Co je zvláštního na oceánech
Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.
Vědeckou práci budou moci na vlastní kůži zažít středoškolačky a středoškoláci na akci Týden vědy na Jaderce, kterou letos od neděle 19. do pátku 24. června 2022 opět pořádá Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI). Účastníky čekají přednášky na různá témata, ale hlavně práce v malých skupinkách na projektech, které si vybírali už během přihlašování. Témata pokrývají prakticky celý záběr fakulty od matematiky, přes chemii, fyziku až po informatiku.
„Týden vědy na Jaderce dává středoškolákům nejen možnost dozvědět se něco nového a zapojit se do vědeckého projektu, ale současně poznají naši fakultu, vyučující i stávající studenty, kteří se na Týdnu vědy na Jaderce podílejí,“ vysvětluje Vojtěch Svoboda z katedry fyziky FJFI, který je hlavním organizátorem Týdne vědy na Jaderce. „Hlavně nasají jedinečnou atmosféru, která u nás na Jaderce vládne,“ odává. Týden vědy na Jaderce představuje komplexní projekt pro středoškoláky, do něhož se zapojuje prakticky celá fakulta, ale i pracovníci dalších vědeckých institucí. Přímo se na její organizaci podílí více než sto vyučujících i studentů FJFI, mnozí z nich se budou otáčet po celý týden.
Řídit řetězovou štěpnou reakci i zažehnout jadernou fúzi
Účastníci budou mimo jiné mít možnost například ovládat štěpnou reakci v jaderném reaktoru VR-1 Vrabec, zažehnout termojadernou fúzi v tokamaku Golem, pracovat s lasery a navštívit řadu předních českých vědeckých pracovišť, kam se veřejnost běžně nedostane.
Kdo se zúčastní
Zájemci se na Týden vědy na Jaderce hlásí z Česka i ze Slovenska a většina jich bude během akce ubytována na kolejích. Účastnický poplatek činí 500 Kč (účastníci různých soutěží a olympiád mají slevy), celková cena včetně možného ubytování na koleji, obědů a snídaní pak nepřevýší 2 500 Kč. Maximální počet účastníků je omezen kapacitou největší přednáškové auly, kam se vejde 180 lidí. Letos se koná již 22. ročník Týdne vědy na Jaderce, poslední dva byly zrušeny kvůli Covidu.
Kromě FJFI a ČVUT akci podporuje grant Ministerstva školství a mládeže.
Jan Kadeřábek
Více informací o programu najdete na webu: tydenvedy.fjfi.cvut.cz
Fotografie z Týdne vědy na Jaderce v roce 2019 najdete v mediatéce ČVUT.
Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.
Létáme do vesmíru, hledáme cizí civilizace, a přitom na naší vlastní planetě jsou neprobádané říše, které se zdají být téměř mimozemské.
Společnost Westinghouse předvádí projekt malého modulárního reaktoru AP300. Je to zmenšená verze velkého osvědčeného reaktoru AP1000. Cílem společnosti je, aby první dodával energii do sítě během deseti let.
Od 22. do 30. dubna se ve Frýdštejně, vesničce nedaleko Jablonce nad Nisou, konalo jarní soustředění FYKOSu, které bylo tentokrát s vesmírnou tématikou. Tradičně nechyběl program odborný, ani legendový.
Značka Barum vznikla spojením názvů podniků Baťa, Rubena a Matador/Mitas. Před 75 lety bylo poprvé zaregistrováno dodnes používané logo značky Barum.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.