Studenti

Článků v rubrice: 257

Podzimní soustředění FYKOSu v Kořenově

I přes nepříznivou situaci se organizátoři Fyzikálního Korespondenčního Semináře (FYKOS) rozhodli uspořádat tradiční podzimní soustředění. Do Kořenova v Jizerských horách nakonec dorazilo 29 účastníků z řad úspěšných řešitelů. Ve dnech 26. 9. - 4. 10. 2020 si mohli poslechnout spousty odborných i populárních přednášek a odreagovat se při volnočasovém programu.

Fotogalerie (4)
Ilustrační obrázek z loňského soustředění (zdroj Fykos)

Navzdory přísným hygienickým opatřením se celým soustředěním nesla velmi uvolněná, přátelská a optimistická nálada. Účastníci prožili celý týden na královském dvoře v době nelítostného středověku. Ve službách královny čelili nástrahám této temné doby, vypravili se hledat pramen věčného mládí, dobývali nepřátelský hrad a snažili se, aby jejich království prosperovalo.

Ne všude se nese středověk ve jménu úpadku a nevědomosti. V našem království byli poddaní každý den vzděláváni v mnoha oblastech, aby království nadále vzkvétalo. V rámci experimentálního bloku spočítali metodou Buffonovy jehly pí, změřili moment setrvačnosti poddaných a v neposlední řadě také pomocí simulace, jež jistě předběhla tuto dobu, určili pravděpodobnost srážky Země s asteroidem. 

Do úvodního matematického bloku byly kromě klasických kurzů derivací a integrálů zařazeny též bloky lineární algebry. V nich se účastníci mohli naučit nejen základní operace, jakými jsou násobení matic či Gaussova eliminace, ale seznámili se i s tenzory a s dalšími pokročilými oblastmi této části matematiky. Následovala řada klasických přednášek ze středoškolské a olympiádní fyziky, která ale byla, na přání účastníků, prokládána lahůdkami jako jsou kvantová teorie pole, klasická elektrodynamika či obecná teorie relativity. 

I po takto náročných přednáškách účastníci neumdlévali a bok po boku společně dobyli Jeruzalém a konečně i kolonizovali Ameriku. Za věrné služby královně byli následně pasováni na svobodné pány a paní a odjeli do svých domovů šířit nabyté vědomosti. 

Jak po stránce organizační, tak z reakcí účastníků lze usuzovat, že se soustředění velmi vydařilo. Díky tomu organizátoři pevně věří, že za půl roku budou moci znovu přivítat své řešitele na dalším soustředění. 

Marcel Vasiľák, organizátor FYKOSu

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Výzva Evropské komisi, aby spravedlivě hodnotila energetické zdroje

Cílem Evropské komise má být, aby se Evropská unie stala mezi vyspělými zeměmi úspěšným regionem s nízkou uhlíkovou stopou.

Jaderný reaktor pro pohon raket

Americká společnost General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) oznámila, že její koncepce tepelného reaktoru pro pohon (NTP, Nuclear Thermal Propulsion), který by mohl dopravit astronauty na Mars, již překročila ...

Jak se snažíme usnout

Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.

Proč by se měli ochránci přírody opravdu zajímat o jadernou energii

Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...

Spojené království plánuje prototypovou fúzní elektrárnu

Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail