Studenti

Článků v rubrice: 241

Fyziklání 2020

Dne 14. 2. 2020, tedy ještě před uzavřením škol kvůli koronavirové epidemii, se uskutečnila mezinárodní fyzikální soutěž pro týmy středoškoláků Fyziklání 2020, kterou pořádá skupina vysokoškolských studentů FYKOS (Fyzikální korespondenční seminář). Soutěž zastřešuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

Fotogalerie (4)
Vítězové Fyziklání 2020 z Gymnázia kapitána Jaroše v Brně (foto FYKOS)

V pořadí již 14. ročník byl výjimečný hned v několika ohledech. Dosáhl rekordní účasti: celkem se soutěže zúčastnilo 201 týmů, dohromady 974 soutěžících, z šesti evropských zemí – České republiky, Slovenska, Ruska, Polska, Španělska a Srbska. Tři hodiny se soutěžící trápili nad úkoly, různorodými jak tematicky, tak i náročností. Soutěž se už tradičně konala v TOP HOTELu v Praze, přičemž záštitu nad soutěží převzal osobně primátor hl. města Prahy.

Soutěž celkem suveréně vyhrál český tým z Gymnázia Kapitána Jaroše v Brně. Za ním s odstupem následovaly týmy ze škol:

Gymnázium Christiana Dopplera, Praha (2. místo)

Gymnázium, Poštová, Košice (3. místo)

Gymnázium, Špitálská, Praha (4. místo)

Gymnázium, Grösslingová, Bratislava (5. místo)

Rekordní účast byla i na víkendovém programu po Fyziklání od 14.02. do 16. 2. 2020. Víkendový program zahájila oficiální formální recepce v rezidenci primátora hl. města Prahy. V dalších dvou dnech byla na programu například série přednášek profesorů z Matfyzu na populární fyzikální témata, návštěva Štefánikovy hvězdárny na pražském Petříně nebo exkurze do specializovaných fyzikálních laboratoří.

Gratulujeme vítězům i poraženým! Vyhrát je bezpochyby důležité, ale ještě důležitější je zúčastnit se a zasoutěžit si ve velmi silné konkurenci se svými domácími i zahraničními vrstevníky. Organizátoři z FYKOSu mají radost, že letošní ročník byl úspěšný a jsou pyšní, že stále více a více studentů baví fyzika a do Fyziklání se hlásí. Doufáme, že příští rok bude soutěžících ještě víc, že si soutěž i program užijí a nasbírají tak spoustu nových znalostí i kontaktů. Sledujte web stránky Fyziklání.

Za rok nashledanou!

Více informací zde: https://fyziklani.cz/

Marcel Vasiľák, organizátor FYKOSu

Pro zajímavost přikládáme jednu z úloh i s řešením. Jedná se o jeden z nejtěžších problémů, který bylo schopno vyřešit jen velmi málo týmů... (Řešení je ve slovenštině.)

 

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Úloha jaderné energie při obnově ekonomiky po pandemii

Agentura pro jadernou energii při OECD (OECD-NEA) vypracovala zprávu, která zkoumá úlohu jaderné energie v souvislosti s obnovou ekonomiky po COVID-19. Obsahuje čtyři hlavní témata: budování odolnosti elektrických sítí, tvorba pracovních příležitostí, ...

Solární nabíječky pro elektromobily

Nabíjení elektromobilů přinese v budoucnosti zvýšené nároky na kapacitu energetických sítí. K řešení problémů s tím spojených by mohly přispět solární nabíječky. Jejich rozvoj zatím táhnou především technologické firmy v USA.

Větrné turbíny vyplouvají na moře

Výkon větrných elektráren umístěných v mořích celého světa přesáhl ke konci loňského roku 650 GW, což odpovídá přibližně dvěma třetinám instalovaného elektrárenského výkonu Evropské unie. Naprostá většina elektřiny z větru pochází z turbín ukotvených ve dně mělkých pobřežních vod.

Jiný plyn, jiné plazma

Čínská domácí agentura dodala první část systému vstřikování plynů do vakuové komory tokamaku ITER. Jedná se o spoustu trubek a trubiček, které dopravují z Budovy tritiového hospodářství do Budovy tokamaku všechny potřebné plyny.

Fotovoltaika za korunu

Společnost ČEZ ESCO přišla s návrhem, který nazvala „Fotovoltaika za korunu“. Přivedlo mne to na myšlenku, jak tento návrh využít a přeměnit ho v návod, jak vyrábět čistou energii pomocí systému agrovoltaiky s třetinovou investicí.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail