Výzva Evropské komisi, aby spravedlivě hodnotila energetické zdroje
Cílem Evropské komise má být, aby se Evropská unie stala mezi vyspělými zeměmi úspěšným regionem s nízkou uhlíkovou stopou.
Energetická společnost ČEZ zpřístupnila tisíc videí s pokusy a návody z fyziky. Děti a studenti si v době domácí výuky mohou zpestřit a zopakovat fyziku díky obnovenému projektu Vím proč od Skupiny ČEZ. Více než tisíc rozmanitých videí s nejrůznějšími pokusy vysvětluje fyzikální jevy a zákony, od nejběžnějších až po neobvyklé. ČEZ tak vychází vstříc rodinám, které jen těžko kloubí práci z domova s domácí výukou. Projekt také motivuje k natočení vlastních pokusů – povedená videa se na podzim zařadí do soutěže, v níž výherci získají 200 tisíc korun pro svou školu.
Odhalit princip fotbalové falše, vyrobit si domácí žárovku, pověsit slona na cop, zvážit vzduch nebo naučit vajíčko plavat – videa ze sbírky Vím proč dokazují, že fyzika může být skvělá zábava a věnovat se jí může každý i doma v kuchyni nebo na zahradě. Oblíbený projekt, který začal už v roce 2013, obnovila Skupina ČEZ v těchto dnech, aby si desítky tisíc dětí mohly zpestřit vynucenou domácí výuku. „Vycházíme tímto vstříc jak učitelům, kteří přišli o možnost využívat ve výuce fyzikální laboratoře, tak rodinám, kde oba rodiče musí pracovat, a nemohou se tedy plně věnovat domácí výuce dětí. Doufáme, že náš vzdělávací program včetně projektu Vím proč jim přijde k užitku,“ uvádí členka představenstva Michaela Chaloupková.
1010 videí od dětí a studentů
Kromě zábavného doplnění učiva si ale projekt Vím proč (www.svetenergie.cz/cz/vim-proc-home) klade za cíl i děti přilákat k aktivnímu zkoumání a prožívání fyziky. „Každý zná otřepané rčení, že jednou vidět je lepší než stokrát slyšet. My ale jdeme ještě dál a říkáme, že jednou zkusit je víc než stokrát vidět. Proto děti motivujeme k natočení vlastních videí s pokusy formou soutěže,“ říká vedoucí strategického náboru ČEZ Martin Máca.
Ačkoliv se soutěž oficiálně spustí až na podzim, projekt Vím proč otevřel příjem nových videí už nyní. Děti tak mohou současnou karanténu smysluplně využít a zorganizovat si pokusy přímo doma. Natočit je můžete obyčejným mobilem, ale tvořivosti se meze nekladou, právě naopak!
Videa s pokusy z předchozích ročníků soutěže Vím proč jsou nově umístěna na vzdělávacím webu Svět energie (www.svetenergie.cz). Kromě nich tam žáci, učitelé i široká veřejnost najdou také unikátní 3D modely všech typů elektráren, distribuční a přenosové soustavy i chytrého města, vtipnou fyzikální poradnu, zábavné hry a kvízy i spousty informací, obrázků a videí o energetice.
Rady, jak natočit dobré vlastní video s fyzikálním pokusem, najdete zde: https://www.svetenergie.cz/cz/vim-proc/o-projektu
Alice Horáková
Cílem Evropské komise má být, aby se Evropská unie stala mezi vyspělými zeměmi úspěšným regionem s nízkou uhlíkovou stopou.
Americká společnost General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) oznámila, že její koncepce tepelného reaktoru pro pohon (NTP, Nuclear Thermal Propulsion), který by mohl dopravit astronauty na Mars, již překročila ...
Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.
Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...
Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.