Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Zajímá tě fyzika, rád pracuješ v týmu a chceš svým vrstevníkům z celého světa ukázat, že ti to prostě pálí? Pak neváhej, slož si svůj vítězný tým a zaregistruj se do soutěže Fyziklání 2022!
Fyziklání 2022 je mezinárodní fyzikální soutěž organizovaná skupinou vysokoškolských studentů FYKOS působící na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Je určena pro týmy středoškoláků se zájmem o přírodní vědy, především o fyziku. Pravidelně se jí účastní stovky domácích studentů, ale i studentů ze Slovenska, Polska, Španělska a dalších evropských zemí, což jí dodává patřičnou prestiž. Posledního prezenčního ročníku se zúčastnilo bezmála 1000 soutěžících v 201 týmech. Minulý ročník - Fyziklání 2021 - se z důvodu pandemie konal online, a zde byla účast ještě několikrát vyšší.
Letos v Praze
Tento rok se soutěž bude konat tradičně v Praze, a to dopoledne v pátek 11. 02. 2022. Věříme proto, že se zase vrátíme k tradiční atmosféře, napětí a zážitkům, které byly s prezenčním Fyzikláním vždy spojeny.
Průběh soutěže
Soutěž se skládá z řešení širokého spektra fyzikálních úloh různé náročnosti a tématiky, které u účastníků prověří kritické myšlení, sílu týmového ducha a také znalosti fyziky a matematiky. Fyziklání bude trvat jako obvykle 3 hodiny.
Ale soutěží celá akce nekončí!
Pro účastníky a jejich pedagogy bude po jejím skončení připraven zajímavý víkendový program. Jeho konkrétní podoba ještě může být ovlivněna aktuálními epidemiologickými opatřeními. Večer po soutěži je plánován raut a během víkendu se účastníci mohou těšit na prohlídku Prahy, návštěvu pražské hvězdárny, planetária nebo exkurze do specializovaných fyzikálních laboratoří spojené se zajímavými přednáškami.
Pokud tě tato akce zaujala a rád by ses jí zúčastnil, nezapomeň svůj tým zaregistrovat do 4. 2. 2021 na webu https://fyziklani.cz/, kde postupně nalezneš i další informace o průběhu a pravidlech soutěže, či o víkendovém programu. Doufáme, že tento ročník bude minimálně tak dobrý jako ty minulé.
Budeme se na Vás těšit!
Organizátoři FYKOSu
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.