do Prahy zasoutěžit si a změřit síly se soupeři z celé Evropy! Více informací o této akci naleznete na webové stránce https://fyziklani.cz/, kde se také lze do 8. 2. 2020 do soutěže zaregistrovat. Budeme se na Vás těšit!

Co je FYKOS

FYKOS je skupinka studentů - vysokoškoláků studujících fyziku nebo informatiku na různých vysokých školách. Cílem je fyzikální osvěta, účast na různých vědeckých akcích, dnech otevřených dveří na vysokých školách, veletrzích, prezentacích. Organizujeme mnoho fyzikálních týmových soutěží a soustředění hlavně pro středoškoláky, ale v posledních letech už i pro žáky ZŠ. Soutěže i další akce  jsou známé a navštěvované studenty z Česka, v posledních letech i ze Slovenska a dalších zemí (Polsko, Německo, i země mimo Evropu). Mladým lidem pomáháme v hlubším vzdělávání ve fyzice a matematice, práci v kolektivu, v rozvoji talentu a v mnohém dalším.

Mnoho dalších informací najdete na web-stránkách  https://fykos.cz/,  https://fyziklani.cz/.

Marcel Vasiľák, organizátor FYKOSu

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Kufřík matematických záhad

Historie matematiky se klene přes celá tisíciletí, učí se ji a používají lidé na celé planetě. Nezabránil tomu ani Codex Justinianus, sbírka všech zákonů a nařízení východořímského císaře Justiciána I, podle kterého „Zavrženíhodné umění matematické jest zakázáno především“.

Studenti postavili trikoptéru připomínající vosu

Měří jen 40 centimetrů, ale rozhodně ji nepřehlédnete. Trikoptéru Elektra, kterou na českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické (VŠTE) postavili studenti Jan Večerek a Tomáš Szendrei, pohánějí tři opravdu velmi hlasité rotory.

Bohatá diagnostika tokamaku ITER

Jak se obsluha tokamaku dozví, co se děje uvnitř vakuové komory v plazmatu? Prostředníkem mezi plazmatem a obsluhou budou, jako v každém tokamaku, nejrůznější diagnostiky. Vyhodnocovací zařízení obsadilo celé levé křídlo Trojbudoví (Tokamak Complex).

Vodík jako palivo budoucnosti

Investice do vodíkových technologií v posledních letech rostou. Loni dosáhly v Evropě rekordních téměř 22 miliard korun a dál se zvyšují. Hlavním cílem je snížit cenu vodíku, což by souběžně s budováním infrastruktury mělo urychlit energetické využití vodíku především v dopravě.

Utopený deštný prales

V přehradních nádržích vodních elektráren hluboko v Amazonii hynou statisíce stromů a stávají se tak velkým zdrojem emisí CO2 a metanu, skleníkových plynů.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail