Studenti

Článků v rubrice: 239

Fyziklání 2020

Dne 14. 2. 2020, tedy ještě před uzavřením škol kvůli koronavirové epidemii, se uskutečnila mezinárodní fyzikální soutěž pro týmy středoškoláků Fyziklání 2020, kterou pořádá skupina vysokoškolských studentů FYKOS (Fyzikální korespondenční seminář). Soutěž zastřešuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

Fotogalerie (4)
Vítězové Fyziklání 2020 z Gymnázia kapitána Jaroše v Brně (foto FYKOS)

V pořadí již 14. ročník byl výjimečný hned v několika ohledech. Dosáhl rekordní účasti: celkem se soutěže zúčastnilo 201 týmů, dohromady 974 soutěžících, z šesti evropských zemí – České republiky, Slovenska, Ruska, Polska, Španělska a Srbska. Tři hodiny se soutěžící trápili nad úkoly, různorodými jak tematicky, tak i náročností. Soutěž se už tradičně konala v TOP HOTELu v Praze, přičemž záštitu nad soutěží převzal osobně primátor hl. města Prahy.

Soutěž celkem suveréně vyhrál český tým z Gymnázia Kapitána Jaroše v Brně. Za ním s odstupem následovaly týmy ze škol:

Gymnázium Christiana Dopplera, Praha (2. místo)

Gymnázium, Poštová, Košice (3. místo)

Gymnázium, Špitálská, Praha (4. místo)

Gymnázium, Grösslingová, Bratislava (5. místo)

Rekordní účast byla i na víkendovém programu po Fyziklání od 14.02. do 16. 2. 2020. Víkendový program zahájila oficiální formální recepce v rezidenci primátora hl. města Prahy. V dalších dvou dnech byla na programu například série přednášek profesorů z Matfyzu na populární fyzikální témata, návštěva Štefánikovy hvězdárny na pražském Petříně nebo exkurze do specializovaných fyzikálních laboratoří.

Gratulujeme vítězům i poraženým! Vyhrát je bezpochyby důležité, ale ještě důležitější je zúčastnit se a zasoutěžit si ve velmi silné konkurenci se svými domácími i zahraničními vrstevníky. Organizátoři z FYKOSu mají radost, že letošní ročník byl úspěšný a jsou pyšní, že stále více a více studentů baví fyzika a do Fyziklání se hlásí. Doufáme, že příští rok bude soutěžících ještě víc, že si soutěž i program užijí a nasbírají tak spoustu nových znalostí i kontaktů. Sledujte web stránky Fyziklání.

Za rok nashledanou!

Více informací zde: https://fyziklani.cz/

Marcel Vasiľák, organizátor FYKOSu

Pro zajímavost přikládáme jednu z úloh i s řešením. Jedná se o jeden z nejtěžších problémů, který bylo schopno vyřešit jen velmi málo týmů... (Řešení je ve slovenštině.)

 

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Kuriózní pojídání arsenu

Určité empirické zkušenosti s jedovatými látkami pocházejí již z doby prehistorické, ale první písemné zmínky o nich najdeme ve starém Egyptě. Vražedné a sebevražedné prostředky se těšily velké pozornosti také v antickém Řecku a Římě, avšak svého vrcholu dosáhlo travičství až v době renezance.

Zadrátovaný ITER

14. dubna 2020 uplynulo 40 let od havárie Apolla 13. Kosmonauti tehdy na Měsíc nevystoupili, „pouze“ ho s vypětím všech sil obletěli. Jejich šťastný návrat na Zemi sledoval s rozechvěním celý svět.

Deštný prales pod Antarktidou

Antarktida nebyla vždy zemí ledu. Před miliony let, kdy byla stále součástí obrovského kontinentu na jižní polokouli zvaného Gondwana, vzkvétaly poblíž jižního pólu stromy. Nově objevené fosílie stromů a dalších organizmů odhalují, jak se pralesu dařilo.

Dvě cívky na cestě a sedmnáct jich čeká

V letech 2004-2005, kdy se rozhodovalo, zda se bude tokamak ITER stavět v Japonsku nebo v Evropě, byla jedním z velmi diskutovaných argumentů přeprava výrobků. Ty rozměrné  se měly dopravovat od výrobce na staveniště ITER po moři.

Je doba koronavirová ránou pro ekologii nebo příležitostí ke změně?

V internetových diskuzích se ve spojení s nouzovým stavem objevila polemika, zda má smysl třídit i nadále domácí odpad. Někomu to najednou přijde zbytečné. Všimli jste si ale, že právě nyní raději sáhnete po hygienicky zabalených potravinách a doma vám tak násobně přibylo plastů?

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail